Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarin cinsel gelisimi

Bazen çocuklarimizin bazi davranislarindan kuskulanip onlarin homoseksüel olabilecegi ihtimalinden korkar ve endiseye kapiliriz. Psikolog Dr. Alan Martin çocuklarinizin cinsel gelisimleri ve homoseksüellik egilimleri ile ilgi ögrenmek istediklerinize açiklik getiriyor.

Çocuklarimiz hayatimizdaki en degerli varliklarimizdir. Onlar için her seyin en iyisini, en güzelini yapmaya çalisir, elimizden geldigince örnek birey olmak isteriz. Onlari toplum içinde nasil davranmalari gerektigi konusunda egitir hatta bazen asiri müdahalelerimizle haddinden fazla sikariz.

Bu egitim sürecinde bazi davranislar vardir ki birçok aile bu davranislarin, çocuklarinin ilerideki hayatlarini ve cinsel tercihlerini etkileyecegini düsündükleri için asla tolerans göstermezler. Ayrica sosyal etkilerden dolayi da kendilerini etrafindaki insanlarin düsüncelerine karsi koruma altina almaya çalisirlar.

Kiz ve erkek çocuklarin cinsiyetlerine göre farkli davranmasini isterler mesela. Kizlarinin daha kibar, nazik, evcil olmasini tesvik ederler. Erkek çocuklarinin ise daha aktif, kesfedici, atilgan ve girisken oyunlar oynamasindan hoslanirlar. Kizlari çok saldirgan ya da erkek çocuklari çok sessiz ve sakin ise onlari degistirmeye çalisirlar çogu zaman. Erkeklere ve kizlara oyuncaklar alirken de bunlari göz önünde bulundurulur.

Kizlardan oyuncak bebeklerle, çay-fincan setleri ile evcilik oynamalari beklenirken, erkeklerin de arabalar, toplar ve tabancalar ile oynamalari uygun görülür. Oglunuzun oyuncak bebekle ya da kizinizin arabayla oynadigini fark ettiginizde panige kapilir, çogu zaman bu tarz davranislarin çocuklarinizin gelecekte escinsel olmasina neden olabilecegini ya da bunun ilerisi için bir belirti oldugunu düsünürsünüz.

Öneriler

-Aileler çocuklarin bu tür davranislarini degistirmede çok sert olmamalidir çünkü bu yöndeki davranislar, dünyayi kesfetmekte olan çocuklarin cesaretini kirabilir ve korkak birer birey olmalarina yol açabilir.

-Merakli oldugu için tepki ile karsilasan bir çocuk, kesfetmemesi gerektigini ögrenir. Kimi zaman tamamen içine kapanabilir ya da tam tersi olarak dikkat için ailelerin endise duydugu ve hosuna gitmeyen bu davranislari devam ettirirler.

-Eger çocukluk çaginda karsi cinsteki çocuklardan hoslanmazlarsa, oyunlarinda karsi cins rolünü oynarlarsa endiselenmeyin, bu normal bir davranis olabilir, uygun sosyal davranislari ve rollerini ögrenmesinde yardimci olabilir.

- Eger çocuklar dünyalarini güvenli bir sekilde kesfetmeye cesaretlendirilirse kadin ve erkege özgü davranis biçimlerini gözlemlerler ve ailelerinin yardimiyla kendi sinirlarini çizerler.

Bu yüzden çocugunuzu hem fiziki hem de sosyal yönden kendi dünyalarini kesfetmeleri için cesaretlendirmeyi deneyin.

- Eger çocugunuz cinsiyet içerikli davranislarda bulunuyorsa endiselenmeyin, çocuklar yeni olan seylere ilgi duyarlar ve yeni bir sey ve daha birçok sey onlara yeni gelebilir çünkü sizlerden çok daha az seyi tecrübe etmislerdir.

Arastirma örnegi:

3 yas çocuklari üzerinde yapilan bir arastirmada kiyafet giyme oyunu oynarken bir erkek çocugun kiz kiyafetlerini giymek için direttigini gözlemlemislerdir. Daha sonraki arastirmalarda ise bu çocugun kiz kardesinin çok iyi bir dansçi oldugu ve dans yarismasini kazanarak ödül aldigi, bu durumun erkek çocugu etkiledigi ve bundan dolayi da onun gibi davranarak (onun gibi giyinip dans ederek) ayni sekilde kabul görmeyi düsündügü anlasilmistir.

Çocuklarimizda böyle durumlarla karsilastigimizda bu gibi nedenleri de irdelemekte fayda vardir. Bu demek oluyor ki, eger oglunuz bebekle ya da kiziniz arabalarla oynarsa cinsiyetle alakasi olmayan baska bir etken bu davranisin nedeninde rol oynayabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası