Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dahiligin sirri anne sütünde

Anne sütünün önemi büyük. Uzmanlara göre dahiler, 1 ile 2 yas arasinda anne sütü alan bebekler arasindan çikiyor.

Samsun Kadin Dogum ve Hastaliklari Hastanesi Bashekimi Prof. Dr. Sükrü Arslan, “dahi çocuklar bir ile 2 yas arasinda anne sütü alan bebekler içinde çikmistir, oysa bir yasindan sonra anne sütü almayan inek sütü ya da hazir mamalarla beslenen çocuklar içinde zeka puani 130, 140'in üzerinde olan dahi çocuklar çikmadigi görülmüstür” dedi.

Arslan, anne sütünün yeni dogmus bir bebek için en önemli gida oldugunu vurguladi. Anne sütünün her bebegi 6. ayin sonuna kadar bütün her seyiyle besleyebilecek özelligi bulundugunu, dolayisiyla anne sütü alirken bir bebegin su dahil baska herhangi bir ek gida almasina gerek olmadigini söyleyen Arslan, “Anne sütü 6. ayin sonuna kadar içindeki suyu, yagi, sekeri ile protein oranlari, vitaminleri, mineralleri ile bebegi tam olarak besler. Anne sütü alan bir bebek ayni zamanda daha huzurludur ve daha zeki olur. Anne sütü almis bin bebegin bas çevresi, boyu, kilosu belli bir oranda artar ve bebek büyür” diye konustu.

Zeka puanlari daha yüksek

Yapilan arastirmalarin anne sütünün üstün özelliklerini ortaya koydugunu, anne sütü ile beslenen bebegin saglikli gelistigi ve hastaliklara karsi daha dirençli oldugunun belirlendigini anlatan Arslan, anne sütünün zeka üzerindeki etkisinin de artik arastirmalarda açikça ortaya konuldugunu vurguladi.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin, mama ile beslenen bebeklere göre zeka puanlarinin daha yüksek oldugunun tespit edildiginin altini çizen Arslan, sunlari kaydetti:

“Bir yasini doldurmus bebeklerin anne sütüne çok fazla ihtiyaçlari yoktur, çünkü ek gidaya baslanmistir. Bir-iki yas arasinda bebeklerin anne sütüne devam etmelerinin iki faydasi vardir. Birincisi anne ile bebek arasindaki duygusal iliski devam eder, ikincisi bebeklerin zeka puani yükselir. Bir yas ile 2 yas arasinda anne sütü alan bebekler içinde dahi dedigimiz çocuklar çikmistir, oysa bir yasindan sonra anne sütü almayan inek sütü ya da hazir mamalarla beslenen çocuklar içinde zeka puani 130, 140'in üzerinde dahi çocuklar çikmamistir.”

Anne sütü ve mama

Annenin bebegini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemesi gerektigini, anne sütü almasina ragmen istenilen kiloya ulasmayan bebekte, mamaya baslamak yerine enfeksiyonlardan süphelenilmesi gerektigini ifade eden Arslan, söyle devam etti:

“Bir annenin kendi sütü bebegine herhangi bir zarar vermez. Zaten dogada da bunu görüyoruz, yavrulayan bir koyun kuzusuna kendi sütünü veriyor, yavrulayan bir at kendi tayina kendi sütünü veriyor, disaridan bir baska besin aramiyor. Biz de bir bebek dünyaya getiriyoruz, anne sütünün disinda bir besin aramak dogru degildir. Zorunlu hallerde, örnegin annenin belirli hastaliklarinin bulunmasi, ruh hastasi olmasi disinda anne sütünün kisitlandigi herhangi bir durum yoktur. Anne sütü almasina ragmen bebegin kilosu yetersizse, kilo almasiyla ilgili sorunlar varsa mutlaka bir çocuk uzmanina görünmelidir. Bizim idrar yolu enfeksiyonu dedigimiz ya da orta kulak iltihabi dedigimiz, ya da suanda tespit edemedigimiz baska bir enfeksiyon olabilir. Çocuk kendi hastaligina bu enerjiyi harcadigi için emdigi sütü büyüme olarak kullanmayabilir. Dolayisiyla bebegin durumuna bakilir, tahlilleri yapilir. Böyle bir hastalik varsa ortaya konur, bu hastaliklar tedavi edilir. Tedavi edildikten sonra da anne sütünden almis oldugu ener
jiyi büyüme olarak kullanir.”

Bebek mamalari, inek veya keçi sütünün dogumda annenin kaybedildigi, anne sütü veremeyecek kadar hasta oldugu, bazi ilaçlari kullanmak zorunda kaldigi durumlarda kullanilabilecegini ifade eden Arslan, “Anne sütü varsa, bebegin boyu büyümüyor, kilo almiyor diye hazir mamalara geçmek ya da inek sütüne geçmek dogru degildir” dedi.

Prof. Dr. Sükrü Arslan, her annenin anne sütü konusunda bilinçli olmasi gerektigini, “sütün yetmiyor, yaramiyor” endiselerinin dogru olmadigini, annelerin bebeklerini mutlaka en azindan ilk 6 ay, yararlari saymakla bitmeyecek anne sütü ile beslemeleri gerektigini vurguladi.

A.A
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası