Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeginizi kucaginiza almadan önce bilmeniz gerekenler

Annelerin bebeklerine bakarken en çok kafalarina takilan sorulari sizler için cevapladik. Böylece bebeginizi kucaginiza almadan, yapmaniz gereken ilk hareketlerin cevabini biliyor olacaksiniz…

1. Bebeginizin ilk doktor ziyareti ne zaman olmali?

Bebeginiz dogar dogmaz, dogumhanede çocuk doktoru tarafindan hemen ilk muayenesi yapilir. Bebeginize “apgar skoru” denen bir puanlama sistemi üzerinden puan verilir. Bu puan, bebeginizin ileri dönemdeki sorunlari açisindan fikir sahibi olunmasini saglayacaktir. Eger bu esnada her sey yolunda giderse, yani bebeginizde herhangi bir saglik problemi yoksa çocuk doktorunuz sizi, bebeginiz 1 haftalik oldugunda ilk kontrole çagirir. Bu kontrol özellikle bebeginizin anne sütü ile yeterince beslenip beslenemedigi ve yenidogan sariligi dedigimiz hastaligin teshisi amaciyla yapilir. Bebeginizin bu muayenesi sirasinda da hiçbir sorunu görülmezse, doktorunuz sizi, bebeginiz 1 aylik olunca rutin asilama kontrolleri için çagirir.

2. Bebeginiz günde kaç saat uyumali?

Yeni dogan bebeginiz ilk haftalarda günde 17–18 saat uyuyabilir. 3. ayinda ise uykusu günde 15 saate kadar düser, ancak bu uyku genelde araliksiz olarak 2–3 saati geçmez. Dolaysiyla bu dönemde en çok siz izdirap çekersiniz, çünkü 2–3 saatten fazla araliksiz uyuyamazsiniz. Ya bebeginizin beslemek, ya altini temizlemek ya da sadece oynamak için uykunuz mutlaka bölünecektir. Bu durum, genelde bebeginiz 5–6 ayina gelene kadar devam eder.

Bebeginiz 2–3 haftaliga eristiginde, gece ve gündüzün farkini ona ögretmeye baslamalisiniz. Gece uyku vakti geldiginde isiklari karartin, oynadiginiz oyunlari mümkün oldugunca yavaslatin ve onun ilgisini çekecek tüm aktiviteleri sinirlayin.

6–8 haftalik oldugunda bebeginize kendi kendine uyuma sansi taniyin. Onu yatagina yatirin, uyutmak için çaba sarf etmeyin, kucaginiza almayin veya sallamayin. Böylece kendiliginden uyumayi ögrenme sansini taniyin.

3–4 aylik olan çogu bebek günde 15 saat kadar uyuyabilir. Bunun yaklasik 10 saati gece, 5 saati ise gündüzdür. Eskisi gibi her 2–3 saatte bir uyanmaz. Geceleri ancak bir kaç kez beslemek için uyanabilirsiniz. Gündüz uykulari ise, 2–3 parti halinde yaklasik 5–6 saat olacaktir. Bu dönemde; bebeginizin uyku saatlerini planlamaya baslayabilirsiniz. Geceleri 9-10 siralarinda uyumasi uygun olacaktir. Bu saatlerde bebeginiz çok aktif görünse de yatmasini saglayin. Gündüz uykularini da belli saatlere göre planlamaya çalisin. Yatma zamani için bir takim alistirmalar gelistirmeye baslayabilirsiniz. Onu yatirmadan önce oynadiginiz oyunlari yavaslatin. Pijamalarini giydirin. Hikaye anlatin, ninni söyleyin. Isiklari azaltin. Bunu her gün yaparak, bebeginizin yatma saati geldigini ögrenmesini saglayin. Bebeginizi gece 10 saat uyuduktan sonra uyandirin. Böylece gündüz uykularini da düzenli uyumasini saglarsiniz.

Bebeginiz 6–12 aylik oldugunda, günlük uykusu yaklasik 14–15 saat olacaktir. 7 saate yakin bir süre hiç uyanmadan uyuyabilir. Sabah ve ögleden sonra olmak üzere, günde iki kez kisa süreli gündüz uykulari uyumasi, uyku düzeninin saglanmasinda faydali olacaktir, ancak gündüz uykulari olmadan da bebeginiz normal uykusunu uyuyabilir.

3. Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler nelerdir?

• Sütünüzün memenizden yeterince gelmesi için bebeginizi sik sik emzirin.

• Bebeginiz her agladiginda ve arandiginda emzirin.

• Yeni dogan bebeginiz genellikle günde 8–10 ögün emmek isteyecektir. Ögün sayisi daha sonra giderek azalir.

• Sik emzirme, bol süt gelmesini sagladigi gibi gögüslerinizin sismesini ve acimasini da önler.

• Sütünüz birikince mutlaka sagin.

• Emzirme süreniz bebeginize göre, 3–4 dakika ile 30 dakika arasinda degisebilir.

• Bebeginiz, genellikle memenizdeki sütün yarisini ilk birkaç dakikada bosaltir.

• Bebeginiz küçükken emerken yorulabilir. Düsük dogum agirlikli bebekler emerken çabuk yorulabilirler. O zaman bu durumda daha sik emzirmelisiniz.

• Anne sütünüzün kisa sürede artmasi için bebeginizle ayni odada kalmali ve her istediginde onu emzirmelisiniz. Bebeginiz emdikten sonra uyuyorsa 3–4 saat uyumasina izin vermelisiniz. Aç kalacak endisesiyle sik sik uyandirmaniz, bebeginizi huzursuz edebilir.

• Bebeginiz ilk dogdugunda emdigi sürece memenizde kalabilir. ebeginiz emmiyorsa da en az yarim saat memenizde tutmalisiniz.

4. Bebeginiz günde kaç kere acikir?

Ilk günlerde bebeginiz oldukça sik acikir. Ikinci aydan itibaren günde 2–3 saatte bir acikmasi normaldir. Bebeginizin mide hacmi büyüdükçe genisledigi için acikma araligi da gittikçe artar. Yine de beslenme araliginin 3–4 saati asmamasi gerekir. Bu nedenle bebeginizi günde 8–10 kez beslemeniz gerekir. Bebeginiz genellikle, midesi bos olarak bes saatten fazla uyuyamaz. Bu yüzden geceleri, onu iki ya da üç kez beslemek zorunda kalabilirsiniz. Anne sütü daha kolay ve çabuk sindirildigi için bebeginiz mama ile beslenen bebeklere göre daha sik acikacaktir.

Bebeginiz tok oldugu halde, gaz sancisi gibi baska nedenlerle aglayabilir. Yanlislikla doymadigini düsünülerek, ek besinlere bile baslayabilirsiniz. Bebeginizin doyup, yeterli beslendiginin tek göstergesi kilosunun normal oranlarda artmasidir. Kilo almiyorsa, anne sütünüz yetersiz geliyor olabilir.

5. Bebeginizin ilk banyosunu nasil yaptirmalisiniz?

Bebeginize banyo yaptirmaniz, onun temizlenmesinin temel sartlarindandir. Bebeginizin cildinin temiz olmasi, sadece cilt için degil tüm vücudunun sagligi açisindan da büyük önem tasir, ancak özellikle bebeginizin ilk banyosu sizi biraz ürkütebilir. Bu dönemde kafaniza pek çok soru takilir. Oysa bazi küçük noktalara dikkat ederek, bebeginize banyo yaptirmaniz hiç de zor degildir.

Fileden yapilmis bir bölümü bulunan küvetlerde bebeginizi yikamanizi tavsiye ediyoruz. Böylece bebeginiz, yari oturur bir durumda ve kayma riski olmadan, çok daha keyifli bir banyo yapabilir. Ayni zamanda, bu tür küvetler size de bebeginizi daha rahat yikama firsati verir.

Bebeginizi yikarken bez kullanmayi tercih ediyorsaniz, onun vücudunu nazik bir sekilde silmeye ve her seferinde temiz bir bez kullanmaya özen gösterin. Genel olarak banyoda sünger yerine, temiz bezler kullanmanizi tavsiye ediyoruz, çünkü sünger, içinde mikrop barindirabilir ve dolayisiyla bebeginizin sagligini da risk altina sokabilir.

Düzenli temizlik, bebeginizin cildinin saglikli, tertemiz ve bakimli olmasi için sarttir. Banyo zamani, ayrica onun cildine dokunmak, onu oksayarak sevildigini hissettirmeniz için de en uygun zamandir. Bebeginizin çevre isisindan çabuk etkilendigini hatirlayarak, oda isininin 25–27°C civarinda olmasini saglamalisiniz ve banyosunu yaptiracaginiz yerin, hava akimindan uzak olmasi gerektigini unutmamalisiniz.

Bebeginizin banyosu için en uygun zaman, iki emzirme arasi, yani hem çok aç olmadigi hem de midesinin çok dolu olmadigi zamanlardir. Daha da iyisi gece yatirmadan evvel yapilan banyodur. Bu banyo, bebeginizin rahat ve huzurlu uyumasini da saglar.

6. Bebeginize banyo yaptirirken nelere dikkat etmelisiniz?

Banyoda acele ve telas etmeden, bebeginizin rahatlayabilecegi uzunlukta bir zaman harcamalisiniz. Kendinizi fiziksel olarak rahat hissettiginiz bir ortamda, bebeginizin banyosunu yaptirmaniz en dogrusudur. Banyodaki küvetin içindeki suyun sicakligini, dirseginizin veya bileginizin iç kismiyla kontrol edebilirsiniz. Bu sekilde emin olamiyorsaniz, bir derece almanizda fayda vardir. Önce bebeginizin vücudunun alt kismini, daha sonra da yavasça tüm vücudunun su içine girmesini saglayin.

Banyoya, bebeginizin basini temiz ve ilik su ile islatarak baslayin. Göz yakmayan bir sampuan ile basini nazik hareketlerle önden arkaya dogru masaj yaparak yikayin. Yine temiz ve ilik suyla bebeginizin basini durulayin. Koltuk altindan boynunu, kolunuzun üzerinde yaslamis olarak tutmaya devam edin. Diger elinizle, hafif hareketlerle vücudunu yikamaya baslayin. Bebeginiz suyun içinde olmaktan hoslanacaktir ve anne karninda su içinde oldugu zamani hatirlayarak rahatlayacaktir.

Yumusak bezinizi islatip, vücut temizleyicisi (Sabun veya banyo köpügü) ile bolca köpürtün ve tüm vücudunu, bogum aralarini güzelce sabunlayin. Bir kolunuzu basinin altindan geçirerek, koltuk altindan sikica kavrayin. Diger elinizle, iki bacagindan veya poposunun altindan tutun. Küvetten çikarirken de ayni sekilde sikica tutarak, sudan çikarin ve temiz bir havlu üzerine sirt üstü yatirin. Sonra havlusunun bir kenariyla, bebeginizin yavasça kafasini kurulayin. Saçlarini yumusak bir firça ya da tarakla tarayin. Sonra da sicak tutmak için basini havlunun kuru ucuyla kapatin.

7. Banyo sonrasi bebeginizin bakimi için ne yapmalisiniz?

• Hizla tüm vücudunu, yumusak hareketlerle kurulayin. Bogum aralarini, koltuk altini, kasiklarini, ayak parmaklarinin aralarini iyice silin.

• Nemlendirici bir losyon veya bebe yagiyla vücudunu yaglayin.

• Hemen giydirmeye baslayin.

• Bezli bölgeye pisik kremi sürerek, temiz bezini baglayin.

• Giydirme islemini tamamlayin.

• Son olarak battaniyesine sararak, kucaginiza alin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası