Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda zihinsel gelisim

Çocugunuz her geçen gün büyüyor. Bu büyüme sürecini izlemek birçok anne baba için keyifli bir süreç olsa da bazilari için oldukça sancili geçebiliyor. Bir yas öncesinde size uyumlu oldugunu ifade ettiginiz bir çocugunuz varken yeni yasi ile birlikte sizin dediklerinizi yapmamak için aglayan, bagiran bir çocukla karsilasabilirsiniz.

Gelisim süreci anne karninda baslar. Hamile oldugunu ögrenen anne adayi doktorundan bebeginin her ay nasil gelisecegini ögrenmeye baslar. Daha saglikli gelismesi için neler yemesi ve neler yapmasi gerektigini ayrintilari ile ögrenir. Kalbi ne zaman olusur, ilk kez bir sesi ne zaman duyabilir, elleri ve ayaklari ilk ne zaman hareket edecektir. Gelisimin ilk basamaklarini anne karninda attiktan sonra saglikli olarak dünyaya gelen bebegin gelisimi ay ay devam eder. Her ay anne babasi ile daha fazla iletisime girmek için büyük çaba gösterir, boyu daha fazla uzar. 1. ay, 3. ay derken 1 yas partisinin yapilma zamani geldiginde artik yürüyen ve anne–baba demeye baslayan bir çocukla karsilasabilirsiniz.

Gelisimin asamalari nelerdir?

Bir çocuk; fiziksel gelisimi haricinde dil gelisimi, zihinsel gelisimi, duygusal gelisimi, sosyal gelisimi, psikomotor gelisimi açisindan takip edilmelidir. Çocugun içinde bulundugu her ay ya da yasin gelisim özelligi birbirinden farklidir. Örnegin; dil gelisimi açisindan 0–12 ay arasinda sadece kayit yaptigi için pasif görünen bir bebek 36-48. Aylara kadar bu süreçte en aktif dönemlerini geçirir. Bazi çocuklar erken dönemlerde kelimeler çikartmaya baslarken bazi çocuklar birkaç ay sonra bu tepkileri verebilir. Bu oldukça dogal bir süreçtir. Anne babalar ; her çocugun gelisim hizinin birbirinden farkli oldugunu bilmeli ve kendi çocugunu baska çocuklarla asla karsilastirmamalidir.

Anne-babalar “saglikli bir çocuk” yetistirebilmek için; çocugun içinde bulundugu yasin gelisim özelliklerini çok iyi tanimalidir.Bazi anne- babalar farkinda olmadan çocuklarinin davranislarini problemli bir davranis olarak tanimlayabiliyor. Bu durum ailenin çocugunu yeterli düzeyde tanimamasindan kaynaklanmaktadir. Örnegin; iki yas döneminde olan bir çocuk gelisimsel olarak inatlasma sürecindedir, kendi istediginin olmasi için diretir. Artik yürüyebildigi ve her yere ulasabildigi için hareketlidir. Zihinsel gelisimin hizlandigi için dikkat sürekli çevresindedir, meraklidir, kesfetmek için her seye dokunmak ister. Bu nedenle de tehlikelere oldukça açiktir. Anne ve baba çocugun bu süreçteki davranislarini “Sözümü dinlemiyor. Yemegini bir türlü yediremiyorum. Tehlikeli seylere dokunmak istiyor. Hayir deyince durmuyor. Güzel güzel konusuyorum, anlatiyorum ama yine de dedigimi dinlemiyor ve beni çok yoruyor.” Olarak ifade eder. Tüm meraki ve hareketliligi gelisimi için çok önemlidir. Oysaki bu yas döneminde; merak
etmeyen, sadece oturup söz dinleyen, çevresi ile ilgilenmeyen bir çocugun gelisimsel olarak problem yasadigindan daha fazla süphelenilir. Bu gelisimsel özelligi tanimayan bir anne-baba ; çocugun gelisimini engelleyecek, kisilik olarak daha güvensiz, pasif bir çocuk yetistiriyor olacaktir.

Zamaninda farkina varilmayan ve çözülmeyen gelisimsel problemler ilerleyen yaslarda daha büyük sorunlara yol açabiliyor. Ailelere danismanlik yaparken en sik karsilastigimiz durumlardan biridir. Bir çok anne baba edindigi bilgiler ve yasantisal paylasimlarina dayanarak iyi bir çocuk büyüttügünü düsünebilir. En iyiyi aramasak da en saglikli olan davranis biçimini bulmak kesinlikle gereklidir.

Saglikli bir çocuk yetistirmenin birincil kurali; çocugun gelisimini çok iyi tanimak ve içinde bulundugu yasin gelisimsel gereksinimlerini bilmektir. Örnegin; anne–baba bebek ilk dogdugu günden itibaren onunla konusmali –sohbet etmeli- ona dokunarak sevgi göstermelidir. Bu dönemde bu ilgiden yoksun kalan, sadece bakim agirlikli büyütülen bir bebek konusmaya baslamasi gereken dönemde bu tepkileri veremeyecektir. Geç konusmanin; bir çocugun ilerleyen yaslardaki zihinsel, duygusal ve sosyal gelisimi olumsuz etkilemesi beklenen bir sonuç olarak karsimiza çikmaktadir. Bu nedenle zamaninda yapilan müdahaleler çok önemlidir.

Anne baba çocugunun gelisimini nasil takip edebilir?

Anne- baba veya bakici; çocugun içinde bulundugu yasin/ayin gelisim özelliklerini internet ortamindaki uzman makaleleri ve saglik kitaplarindan rahatlikla ögrenebilirler. Önemli olan bilgilerin güvenirligi açisindan bu makalelerin ilgili uzman tarafindan yazilmis olmasidir. Bu uzman bir çocuk hastaliklari uzmani, çocuk psikiyatrisi uzmani, çocuk nöroloji uzmani, deneyimli pedagog veya psikolog olabilir.

Bebegi, ilk dogdugu günden itibaren gelisimsel olarak taniyan, büyüme sürecinde gelisimi araliklarla takip eden, diger yas ile birlikte anne–babayi bekleyen sorunlar, yapilmasi gerekenler ile ilgili olarak bilgilendiren bir uzmanla tanisabilir.

0-6 yas arasinda gelisimi takip eden testler psikologlar ve pedagoglar tarafindan yapilabilmektedir. Bu takipler çogu zaman çocuklarin asi takipleri kadar önemli olabilmektedir. Özellikle de 0- 3 yas arasinda bazi problemleri tespit etmek oldukça güç oldugundan bu takip daha fazla önem kazanmaktadir. Araliklarla yapilan bu gelisim degerlendirmeleri, ileride ortaya çikabilecek önemli bir gelisimsel problem için önleyici olabilmektedir. Gelisim testleri ile; çocugun içinde bulundugu gelisim düzeyi tespit edilerek yasina uygun yeterlilikte olup olmadigi kontrol edilir. Gelisimdeki geriligin nedenleri anne- baba ya da bakici ile yapilan ayrintili degerlendirmede tespit edilir. Yetersiz olan gelisim alanini hizlandirabilecek aktiviteler, tutum-davranislar hakkinda aile ve diger yakin kisiler bilgilendirilerek önleyici tedavi programi baslatilir. Belirgin düzeyde tespit edilen geriliklerde çocuk psikiyatrisi ve çocuk nöroloji uzmanlari ile geç kalinmadan iletisime geçilmelidir.

Psk. Eda Gökduman

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası