Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kekemelikte anlayis sart!

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Ruh Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Rasim Somer Diler’in yaptigi arastirmada, sinirsel bir hastalik olan kekemeligin, çocugun yasadigi gerilimler sonucu olustugu belirtildi.

Toplumda yüzde 3 oraninda görülen kekemeligin, erkek çocuklarinda kizlara göre 3-4 kat daha fazla görüldügü kaydedilen arastirmada, en çok 2-7 yas arasinda görülen kekemeligin ortalama 5 yasinda basladigi kaydedilerek, 2-4 yaslari arasinda yasanan kekemeligin normal karsilandigi ve yüzde 90’inin kendiliginden düzeldigi belirtildi. Arastirmada, kekemeligin 1-2 aydan uzun sürdügü durumlarda, anne babalarin zaman kaybetmeden psikiyatra basvurmasi gerektigi bildirildi.

Kekemeligin ailelerin anlayisi ve sabri ile tedavi edilebileceginin kaydedildigi arastirmada, ailelere su önerilerde bulunuldu:

Irkilme, tutulma, tekrar veya uzatma seklindeki hafif konusma özürleri kekemelik olarak nitelendirilmemeli ve çocugun kendisini kekeme olarak görmesi engellenerek, bu devreyi tehlikesizce atlatmasi saglanmali.

Çocugun konusmasi üzerine asiri titizlik gösterilmemeli ve konusurken sakin sekilde dinlenmeli. Endiseden uzak olunmali ve çocuk bir sey söylemek istediginde aceleye ve telasa kapilmadan, konusmasinakarismadan, söyleyebilecegi kadar zaman verilmeli. Çocugun konusmasi kesilmemeli ve yardim edilmemeli. Çocuk konusurken dudak hareketlerine degil, gözlerine bakilmali.

Alay ve aci sakalar disiplin araci olarak kullanilmamali, emir verir sekilde konusulmamali. Çocuga içten ilgi, sevgi ve sefkat gösterilerek güveni kazanilmali. Ileri kekemelik halinde, çocugun en az sasirdigi ve rahatça konusabildigi durum ve sartlari saptayarak, bu durum ve sartlarda konusturulmali.

Çocuk yorgun ve heyecanli oldugu zamanlarda ve yavas konustugunda, hizli konusmaya zorlanmamali ve çocugun dikkatini konusmasi üzerine çekip daha çok tutulmasina sebep olunmamali. Kekemelik sinirsel kökene dayadigindan, çocugun mümkün oldugu kadar sinirlenmemesi, gergin bir duruma girmemesi, evdeki tartismalardan ve gergin havadan uzak olmasi saglanmali.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası