Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda büyüme geriligi

Büyüme, basit olarak vücudun hem boy hem de islev bakimindan gelismesi olarak tanimlanabilir. Büyüme, anne karninda baslar ve ergenlik döneminin sonuna kadar sürer. Büyüme çocuklarin saglik durumlarini en iyi yansitan ölçüdür.

Çocuklar Nasil Büyürler?

Büyüme, kemiklerin uç kisimlarindaki büyüme plaklarinin gelismesi ile saglanmaktadir ve bunun için üç önemli faktöre ihtiyaç vardir. Bunlardan ilki genetik faktörlerdir. Her çocugun boyunu anne ve babasindan geçen iki grup gen birbirinden bagimsiz olarak etkilemektedir. Genler büyümenin ana kalibini(çocugun boyu ne kadar olabilir, ergenlik dönemine ne zaman girer gibi) vermektedir. Genel olarak kiz çocuklarinin boyu annelerin boyu kadar, erkek çocuklarin boyu babalarinin boyu kadar olmaktadir. Büyümeyi saglayan ikinci faktör beslenmedir. Beslenme özellikle ilk iki yasta olmak üzere bütün yaslarda büyümeyi etkiler. Yetersiz beslenmenin en önemli bulgusu boy kisaligidir. Büyümeyi saglayan üçüncü faktör hormonlardir. Basta büyüme hormonu olmak üzere, tiroid hormonlari ve cinsiyet hormonlari büyümeyi düzenlemektedir.

Büyüme esas olarak üç döneme ayrilmaktadir. Ilk dönem dogumdan iki yasina kadardir ve bu dönemdeki büyümeyi en çok beslenme etkilemektedir. Ikinci dönem iki yas ile ergenlik dönemi arasidir ve bu dönemde büyüme hormonu önem kazanmaktadir. Üçüncü ve son büyüme dönemi ergenlik dönemidir. Bu dönemdeki büyümeyi cinsiyet hormonlari düzenlemektedir. Her çocuk bu dönemleri ve kendi büyüme egrisini izleyerek büyümektedir.

Çocuklar yilda kaç cm uzarlar? Boylari tahmin edilebilir mi?

Çocuklarin büyüme hizlari yaslarina göre degismektedir. Yeni dogan bir bebegin boyu ortalama 50 cm dir ve bebekler ilk yilda 25 cm, ikinci yilda 10 cm uzarlar. Daha sonra yillik büyüme hizi giderek azalir. Çocuklar 3-4 yas arasinda yilda 7 cm, 5-6 yas arasinda yilda 6 cm, 6 yastan ergenlik dönemine kadar yilda 5 cm uzamaktadir. Ergenlik döneminde ise “büyüme patlamasi” olur ve bu dönem boyunca kizlar ortalama 15 cm, erkekler 20 cm uzamaktadir. Ergenlik dönemi bitiminde boy uzamasi durmaktadir.

Boy kisaligi nedenleri nelerdir?

Boy kisaligi nedenleri iki ana grupta toplanmaktadir. Ilk grupta ailesel ve yapisal boy kisaligi bulunmakta ve bu grup normalin bir çesiti olarak kabul edilmektedir. Bir baska deyisle bu çocuklardaki boy kisaligi herhangi bir hastaliga bagli degildir. Boy kisaligi olan çocuklarin %80’i bu grupta toplanmaktadir. Ikinci grupta ise hastaliklara ve beslenme bozukluguna bagli boy kisaligi vakalari bulunmaktadir. Basta beslenme bozuklugu ve büyüme hormonu eksikligi olmak üzere birçok hastalik(böbrek hastaliklari, kansizlik, kalp ve akciger hastaliklari vb.) boy kisaligina neden olmaktadir. Bunlarin yaninda uzun süren ruhsal sorunlar da boy kisaligina neden olur. Bir çocuktaki boy kisaliginin sayilan bu nedenlerden hangisine bagli oldugunun erken dönemde saptanmasi çok önemlidir. Çünkü boy kisaligi altta yatan ciddi bir hastaligin bir bulgusu olabilecegi gibi erken tani her zaman iyi tedavinin önkosuludur. Bu nedenle boy kisaligi olan çocuklarin “Büyüme ve endokrinoloji” ünitelerince degerlendirilmesi ve gerekli ola
nlarda ileri arastirmalarin yapilmasi gereklidir.

Boy kisaliginin tedavisi var midir?

Boy kisaligi olan bir çocugun tedavisi boy kisaligi nedenine göre planlanir. Genel olarak ailesel ve yapisal boy kisaligi olan çocuklar için bir tedavi yoktur. Bu çocuklarin büyüme hizlari yönünden izlenmesi gereklidir. Yapisal boy kisaligi olan çocuklar ayni zamanda ergenlige de geç girerler. Bu çocuklardan 14 yasina geldigi halde ergenlige girmemis olanlara ilaç vermek gerekebilir. Kalp, akciger, böbrek vb. hastaligi olan çocuklarda bu hastaliklarin tedavisi önemlidir. Günümüzde büyüme hormonu eksikligine bagli boy kisaligi olan çocuklarin boylari büyüme hormonu verilerek yeterli ölçüde uzatilmaktadir. Büyüme hormonu kullanabilmek için boy kisaligi olan çocuklarin titiz bir sekilde incelenmesine ihtiyaç vardir. Bu ilacin en çok Büyüme Hormonu eksikliginde yararli oldugu unutulmamalidir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası