Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuzun izledigi programlara dikkat edin!

Televizyon çocuk için eglenceli bir araçtir. Yemek yeme zamani geldiginde masada oturmak istemeyen bir çocugun saatlerce televizyon karsisinda hiç kalkmadan oturabildigini görebilirsiniz. Keyifli geçen bu zaman dilimi bazen çocugunuzun psikolojisi için zararli olabiliyor.

Büyüme sürecindeki çocukta taklit etme davranislari oldukça fazladir. Iki yasla birlikte baslayan bu davranislar ilerleyen yaslara kadar devam eder. Çocuk kendisine bir model seçer. Model; anne, baba, bir arkadas, ögretmen , televizyonda izledigi bir kahraman veya onlarin davranislari olabilir. Çocuk ; model aldigi kisinin davranislarini içsellestirir ve onun gibi davranmak için büyük çaba gösterir. Oyunlarinda kendisini bu kahramanmis gibi hayal eder ve davranislarini karsisindaki oyun arkadasina uygulamaktan mutlu olur. Bu kahraman iyi özelliklere sahipse çocugun gelisimini destekleyecek olumsuz özelliklere sahip ise çocugun psikolojisini ve gelisimini olumsuz etkileyecektir. Bu süreç çocuk için aslinda bir oyun olsa da anne – baba tarafindan daha önemli bir boyutta degerlendirilmelidir.

Okul öncesi dönemdeki bir çocugun hayal dünyasi oldukça genistir. Gördüklerini zihninde farkli bir yere koyar. Gerçek olmasa da izlediklerini gerçekmis gibi algilayip oyunlarinda uygulamaya geçirebilir. Zihinsel gelisim olarak bu dönemde algilanan olaylar ve durumlar yetiskin gibi soyut degil somut olarak degerlendirilir.

Bazi programlar sadece bir çizgi film gibi görünse de içeriginde kötü kelimeler, olumsuz davranis biçimleri, siddet ve korku yaratabilecek görüntüler barindirabiliyor. Bu programlar ile karsi karsiya kalan çocuklarda karanliktan korkma, gündüz veya gece yalniz kalmak istememe, uykuya dalmada güçlük, korkulu rüyalar siklikla gözlemledigimiz durumlardir. Bu nedenle çocugunuzun izledigi televizyon programlari, çizgi filimler, dizileri seçerken dikkatli olmalisiniz.

Yetiskinlerin de çocuklarinin yaninda izledikleri programlara dikkat etmesi gerekir. Siz dizinizi ya da haberleri izlerken yaninizda ya da içeride oynayan çocugunuzun bir kulaginin da sizde oldugunu unutmayin.

Çocugunuzun gelisimini destekleyen, olumlu davranislari ögreten, korku içermeyen çizgi filmleri ve programlari içiniz rahat bir sekilde çocugunuza izletebilirsiniz..

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası