Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Okul çagi hastaliklarina dikkat

Çocuklar krese ya da okula baslayana kadar daha çok anne ve babalarin kontrolünde oldugu için, çogu kez hastaliklar onlari pek etkilemiyor ya da daha az siklikta görülüyor. Tabii, okula baslayinca, artan hastaliklar hem onlarin hem de aileleri için ciddi birer sorun halini alabiliyor. Her ne kadar okul döneminde çocuklarin hastalanmasi ve hatta ateslenmesi onun bagisiklik sisteminin gelismesi için gerekli olsa da, sik sik rahatsizlanmasi bir tehlike isareti de olabilir. Üstelik rahatsizlandiklarinda egitimlerindeki aksakliklar da çocugu diger arkadaslarindan geri birakarak baska sorunlara da yol açabilir.

Birçok hastaligin solunum yolu ve yakin temas ile bulastigi bilinmektedir. Çocugunuz, okullarda ve kreslerde, diger pek çok çocukla yakin temas halinde olacaktir. Okulda bir çocuk bulasici bir hastalik tasiyorsa, diger çocuklara kolaylikla bu hastaligi bulastiracaktir.

Çocuklarini hastaliktan korumak için veliler neler yapmali?

Çocugunuz bulasici bir hastalik tasidiginda, hastaligin diger çocuklara bulasmasini önlemek için çocugunuzu öncelikle okula göndermeyin. Ayrica durumu bildirerek diger çocuklarin korunmasi ve tedbir almalari için okul ögretmeni ve idaresine hastalik hakkinda bilgi verilmesi de faydali olacaktir

Eger çocugunuzu evde tutmanizin gerekip gerekmediginden emin degilseniz; bu konuda hekiminden ya da okul hemsiresinden hastaligin bulasici olup olmadigi, öyleyse ne kadar sürdügünü konusunda yardim alin. Isten çikis saatinizi ayarlamak ya da evde hasta çocugunuzla ilgilenecek bir bakici bulmak gibi programinizi yeniden düzenlemek zorundaysaniz, biraz zorlanabilirsiniz. Ama unutmayin ki; çocugunuzun evde bir gün geçirmesi, çocugunuz ve onun okul arkadaslarinin sagligi için en iyisi olacaktir.

Çocuklari okullarda bekleyen hastaliklar nelerdir?

Soguk alginligi ve gribal enfeksiyonlar:

Soguk alginliklari çocukluk çaginda en yaygin görülen hastaliklarin basinda gelir. Öyle ki; yetiskinler yilda ortalama 2 – 4 kere soguk alginligi geçirirken, çocuklar 6 -10 kez soguk alginligina yakalanabilirler. Üstelik çocuklarda yetiskinlere göre hem daha agir, hem de daha uzun sürer. Maalesef aileler soguk alginligi ortaya çiktiginda öksürük suruplari ve antibiyotikleri bilinçsiz olarak kullanabiliyor. Oysa yapilan birçok çalismada; bu ilaçlarin etkili olmadigi ve hatta bazen gereksiz kullanimdan çocuklarimiza zarar bile verdigi görülmüstür. Soguk alginligi belirtilerinde (ates, burun tikanikligi ya da akintisi, halsizlik, bas agrisi, karin agrisi ve bulanti) doktora basvurmak gerekir. Eger virüslere bagli bir bogaz enfeksiyonu düsünülürse, antibiyotik verilmeden yalniz ates düsürücülerle hasta takibe alinmali. Bakteriyel bir enfeksiyon düsünülürse bir hekim tarafindan uygun antibiyotik kullanilmasi gerekir. Klinik bulgularla, enfeksiyonun viral mi yoksa bakteriyel mi oldugunun ayirimi çogu zaman yapilama
z; bu gibi durumlarda bogaz kültürü alinarak enfeksiyon tespit edilmeli ve bulasicilik yönünden de çocugun durumu tedavisi yapilmali.

Okul çagi çocuklarda göz hastaliklari:

Çocukluk çaginda tedavi edilemeyen görme sorunlari ileride göz sagligini bozabildiginden; çocuk yaslarda göz sikayetlerine dikkat edilmesi gerekir. Yapilan çalismalar; görme bozukluklarinin, okula baslayacak yirmi çocuktan birini ve okula giden dört çocuktan birini etkiledigini gösteriyor. Görme tembelligi, sasilik ve renk körlügü gibi önemli sorunlarin erken tanisi için düzenli göz muayenelerinin yapilmasi gerekir.

Okul çaginda en sik görülen göz hastaligi; görme kusurlari, çocuklarda uzak veya yakini iyi görememe (miyop, hipermetrop veya astigmatizma) seklinde olabiliyor. Çocugun okula basladigi zaman, sinif tahtasindaki yazilari okuyamamasi ile miyopi durumu erken fark edilebilir. Gizli hipermetrop; çocugun okuma yazma basarisizligina sebep oluyor. Astigmatizma ise; bas ve göz agrisi ile okuma isteksizligi gibi sikayetlere sebep olabiliyor. Bu görme kusuru çok az bile olsa, gözlükle çözümlendigi zaman çocuk okulunda daha basarili olacaktir.

Bit enfeksiyonlari:

Maalesef okullardaki bit salginlari her semtte hala bir sorun olarak karsimiza çikmaya devam ediyor. Bu konuda çocuklarimizi öncelikle bitten korumak için;

Okul, spor kulübü gibi yerlerde kafa kafaya temas etmekten kaçinmasi,

Baskasinin taragi, firçasi, sapkasi, havlusu, atkisi vs kullanilmamasi,

Bilmediginiz yerlerde (komsu ya da arkadas evinde) yatak, koltuk, hali gibi esyalarin üzerine uzanmamasi hakkinda mutlaka çocuklarimizi bilgilendirerek uyarmaliyiz.

Öncelikle malzemeleriniz;

- Bir cimbiz

- Siki disli bir tarak

- Büyüten ayna

- Parlak Isik,

Neler yapmalisiniz?

1. Öncelikle evde herkesin basini kontrol edin. Bakalim baskalarina da bulasmis mi?

2. Bitle mücadelede özel sampuan, krem ya da losyonlar kullaniliyor. Bunlar hem biti, hem de yumurtalarini öldürme kabiliyetine sahiptir. Bunlardan birisini satin alin ve bit olan kisinin bütün saçlarinin diplerine uygulayin.

3. Sik disli bir tarak (firça degil) ile saçlari iyice tarayin ve bu yolla diplerdeki yumurta ve sirke adi verilen olusumlari diplerden almis olun. Bu islemi 7 gün ardi ardina yapin. Her seferinde ayna ile dipleri kontrol edin. Taraktan kaçan bir bit ya da yumurta görmüsseniz, cimbiz ile toplayin.

4. Bitlerin yasam döngüsü nedeniyle, ilk sampuanlamadan (ya da krem veya losyon uygulamasindan) 7–10 gün sonra, tekrar sampuanlama ve tarama islemi yapmaniz, yok etmenin kesinligi açisindan iyi olur.

5. Ancak, islem yapildiktan (sampuan, losyon ya da krem uygulandiktan) sonra 1 hatta 2 gün, saçlari yikamayin.

6. Bu uygulamayi en fazla 3 kez deneyin. Bunlar böcek ilaci oldugu için, tibbi açidan daha fazla denenmesi uygun degildir.

7. Zaten bu yüzden 2 yas altindaki çocuklara 1 kez bile uygulanmasi sakincalidir. Sakin uygulamayin.

8. Hamile ya da astim türü solunum yolu hastaliklari olanlar için de uygulamadan önce doktora danismak gerekir.

9. Eger bitler 3 kez islem yapmaniza ragmen yok olmuyorsa, mutlaka bir doktora basvurun.

10. Bitlerin ömrü, insan vücudunda yerlesmemisse, 48 saattir. Bu nedenle evinizi böcek ilaci ile ilaçlamaniz gerekmiyor. Ama yumurtalar nedeniyle, bit bulasan kisinin basinin degdigi çarsaf, koltuk, elbise ve iç çamasiri dahil her seyi çok sicak suda yikayin ve yine sicak bir kurutucuda kurutun. Yikamak mümkün degilse, kuru temizlemeye verilmelidir. Halilari ya da koltuklari tamamen elektrik süpürgesi ile süpürün.

Çocuk Hastaliklari Uzmani Dr. Hüseyin Tatar
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası