Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


'Hatali karekodlar eczacilari mucit yapti'

Tüm Eczaci Isverenler Sendikasi (TEIS) Genel Baskani Nurten Saydan, Eczacilarin hatali basilmis karekodu okutabilmek için ...Tüm Eczaci Isverenler Sendikasi (TEIS) Genel Baskani Nurten Saydan, Eczacilarin hatali basilmis karekodu okutabilmek için ayna kullandiklarini belirterek, bu hatali ilaçlar yüzünden eczacilarin her birinin mucit oldugunu söyledi.

Ankara-Tüm Eczaci Isverenler Sendikasi(TEIS) Genel Baskani Nurten Saydan yaptigi yazili açiklamada, Ilaç Takip Sisteminin(ITS) yeterli alt yapi olusturulmadan hayata geçirilmesinin, her gün yeni sikintilara sebep oldugunu belirtti.

"Çogu zaman sistem çalismazken, çalistigi zamanlarda ise hatali basilmis karekodlar eczacilari magdur ediyor" diyen Saydan söyle devam etti: "Saglik Bakanligi da her hafta bildirdigi hatali ve kayitsiz ilaç listelerini açiklarken, eczacilar ise sistemin hatalarina ragmen ilaçlari hastasina vermenin yöntemlerini ariyor. Hastasina ilaç verebilmek adina türlü çarelere basvuran eczacilarin son yöntemi ise ambalajlara ters basilan karekodlari 'ayna' yardimiyla okutmak."

Saydan açiklamasinda, Hatali basilmis karekodlu ilaçlarin, vatandasa ilaç vermek için ugrasan eczacilari mucit yaptigini söyledi. Saglik Bakanligi'nin sadece hatalari açikladigini, ancak neler yapilacagi konusunda sessiz kaldigini belirten Saydan, eczacilarin sorunlarla tek basina ugrasmak zorunda kaldigini bildirdi.

'Verilen süre yeterli degil'

"ITS basladigindan bu yana gerek sürekli kesintiye ugrayan sistem gerekse firmalar yüzünden birçok sikinti yasanmistir" diyen Saydan sunlari kaydetti: "Saglik Bakanligi ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasindaki koordinasyon eksiligi yüzünden ayrintili açiklamalar yapilmasinda geç kalinmis, eczacilarimiz ilaçlari nasil verecekleri konusunda, ne yapacaklarini bilemez durumda birakilmislardir. Bütün bunlar bir yana 10 Haziran tarihinde yayinlanan yönetmelik degisikligi ile de raflarimizdaki karekodlu ilaçlarin 1 Temmuz tarihine kadar eritilmesi istenmistir. Raflarimizdaki onbinlerce ilacin halen karekodsuz oldugunu düsündügümüzde bu süre kesinlikle yeterli bir süre degildir."

Eczacilar karekodlu ilaçlari aynadan okutuyor

Saydan, Saglik bakanligi'nin 8 Haziranda ikinci kez karekodu hatali ve ITS'ye kayitsiz ilaç listelerini açikladigini belirterek, "Son listelere göre; 180 kalem ilaçtan 3855 kutusunun karekodlarinin tutarsiz yani hatali oldugu, 297 kalem ilaçtan ise 7443 kutusunun ITS kaydi bulunmadigi bildirilmistir" dedi. Daha önceki rakamlarla birlestiginde onbinlerce ilacin karekodunun hatali ya da kayitsiz oldugunun gözlendigini ifade eden Saydan, Eczacilara bu ilaçlari ne yapacaklari konusunda herhangi bir bilgi verilmedigini öne sürdü. Bu hatali ilaçlar yüzünden eczacilarin her birinin mucit oldugunu kaydeden Saydan, "Ters basilan karekodlari ITS ye bildirmek içinse karekodu 'ayna' dan okutarak, hastasina vermektedir" dedi.

TEIS'den yetkililere çagri: Gerekli düzenlemeler yapilmali

Saydan açiklamasinda, özellikle karekodsuz ilaçlarin satisinin 1 Temmuz tarihine çekilmesini kesinlikle kabul etmediklerini belirterek, yetkilileri gerekli düzenlemeyi yapmaya ve bir an önce yaptigi yanlistan geri dönmeye çagirdiklarini kaydetti. Saydan ayrica, ITS'nin bütün yükünün Eczacilarin sirtina yüklenmesini istemediklerini de bildirdi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası