Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebelikte Folik Asit kullanimi

Folik Asit, yesil yapraklarda yaygin olarak bulunan, bebekte sinir sistemi hastaliklari riskini azaltan, hücre büyümesi ve organ gelisiminde rol oynayan bir B vitaminidir (B9). Ince bagirsakta emilir, karacigerde metabolize olur. Vücudun tüm biyolojik olaylarinda yer alan DNA ve kan hücrelerinden alyuvar olusumu, aminoasit metabolizmasi, hücre büyüme ve yenilenmesi için disaridan vücuda alinmasi gereken önemli bir vitamindir. B9 vitamini (Folik Asit) depolamaz. Genellikle vücut rezervleri bir kaç ay için yeterlidir ve dolayisiyla vücut için daimi folik asit kaynagi yoksa eksiklik yasamak çok kolaydir. Dogum kontrol ilaçlarinin kullanimi sirasinda ve sara (epilepsi) tedavisinde kullanilan bazi ilaçlara bagli olarak da Folik Asit eksikligi gelisebilir

Folik Asit suda eriyen bir vitamin olup, eksikliginde"pernisyöz anemi"denilen bir kansizlik türüne yol açtigi bilinmektedir.

Baslica Folik Asit yönünden zengin besin maddeleri ise sunlardir:

Fasulye, findik,ceviz, yumurta sarisi, tahillar, mercimek, kuskonmaz, ispanak, yer fistigi, portakal, tahil ekmegi, marul, brokoli gibi yesil yaprakli sebze ve tahillar.

Ancak, isik, isi ve gida isleme folik asiti kolayca yok edebilir, dolayisiyla, azami yarari saglayabilmek için sebze ve meyveleri taze olarak veya mümkün oldugu kadar az pisirilmis sekilde tüketmek en iyisidir.

Fetal Sinir Sistemi gelisiminde Folik Asitin önemi

Konsepsiyondan sonraki 22-28. günlerde embriyoda nöral tüp olusur ve kapanir. Nöral tüpten daha sonra omurilik, beyin ve kafatasi gelisir. Nöral tüpün kapanmamasi sonucu nöral tüp defektleri (NTD) olusur.Fetal gelisimin ilk günleri, pek çok hasta henüz gebe oldugunu bile fark etmeden önceki dönem oldugu için, folik asit tedavisine gebeligin birinci ayindan sonra baslamak NTD'ni önlemek açisindan fayda saglayamamaktadir. Bu nedenle Amerikan Halk Sagligi Servisi gebe kalma ihtimali olan her kadinin günde 400 µg (mikrogram) folik asit almasini önermistir. Yapilan arastirmalar sonucu gebe kalmadan önce ve gebeligin ilk aylarinda günde 400 mikrogram (0.4 miligram) alinan folik asitle, bebeklerde ciddi beyin ve omurilik hastaliklarinin yüzde 70 oranla azaldigi gözlenmistir.

Özellikle hücre bölünmesinde ve hücrenin genetik yapisinin olusmasinda önemli rol oynayan folik asit, gebeligin 2-12. haftalari arasinda yeterli miktarda alinamazsa özellikle beyin ve omurilik ile ilgili anormalliklerle birlikte dogumsal gelisim bozukluklari gösterebilir. Omurganin kapanmayarak açik kalmasi (spina bifida), beyinin gelismemesi (anensefali), beyinin kafatasi kemiginden disari çikmasi gibi (meningomyelosel) en sik rastlanan sinir sistemi hastaliklarini olusturmaktadir.

Son yillarda gebe kalmadan önce folik asit kullanmaya baslayanlarda nöral tüp defekti olusumunun daha az oldugu, önceden nöral tüp defektli dogum yapip folik asit kullananlarda da nüks olasiliginin azaldigi bilimsel olarak kanitlanmistir.

Ülkemizde Folik Asit kullanimina iliskin çalismalar

"Türkiye'de Konjenital Malformasyon Sikligi, Dagilimi, Risk aktörleri ve Yeni doganlarin Antropometrik Degerlendirmesi Arastirmasi-1993" sonucunda ülkemizde NTD'nin binde 3 sikliginda görüldügü saptanmis ve Türkiye'de sik görülen konjenital anomaliler arasinda oldugu belirtilmistir. Ülkemizde yapilan bir arastirmada daha önce NTD'li çocuk dogurmus 190 kadina gebelikten en az 2 ay önce baslayip en erken gebeligin ikinci ayina kadar folik asit (5mg/gün) verilmesi sonucu NTD'nin tekrar etmedigi izlenmistir. Ayni çalismada daha önce NTD'li çocuk öyküsü olup folik asit kullanmayan hastalarda NTD %4.04 oraninda tekrar görülmüstür.

NTD ile Folik Asit iliskisi bu kadar net olmasina ragmen üreme çagindaki kadinlarda konuyla ilgili bilgi eksikligini gösteren ülkemizde yapilmis çalismalar mevcuttur. Son bir yil içinde dogum yapmis 818 kadinin dahil edildigi bir ankette katilimcilarin sadece % 22'sinin folik asitle ilgili bilgisi oldugu görülmüstür. Ayni çalismada hastalarin %13'ü folik asit ile NTD baglantisini bildiklerini söylemislerdir.

Epilepsi (sara) hastasi gebelerde Folik Asit kullanimi ve dikkat edilecek hususlar

Epilesi hastasi gebeler Günde 1 mg Folik Asit mutlaka almalidirlar.

Epilepsili gebelerde Folik Asit yüksek dozlarda kullanildigi takdirde, karacigerde mikrozomal enzimleri indüklemek suretiyle antiepileptik (karbamazepin, valproik asit, fenitoin ve fenobarbital gibi) ilaçlarin etkinligini azaltmaktadir. Diger taraftan ise antiepileptik ilaç alan kadinlar Folik Asit eksikligi gelisimi açisindan risk grubundadirlar. Bu nedenle epilepsili hastalarda Folik Asit dozu iyi ayarlanmali ve siki takip edilmelidir. Antikonvülzanlar ayni zamanda 1-25 dihidroksi-kolekalsiferol olusumunu azalttiklarindan, bu ilaçlari alan kadinlarin günde 1 mg Folik Asit desteginin yani sira D vitamini almalari önerilmektedir . Ayrica antiepileptik ilaç kullanan gebelerde dogum öncesi kanama riskinin yüksek oldugu hallerde yeni doganin hemorajik hastaligi açisindan dikkatli olunmalidir.

Folik Asit kullanimi ile ilgili öneriler;

1. Folik Asit kullanimina gebe kalmadan 6-8 hafta önce baslamali ve gebeligin ilk 12 haftasi boyunca sürdürülmelidir.

2. Gebelik planlayanlar folik asitten zengin besinleri tüketmeli ve bunlari fazla pisirmekten kaçinmalidir.

3. Günlük 400 mikrogram (0.4 mg)Folik Asit alimi yeterlidir.

4. Daha önce nöral tüp defektli gebelik öyküsü olanlarda doz 4000 mikrogram / gün (4 mg /gün) olarak planlanan gebeligin en az 3 ay öncesinden verilmeli ve gebeligin ilk 12 haftasi boyunca ayni dozda sürdürülmelidir. Bu gebelerde tek basina folik asit içeren ilaçlar tercih edilmelidir.

5. Antikonvülzan alan kadinlarin günlük folik asit alimi 1mg'a yükseltilmeli ve antikonvülzan düzeyleri dikkatle izlenmelidir.

6. Gebe kalmadan önce Folik Asit kullanmayanlar da, gebelikleri farkedildigi anda folik asit baslayip, 12. haftaya kadar sürdürmeli ve lohusalik döneminde de devam edilmelidir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası