Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Utangaç ve çekingen çocuklar basarisiz oluyor

Ailesi ve çevresinin etkisiyle çekingen ve utangaç bir yapiya sahip olan çocuklar ileride yeterince sosyallesemiyor ve bu durum onlarin basarilarini büyük ölçüde olumsuz etkiliyor. Çocugun bireysellik duygusunun gelismesinde ve özgüvene sahip olmasinda kuskusuz en büyük görev anne-babalara düsüyor.

Çocuklar büyüdükçe özellikle onun her ihtiyacini saglayan annesinden bagimsizlasmasi gerekmektedir. Çocugun bireysellesmesini saglayacak olan anne ya da ona bakan kisidir. Bazi ebeveynler çocuk büyüdügü halde bunu görmekte zorlanir ve ona bebek gibi muameleye devam ederler. Bu da o çocukta özgüven eksikligine neden olur. Bu da onlarin basarilarini olumsuz etkiler

Çocuga 'birey' oldugu ögretilmeli

Çocuklara aile içinde 'birey' olmalarinin ögretilmesi büyük önem tasimaktadir. Çocugun ev içerisinde yemegini kendi yemesine, yalniz basina uyumasina, tuvalete yalniz gitmesine engel vardir; ebeveyn sürekli yanindadir ve buna firsat birakmamaktadir. Yuva yasina geldiginde ebeveyn çocugu bir an bile birakmaz, evde, parkta her yerde pesindedir. Bu sekilde özerklik kazanamayan çocuk ebeveyne ‘yapisik’ bir çocuk haline gelir, kendi islerini kendi yapar duruma gelemez. Öncelikle aile içerisinde 'birey' olmak çocuga ögretilmelidir.

Çocuga sans taninmali

Ebeveynlerin çocuga, yasina göre yapabilecegi etkinlikler konusunda sans tanimasi ve onu cesaretlendirmesi gerekir. Aile içerisinden destek alarak, onurlandirilarak yetisen bir çocugun özgüveni artar ve bunu dis dünyaya da yansitir. Asiri korumaci aileler çocuklarin özgüvenlerine ket vurmaktadirlar. Ayni zamanda ebeveynler çocugun sosyallesmesine olanak tanimalidirlar. Ev disi yeni ortamlar çocugun digerleriyle karsilasip iletisim kurmasi için firsat sunmaktadir. Bu sayede çocuk ebeveynler disinda birilerine kendini ifade etmeye çalisir, onlarin neler yaptigini gözlemler, taklit eder. Yasam olaylariyla basa çikmayi ögrenir. Artik kurallara karsi uyum saglama, dürtülerine karsi koyma durumundadir; aksi takdirde yaptirimlarla karsilasacaktir.

Utanma olmali, ama dozunda

Çocugun sosyallesmesinin ve dis dünyada uyum ögrenmesinin çekingen olmasi ihtimalini azaltmaktadir. Utanma duygusunu ise dozunda ögrenmesi gerekir. Utangaç bir çocuk yetistirmemek için yasaklamalarin belirli bir düzeyde olmasi gerekir. Çocuk utanma duygusunu çevreden ögrenir. Iki buçuk yaslarindan itibaren ödipal döneme giren çocuk iyi ve kötü gibi degerleri, yasaklari içsellestirerek üstbenlik gelistirir. Çocuk içinde bulundugu toplumun rollerine göre davranmaya baslar. Bulundugu çevre sartlarinin fazlasiyla yasaklayici, suçlayici, kisitlayici olmasi çocukta kati üst benlige neden olabilmektedir. Çevreye daha fazla dikkat etmeye çalisir, 'digerleri'nin onun için önemi daha da artar ve her davranisindan kendini sorumlu tutarak kendini suçlamaya baslar. Nihayetinde çevreye karsi duyarliligi arttigindan konusmasinda ve davranislarinda çekimser olabilir. Kinanma ve elestiriye maruz kalma korkusu fazladir. Bu nedenle utangaç-çekingen bir tutum içine girebilir. Tam tersine çocugun kendisini ifade etmesine olanak t
aniyan, ona 'birey' olarak deger veren, sinirlamalarin ve yasaklarin belli bir düzeyde oldugu ortamlarda çocuk kendisini daha rahat ortaya koyabilecektir.

Ailevi sorunlar da önemli

Çocuklarin utangaç ve çekingen olmalarinin sebepleri arasinda ailevi sebeplerin de önemi büyüktür. Aile içi süreklilik gösteren çatismalar, yeni bebek dogumu, ebeveynlerden birinin hastaligi ya da çocugun fiziksel ya da ruhsal hastaligi gibi faktörler çocugun içine kapanmasina ve çevre ile etkilesimden uzaklasmasina neden olabilir. Bu durumda ebeveynlere önemli görevler düsmektedir. Böyle durumlarda bir uzmanin yardimina basvurmak gerekebilir.

Uzman Psikolog Özge Türk

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası