Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gilaburu suyu zayiflatiyor

Kayseri ve çevresinde, özellikle baglik alanlarda yetisen ve Gilaburu bitkisinin, zayiflamaya yardimci oldugu belirtiliyor.

Erciyes Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Nurten Budak, yapilan arastirmalarin gilaburu suyunun diyüretik etkileri oldugunu ortaya koydugunu belirterek, bu kapsamda zayiflama diyetine de çok büyük destek olacagini söyledi.

Budak, gilaburunun Kayseri'ye özgü, özellikle baglik alanlarda yetisen, kirmizi küçük meyveleri olan bir bitki oldugunu kaydetti. Sonbaharda olgunlasan gilaburu meyvelerinin toplanarak bir süre su içerisinde bekletildikten sonra, ezilerek çikarilan suyunun içecek olarak tüketildigini ifade eden Budak, bu bitkinin baska bölgelerde de bilindigini ancak, suyunun sadece Kayseri'de içecek olarak tüketildigini söyledi.

Budak, kendine özgü bir tadi ve kokusu olan gilaburu suyunun geleneksel olarak evlerde üretildigi gibi ticari olarak da satisa sunuldugunu belirterek, söyle devam etti:

Ödem çözücü ve böbrekleri çalistirici

“Gilaburu suyu tüketiminin yayginlastirilmasi gerektigini düsünüyorum. Çünkü, daha çok eski kusak tarafindan aliskanlik kapsaminda tüketiliyor. Fakat, yapilan arastirmalar gilaburu suyunun diyüretik, yani vücuttaki siskinligi, ödemi çözücü, böbrekleri çalistirici, artik ürünlerin vücuttan atilmasina yardimci etkileri oldugunu ortaya koydu. Bu kapsamda gilaburu suyu zayiflama diyetine de çok büyük destek olacaktir. Çünkü, bol sivi tüketimi özellikle zayiflama diyetlerinde çok önemli bir unsurdur. Zayiflamak isteyenler, birincisi yeterli ve çok düzenli beslenecekler, ikincisi fiziksel aktivite yapacaklar, üçüncüsü de bol sivi alacaklar.”

Gilaburu suyunun eksi tadi nedeniyle genellikle seker eklenerek tüketildigini dile getiren Budak, çok fazla seker katilmamak sartiyla bunun sakincasi olmadigini anlatti.

Tansiyon hastalari mutlaka tüketmeli

Hipertansiyonun en önemli nedenlerinden birisinin de asiri tuz tüketimi oldugunu vurgulayan Budak, vücuttan fazla tuzun atilmasi için bol su içilmesi gerektigini anlatti.

Budak, gilaburu suyunun tuzun zararli etkilerini de bir ölçüde engelledigini kaydederek, söyle devam etti:

“Özellikle tansiyon hastalarinin gilaburu suyunu tüketmelerini öneriyoruz. Çocuklara ve gençlere de mutlaka tüketim aliskanligi kazandirilmalidir. Diger saglikli bireyler de günde mutlaka 1 su bardagi gilaburu suyu içmeliler. Gilaburu suyu özellikle yaz aylarinda kola gibi gazli içecekler için de çok iyi bir alternatif. Çünkü, bu içecekler seker içerdigi için sivi ihtiyacini daha çok artiriyor. Onun için sivi ihtiyacini seker içermeyen su, ayran, gilaburu suyu ya da sütten karsilayin ya da dogal olarak meyve tüketin diyoruz.”

Sütün de çok iyi bir serinletici olduguna dikkati çeken Budak, “Yaz aylarinda soguk içilebilirse çok iyi bir serinleticidir. Yalniz uzun süre süt tüketmeyen kisilerde, soguk olarak içildiginde gaz yapiyor, bagirsak hareketlerini artiriyor, siskinlik, kusma ve bulantiya neden olabiliyor. Bu kisiler için de ayran çok uygun” dedi.

A.A


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası