Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sizofreni hastalarina uyum evleri

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari Hastanesi bir süredir yürüttügü Toplum Temelli Psikiyatri anlayisinda yeni bir uygulamaya basladi. Uzun süre hastanede tedavi gören, kronik sizofreni hastalari örnek aile uyum evlerinde topluma hazirlanacak. Bu proje 2 yil boyunca yakin gözlemle yürütülecek.

Projeyle, uzun yillar (20-40 yil) hastanede yatarak tedavi gören kronik psikiyatri hastalari, belirli asamalar ile aileleriyle bir araya getiriliyor. Proje kapsaminda hasta ve hasta yakininin birbirlerine (yeniden) alismalari, daha iyi iletisim kurabilmeleri, hasta ve hasta yakinlari ile bireysel görüsmeler yapildi. Bunun yani sira psikoegitim ve rol canlandirmanin agirlikli oldugu egitim ve bilgilendirme toplantilari düzenlendi.

Hasta ve yakini geçici bir süre birlikte kalacak

Hasta ve hasta yakini icin hastane bahçesine örnek aile uyum evi hazirlandi. Bu evlerde hasta ve hasta yakini profesyonel refakat esliginde geçici bir süre kalacaklar.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari Hastanesi’nin, Hollanda Dis Isleri Bakanligi ile MATRA (sosyal degisim) projesi kapsaminda ortak yürüttügü aile uyum evleri; Hollanda Istanbul Baskonsolosu Onno Kervers, Hastane Bashekimi Doç. Dr. Erhan Kurt, Proje Koordinatörü Frans Van Andel, Hastane Koordinatörü Dr. Gazi Alatas, hasta yakinlari ve hastalarin katilimlariyla hizmete açildi.

Hastaneden yapilan aciklamada “ Hasta yakinlarinin sadece istekliligi ve devamini göz önünde bulundurdugumuzda bile, projenin ne kadar basarili oldugunu görebiliyoruz. Aile uyum evlerinde kalma olumlu sonuçlanirsa, hastanin eve temelli dönebilmesi için hangi imkanlara gereksinim duydugu arastirilacak. Eve dönüsün basarili olabilmesi hasta ve hasta yakinina taburculuk sonrasi verilecek tamamlayici tedaviyle saglanacak” denildi.

Proje Hakkinda:

• Hastane çalisanlarindan 24 kisiye rehabilitasyon yöntemleri üzerine ikiser haftalik egitim verilmistir.

• Agirlikli hemsire ve bakim elemani olan bu grup üyeleri için wikibox üzerinde sanal bir iletisim merkezi kurulmustur.

• Kronik serviste kalan hasta dosyalari belirlenen kriterlere göre incelenmis, yüz yüze görüsmeler yapilmis, aileleriyle birlikte yasamaya uyum gösterme ihtimali olan 46 hasta seçilmistir.

• Bu hastalarin ailelerinin iletisim bilgileri güncellenmis, 41 hastanin ailesi ile birebir ve grup toplantilari seklinde yapilan görüsmelerde sizofreni, hasta ile iletisim, rehabilitasyon ve proje hakkinda bilgi verilmistir.

• Haziran ayi içinde aile uyum evlerinde ilk hasta ve aile gruplari kalmaya baslayacaktir.

• Nisan ve Mayis 2010 içinde iki aile kronik servisteki yakinini deneme amaçli izinli olarak yanina almistir.

• Ailelerle ve hastalarla psikoegitimin yani sira, aile dizimi, Liberman teknikleri, problem cözme teknikleri ve bilissel davranis terapisinden alinti tekniklerle çalismalar yapilacaktir.

• Kronik servislerde kalan hastalar 20-40 yil arasi hastanede oldugu için, aile yanina alinabilecek hasta sayisinin düsük olmasi durumunda, akut servislerde 6 aydan uzun süre kalan, çok sik yatislari olan ve yakinlari ile sorun yasiyan hastalardan bir grup olusturularak ayni çalisma bu grup için yapilacak, olabildigince çok hastanin aile yanina dönmesine çalisilacaktir.

• Hastalar aile yanina döndükten sonra da aileyle baglanti sürdürülecek, kriz planlari hazirlanacak, aile ve hasta için sosyal hayata katilimi destekleyici çalismalar yapilacaktir.

• Aileler için bilgi verici brosürler hazirlanacaktir.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası