Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuza kendisini özel hissettirmenin 9 yolu

Yogun yasam temposu, is kosusturmalari, randevular, sosyal etkinlikler yüzünden bazen çocuklarimiza yeterli zaman ayiramadigimizi düsünür, kendimizi suçlu hisseder bu suçluluk duygusundan kurtulmak için asiri sevgi gösterilerinde bulunur, onlarin her istedigini yapmaya çalisiriz. Peki, çocugunuza yapabileceginiz nasil bir sürpriz onu özel hissettirir? Dogum günü partilerine harcayacaginiz büyük rakamlar ya da Disneyland’a yapacaginiz pahali bir gezi mi? Unutmayin ki onu özel hissettirmek çocugunuzun her istedigini yapmak her istedigine evet demek degildir.

Washington’da aile yasam koçlugu yapan Leigh Leverriera göre aslinda çocugunuzu özel hissettirmek çok kolay. Çocugunuza saygi göstermek, çocugunuzun yaptiklarina ilgili davranmak, yaptigi en basit, en küçük seyleri bile fark etmek ve onu dinlemek çocugunuzun kendisini özel hissetmesi için son derece önemli.

Philadelphia Üniversitesi Psikoloji Bölümü hocalarindan Doris Jeanette göre önemli olan çocuklarla yapilan aktivitelerden çok anne-babanin o anda çocuklarla paylastiklari sürede gösterdikleri enerji. Bu sayede çocuk sevildiginin ve önemsendiginin bilincinde oluyor.

Baska bir deyisle çocuga göstereceginiz ilgi ve alaka çocugun kendisini özel hissetmesini sagliyor. Ona sarilabilir, onunla oynayabilir, çocugunuzun kendisine güvenmesine ve kendisiyle gurur duymasina yardimci olabilirsiniz.

Iste size onu özle hissettirmenin en anlamli dokuz yolu:

Sabahlari özel zamanlar yaratin

Sinir ve stresten uzak sevgi dolu aileler kitabinin yazari Bob Lancer ailecek sabahlari yaratilan özel dakikalarin günün atmosferini belirledigini söylüyor. Sabahlari evde bir sorun, atisma ya da bir iktidar savasi varsa, çocugunuz kendisini önemsiz ve sizin yapacaklariniz arasindaki en önemsiz ayrinti oldugunu düsünebilir. Sabahlari, özellikle okula gidecek ve gün boyu sizi görmeyecek olan çocugunuzun, hem güne iyi baslamasi hem de sizin onu ne kadar önemsediginizi bilmesinin en etkili yolu, çocugunuzla birlikte paylasabileceginiz özel dakikalar yaratmaktir.

Sarilin ve kucaklasin

Momma Zen: Walking the crooked Path of Motherhood (Anne Zen: Anneligin engebeli yollarinda yürümek) kitabinin yazari Karen Maezen Miller: Çocugunuzla iletisim kurarken ona kendisini özel hissetmesini saglamak için en temel yolun çocugunuzla fiziksel temas içinde olmaniz gerektigini söylüyor. Dokunmak, gidiklamak, kucaklamak, elini tutmak gibi fiziksel temasla ona olabildiginiz kadar yakin davranmak, çocugunuzun kendisini güvende hissetmesini ve onu her daim seveceginizi bilmesini saglar. Sabah alarmlarini 15 dakika erken kurmayi öneren uzmanlar uykuda geçireceginiz 15 dakikayi çocugunuzla paylasabileceginiz bir 15 dakika haline dönüstürebileceginizi belirtiyorlar.

Özel hikayeler yaratin

Çocuklar her zaman ilgi odagi olmak isterler. Eger hikayenin içinde kendisi bir kahraman oluyorsa bu onun en özel ve en sevdigi uyku öncesi hikaye olacaktir. Çocuklariniz onlar için yarattiginiz bu özel hikayeleri arkadaslariyla paylasacak ve bu özel hikayelerin bas kahramani kendileri olduklari için gurur duyacaklardir.

Ondan yardim isteyin

Çocuga çocuk gibi davranmak ve onun için her seyi yapmak çok kolaydir. Fakat onun için her seyi yagmak yerine onu kendi kararlarini vermesi konusunda cesaretlendirmeli ve ona kendini özel hissettirmelisiniz. Örnek olarak çocugunuza aksam yemekte ne yemek istedigini sorabilir, onunla alisverise gidebilir, yemegi yaparken ve sofrayi kurarken size yardimci olmasini isteyebilirsiniz.

Kurallari yikin

Çocuklar kurallari yikmayi severler. Düsünün aksam yemeginden hemen önce yenebilecek kocaman bir dilim pasta ya da uyku saatini geçirip anne-babayla izlenilen bir film onlar için klasik bir geceden ne kadar eglenceli olacaktir.

Uyku saatlerini eglenceli hale getirin

Uyku saatleri çocuklariniz kendisini özel hissetmesi için belki de günün en önemli saatleridir. Uyumak istemeyen çocugunuzla yasadiginiz bu sikintili süreci daha eglenceli ve huzurlu hale getirebilir bu dakikalari günün rahatlama seanslari haline dönüstürebilirsiniz. Dis firçalama ve hikaye anlatma sürecinden sonra bir süre daha onunla yatakta oturabilir çocugunuzun konusmak istedigi herhangi bir konu hakkinda muhabbet edebilirsiniz. Bu çocugunuzla kuracaginiz iletisimi çok daha rahat ve kolay haline getirecektir.

Onunla çocuk olun

Çocuklarin hayal güçleri o kadar genistir ki bazen sizinde onlara uyum saglamak için kuracaginiz ve yapacaginiz çocuksu davranislar onlarla iletisiminizi daha da kolaylastiracak ve çocuklarinizin dünyasina girmek onlari inanilmaz sevindirecektir. Onlarin ilgisini çekmek için bundan daha iyi bir yol olabilir mi? Eliniz, yüzünüz boya içinde yere serdiginiz beyaz kagitlarin üzerinde sizi görüp saskinlik içinde size eslik etmesi onun için son derece heyecanli ve degisik bir aktivite olacaktir.

Çocugunuzu övün

Oglunuz parkta oynarken kendinden küçük bir çocugun salincaga binmesine yardim etti ya da kiziniz size kendi hazirladigi kirmizi kalplerle süslü bir karti armagan olarak verdi. O halde hemen ona bu davranisi önemsediginizi gösterin. Onun minik jestlerini ve fark etmeniz ve övmeniz sadece kendi kisiliginin güçlenmesine yardimci olmakla kalmayip ayni zamanda baskalarina karsi kendini daha iyi hissetmesini sagliyor. Ayrica sizin bu sekilde davranmaniz sayesinde çocugunuz baskalarinin davranislarini önemsemeyi ögreniyor. Çocugunuza bu jesti fark ettiginizi göstermek için en mutlu yüz ifadenizi takinmak zorunda degilsiniz. Sadece “Bu yaptiginiz davranis gerçekten çok harikaydi.” deyin ve sonra dikkatinizi baska yöne çevirin. Övgünün dozunu abartmayin.

Küçük ayrintilara önem verin

Aile uzmanlari küçük ve basit ayrintilarin çocuklarin kendilerini iyi hissetmeleri için önemli olduklarini vurguluyorlar. Örnegin çocugunuza takabileceginiz takma ve sevimli bir isim onun kendisini mutlu ve özel hissetmesini saglayabilir ya da evden ayrilirken çocugunuza yazabileceginiz kisa ama anlamli bir notla onu mutlu edebilirsiniz.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası