Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doguda rahim agzi kanseri tehdidi

Dogu ve güneydoguda erken evlilik, sik ve fazla dogum, temizlige dikkat edilmemesi nedeniyle rahim agzi kanseri artiyor.

Türk-Alman Jinekoloji Egitim, Arastirma ve Hizmet Vakfi (TAJEV), dogu bölgelerinde yasanan anne ve bebek ölümlerini azaltmak, evde dogumlari önlemek, gebelik takibinin düzenli yapilmasinin önemini vurgulamak, rahim agzi kanseri vb hastaliklarda erken teshis ve asilamanin önemine dikkat çekmek amaciyla yürüttügü projenin ikinci ayagini Bingöl'den sonra Sanliurfa ve ilçesi Birecik'te yapti.

'Sadece Benim Için' adli projeyle ilgili bilgi veren TAJEV Baskani Prof. Dr. Cihat Ünlü, dogurganlik oraninin diger bölgelere göre yüksek oldugu bölgede buna sebep olan durumun basinda erkek çocuk sahibi olma istegi yattigini söyledi.

5'ten az sayida çocuk doguran kadin yok gibi

5'ten az sayida çocuk doguran çok az kadin bulundugunu belirten Ünlü, "Erkek çocuk bulana kadar ara vermeden yapilan dogumlar çok önemli. Aileler bir erkek çocukla yetinmiyor, birden fazla erkek çocuk istiyor. Pespese dogumlar oluyor. Dolayisiyla gebelik ve buna bagli komplikasyonlar diger bölgelere göre Sanliurfa'da daha fazla. Bu yüzyilda erkek çocuk kiz çocuk diye bir ayrimin yapilmamasi gerektigini anlatmak lazim." dedi.

Rahim agzi kanseri erkekten kadina bulasiyor

TAJEV Baskani, dogu ve güneydogu illerinde dikkat çeken önemli bir sorunun da rahim agzi kanseri oldugunu söyledi. Rahim agzi kanserinin Türkiye'de en fazla bu bölgelerdeki kadinlar açisindan risk olusturdugunu vurgulayan Ünlü, hastaligin erkekler tarafindan Human Papilloma Virüs (HPV) adi verilen mikrop araciligiyla kadinlara bulastigini söyledi.

HPV mikrobunun erkegin cinsel temasi sonucu kadina tasinarak rahim agzi kanserine yol açtigini vurgulayan Ünlü, “Çok eslilik, erken yasta evlendirilme, stres, temizligin önemsenmemesi, sosyo-ekonomik seviyelerin düsük olmasi, fazla dogum yapilmasi ve saglikli beslenilmemesi bölgede yasayan kadinlar için büyük bir risk olusturuyor" dedi.

Proje kapsaminda uzman doktorlar Sanliurfa ve Birecik'te saglik çalisanlari ve halka yönelik olmak üzeri iki bölümden olusan seminer verdi. TC Saglik Bakanligi Ana Çocuk Sagligi Aile Planlamasi (AÇSAP) Genel Müdürlügü, TC Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskanligi, Sanliurfa Belediyesi, Sanliurfa Belediyesi, Sanliurfa Valiligi, Il Saglik Müdürlügü, Harran Üniversitesi Tip Fakültesi ve Birecik Kaymakamligi'nin da destek verdigi projede, kadinlar taramadan geçirildi

"Çok çocuk dogurmak kadinlarin seçimi"

Bölgeye özgü dikkat çekici gerçeklerden biri de çocuk sayisi ile ilgili. Konuyla ilgili bilgi veren Birecik Devlet Hastanesi Bashekimi Lale Dagyildizi, erkekten çok kadinin çok çocuk istedigini söyledi. Sorunlarin dogurganlik üzerine yogunlastigini belirten Dagyildizi, "Bölgede çok çocuk dogurmaya bagli sorunlar ve bundan kaynaklanan hastaliklar karsimiza çikiyor. Dogum sonrasi kanamalar, dogum sonrasi rahimde meydana gelen birtakim hasarlar gibi. Saglik çalisanlarimiz, ebelerimiz bu konuda egitim veriyor. Ancak bize basvurmayan büyük bir kitle var. Halen evde dogum yapiliyor. Bu gibi projeler en azindan bu kisilere ulasmamizi sagliyor. Çok çocuk dogurmak kadinlarin seçimi burada. Mesela çiftleri aliyoruz, konusuyoruz onlarla. Diyoruz ki artik çocuk yapma. Buna en basta kadin tepki gösteriyor. Bunun en büyük nedeni kadinin egitim düzeyinin erkekten daha düsük olmasi" dedi.

4'ten fazla gebelik ölümle sonuçlanabiliyor

Saglik Bakanligi'nin bir arastirmasina göre gebelige bagli hayatini kaybeden kadinlarin yüzde 26'dan fazlasinin 4'ten fazla gebeligi var. Arastirmaya göre gebelige bagli ölümlerin yüzde 49.3'ünde, anne ölümlerinin ise yüzde 61.6'sinda bir ya da daha fazla önlenebilir faktör bulunuyor.

Arastirmada, gebelige bagli ölümlerde kadinin ya da ailesinin sorunu fark etmemesi yüzde 44.3 ile birinci sirada risk faktörüyken, tedavi için basvuruda gecikme yüzde 40.7 ile ikinci sirada risk faktörü olarak ortaya çikmis. Dolayisiyla egitim ve bilinçlendirme programlari bu bölgeler için önemi büyük. Birecik'teki kadinlarin durumu ise diger il ve ilçeler ile kiyaslandiginda daha iyi. Birecik Kaymakami Ozan Balci, kadinlara yönelik Valiligin de destek verdigi yogun bir program yürüttüklerini belirterek sunlari söyledi:

Birecik'teki kadinlar daha sansli

"Kadinlarimizin hem mesleki egitim almalarini hem de önleyici saglik hizmetlerinden daha fazla yararlanmalarini sagliyoruz. Doktorlarimiz, hemsirelerimiz ve diger saglik çalisanlarimizla düzenli olarak saglik taramalari yapiyoruz ve seminerler düzenliyoruz. Agiz ve dis sagligindan üreme konusuna kadar her konuda egitim veriyoruz. Elbette bu yapilanlarin bir seyleri hemen degistirmesini bekleyemeyiz. Ancak iyilesme var"

Balci, kadinlarin egitim seviyelerine ve yeteneklerine göre makine nakisi, kuaförlük, yaslilara evde bakim gibi konularda meslek edindirdiklerini de vurguladi.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası