Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Istanbul’un Yüzde 3’ü Uyusturucu Kullaniyor

Alkol ve Madde Bagimlilari Tedavi Merkezi (AMATEM) Klinik Sefi Doç. Dr. Duran Çakmak, Istanbul’da yasayanlarin en az yüzde 3’ünün uyusturucu madde kullandigini bildirdi.

Emniyet Genel Müdürlügü’nce, 26 Haziran “Dünya Uyusturucu ile Mücadele Günü” etkinlikleri çerçevesinde Türkiye Uluslararasi Uyusturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademisi (TADOC) bünyesinde “Türkiye’de Uyusturucu Kaçakçiligi Kullanimi ve Bagimliligi” konulu panel düzenlendi.

Ankara Üniversitesi (A.Ü) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Bagimlilik Tedavi Ünitesi Baskani Prof. Dr. Yildirim Dogan’in yönettigi panelde, ilk olarak madde bagimliligina iliskin video film izletildi. Panelde, Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sagligi ve Hastaliklari Bölümü Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ferhunde Öktem, “Gençlerin madde kullanma egilimleri ve önlemler” konulu bir konusma yapti. Prof. Dr. Öktem, gençlerin madde kullanimina egilim konusunda diger yas gruplarina oranla daha fazla risk tasidigina isaret ederek, “Çünkü gençlik, çok fazla çeliskinin yasandigi, duygularin inisli çikisli oldugu bir dönem” dedi.

Gençlerin yetiskinlerin dünyasina saglikli bir sekilde uyum saglamalari gerektigini, bu konuda yetiskinlere görevler düstügünü belirten Prof. Dr. Öktem, “Gençlerin saglikli sekilde bir yere ait olma duygusuna sahip olmalari saglanmali ve gençlerin hayir diyebilme yetenegi gelistirilmeli” diye konustu.

AMATEM Klinik Sefi Doç. Dr. Duran Çakmak da madde kullanimi konusunda Türkiye’de yürütülen çalismalar ve bu çalismalarin sonuçlari hakkinda bilgi verdi. Doç. Dr. Çakmak, 12 yasindan baslayarak 30 yasina kadar, yas yükseldikçe madde kullanimi düsüncesinin, madde kullanma eylemine dönüstügünü kaydetti.

Istanbul’da yasayanlarin en az yüzde 3’ünün uyusturucu madde kullandiginin saptandigini ifade eden Doç. Dr. Çakmak, “Her bölgede madde kullanimi ve satisi için belirli yerler var. Göç edenler, üniversite için kent disindan gelenler ve Avrupa’da yasayan Türkler arasinda madde kullanimi yaygin” diye konustu.

Doç. Dr. Çakmak, damardan uyusturucu madde kullananlarin AIDS bulasma riskini bilmelerine ragmen enjektör paylastiklarini da sözlerine ekledi.

Emniyet Genel Müdürlügü Kaçakçilik ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Baskanligi Merkez Narkotik Sube Müdürü Ünal Uysal, “Uyusturucu ile Mücadelede Kolluk Çalismalari” konusuna degindi. Uysal, uyusturucu kaçakçiligi ve kullaniminin global bir olgu oldugunu belirtti. Dünyada uyusturucu kullanan kisi sayisina iliskin bilgiler veren Uysal, 144 milyon kisinin esrar, 29 milyon kisinin sentetik uyusturucu, 14 milyon kisinin kokain, 14 milyon kisinin ise afyon ve türevlerini kullandigini anlatti. Afganistan’in en büyük afyon üreticisi oldugunu ifade eden Uysal, “1999 yilinda Afganistan’da 4 bin 850 ton afyon üretildi. Bu miktar, dünya afyon üretiminin yüzde 79’u” dedi. Uysal, Afganistan’da yasaklamalara ragmen afyon üretiminin hala sürdügü ve hasat zamaninin geldigine iliskin bilgiler oldugunu kaydetti.

Türkiye’nin uyusturucu üretim ve tüketim bölgelerinin arasinda yer aldigini belirten Uysal, afyon ve benzeri uyusturucularin Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine, sentetik uyusturucularin ise Türkiye üzerinden Arap ülkelerine sevk edildigini belirtti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası