Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Otistik çocuklar

Uzman Psikolog Zeynep Göktuna, otizm teshisi konan çocugun ailesine büyük is düstügünü belirterek “Otistik çocuklari olan anne babalarin birçogu, çocuklarinin rahatsizligini kabul etmemekte, çocuklarina ‘Otistik’ teshisi koyduklari için uzmanlari suçlamakta ve tedavi ve egitimden kaçmayi tercih etmektedirler. Bu nedenle ailelerin rahatsizligi kabul etmesi, çocugun gelisimi açisindan büyük önem tasimaktadir” diyor.

Otizm nedir?

Otizm “Iletisim Kurmayi Reddetme” rahatsizligidir. Sosyal iliski, iletisim ve yaratici etkinliklerdeki yetersizligi içeren bir durumdur.

Otizmin belirtileri nelerdir?

Otizm belirtileri “hafiften agira” degisen ölçülerde ve degisik kombinasyonlarda ‘hastaligin siddetine göre” farklilik gösterir. Belirtilerden bazilari zaman içerisinde kaybolurken, bazilari da farkli zamanlarda yinelenebilir.

Otistik çocuklarin bir kisminda konusma gelismezken bir kisminda da dil gelisimi oldukça geç olusur. Dil gelisimi olusmus olan otistik çocuklarda genellikle ses tonunun tekdüzeligi dikkat çeker. Söylenenleri tekrar etme (ekolali) ve zamirleri ters kullanma otistik çocuklarin bir kisminda görülmektedir. Göz temasindan kaçinma, adi söylendiginde bakmama, baskalarinin duygularini algilayamama ve kendi duygularini ifade edememe, arkadas iliskileri gelistirememe, ögrenmeye dayali taklit becerilerini gelistirememe, otizm’in temel belirtilerindendir.

Otistik çocuklarin özellikleri nelerdir?

Otistik çocuklarda genellikle uçar gibi yapma, kendi etraflarinda dönme, el çirpma gibi tekrarlayan hareketler görülür. Ilgi alani genellikle oldukça kisitlidir ve ‘diger’ insanlara anlamsiz gelen konularla asiri derecede ilgilenebilir. Otistik bir çocuk çevresinde olup biten hiçbir seyle ilgilenmezken dünya üzerindeki her ülkenin baskentini ezbere söyleyebilir. Otistik çocuklarda ‘kendine zarar verme’; baskasina zarar verme, komut alamama, asiri hareketlilik gibi davranim problemleri görülebilir.

Isitsel uyarilara hiç tepki vermeyen veya isitsel uyarilara oldukça farkli tepkiler gösteren otistik çocuklarin; erken çocukluk dönemlerinde ‘isitme problemi’ oldugu kanisiyla ‘isitme testi’ne götürüldüklerine oldukça sik rastlanmistir.

Bazi otistik çocuklarin çevrelerindeki kisilere hiç tepki vermezken, özellikle isikli ve dönen nesnelere takilip kaldiklari, dönen nesne kaldirildiginda veya ellerinden alindiginda oldukça rahatsiz olduklari görülmüstür.

Bazi otistik çocuklarin tasinma, okul degistirme, sevilen bir oyuncagin yerinin degistirilmesi veya çok sevilen bebeginin kaybolmasi gibi degisikliklerle karsi karsiya kaldiklarinda kendine veya karsisindaki kisiye zarar verme gibi tepkiler verdikleri görülmüstür.

Bazi otistik çocuklarin fiziksel temastan hiç hoslanmadiklari, yakin akrabalar tarafindan kucaga alindiklarinda veya öpülmek istendiklerinde rahatsiz olduklari tespit edilmistir. Bununla birlikte otistik çocuklarin çevrelerindeki kisilere baglanmakta asiri derece zorlandiklari, baglandiktan sonra da ‘bagimlilik’ gelistirdikleri; sevdikleri kisilerden ayrildiklarinda da ciddi oranda kaygi gelistirdikleri gözlenmistir.

Genellikle konusmayi reddeden otistik çocuklarin isteklerini bagirarak, çiglik atarak, vurarak ve isaret dilini kullanarak ifade ettikleri görülmüstür.

Otizm Nasil Tedavi Edilir?

Otistik çocuklarla çalisirken; aile, psikiyatr, psikolog ve egitimci isbirligi içerisinde olmalidir. Aile, çocugun ‘özel durumunun’ farkinda olmali, çocugu toplumdan soyutlamamali, çocugundan utanmamalidir. Otistik çocuklari olan anne babalarin birçogu, çocuklarinin rahatsizligini kabul etmemekte, çocuklarina ‘Otistik’ teshisi koyduklari için uzmanlari suçlamakta ve tedavi ve egitimden kaçmayi tercih etmektedirler. Bu nedenle ailelerin rahatsizligi kabul etmesi, çocugun gelisimi açisindan büyük önem tasimaktadir. Her otistik çocuk bireysel ayricalik gösterdiginden öncelikle çocuk gözlenmeli, ölçüm araçlariyla çocugun performansi alinmali ve her çocugun ihtiyacina yönelik olarak bireysel bir tedavi ve/veya özel egitim programi hazirlanmalidir. Bireysellestirilmis özel egitim programlarinda öncelikli olarak kazandirilmasi gereken davranis, göz temasi kurabilme, yerinde oturabilme ve komut alabilme davranislaridir.

Asiri hareketliligi olan, sinirlendigi zaman kendisine/karsisindakine zarar veren, tekrarlayici hareketleri yüzünden yasamini devam ettirmekte zorlanan, yerinde duramayan, komut alamayan çocuklarin ilaç tedavisinden faydalanmalari uygundur.

Bu kazanimlar verildikten sonra, yogun olarak iletisim kurma, oyun oynama, duygulari anlama, duygulari ifade etme, ten temasi kurma gibi sosyal içerikli davranislari edindirmek, otistik bir çocugun gelisimi açisindan oldukça önemlidir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası