Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda diyabetin belirtileri ve etkileri

Seker hastaligi olarak da bilinen diyabetin çocukluk çaginda görülen sekline tip-1 diyabet olarak adlandirilir. Tip-1 diyabetin olusmasinda genetik yatkinlik zemininde, çevresel faktörler de rol oynar. Geçirilmis olan kizamik, kizamikçik, kabakulak ve benzeri çocukluk çagi viral hastaliklari ile hayatin ilk yilinda alinan inek sütü ile çevresel kimyasal ajanlar ve toksinler gibi faktörler sorumlu tutulabilir. Çesitli çevresel ve bünyesel nedenler sonucu vücudun pankreasta insülin üreten hücreleri harap etmesi sonucu diyabet gelisir.

Diyabetin belirtileri nelerdir?

Kan sekeri 170–180 mg/dl'nin üzerine çiktiginda kandaki sekerin bir kismi idrara da geçer ve idrarda seker çikmaya baslar. Idrarda seker miktari artinca sekerle beraber su da atilacagindan çocugunuzun çikardigi idrar miktari artmaya baslar. Sik sik idrara çikar veya geceleri idrar kaçirmaya baslayabilir. Idrarla olan bu su kaybini yerine koyabilmek için de çok su içmeye baslar. Böylece çok su içer ve çok idrara çikmaya baslar. Diyabet hastasi çocugunuzda, insülin eksikligi sonucu kandaki sekerin kullanilamamasi nedeniyle aç kalan hücreler enerji saglayabilmek için yaglari ve proteinleri parçalamaya baslarlar. Bunun sonucunda kilo kaybi meydana gelir. Ayrica yaglarin enerji üretimi için kullanilmasi sirasinda keton adi verilen asit yapida maddeler açiga çikar. Ketonlar mide bulantisi ve kusmaya da neden olurlar. Ayrica vücuttan bu asit maddeleri atabilmek için hizli nefes alip verme baslar. Eger diyabet bu dönemde teshis edilmez ve gerekli tedavi baslanmaz ise çocugunuz diyabet ketoasidozu dedigimiz agir tabloya girebilir ve koma gelisebilir. Kisaca diyabetin belirtileri asagidaki gibidir:

• Çok su içme.

• Çok idrara çikma.

• Gece idrar kaçirma veya gece idrara kalkma.

• Asiri yemek yeme.

• Kilo alamama veya kilo kaybi.

• Halsizlik, yorgunluk, uyuma istegi.

• Agizda çürük elma kokusu.

• Karin agrisi.

• Mide bulantisi ve kusma.

• Hizli nefes alip verme.

• Koma.

Çocukta etkileri nelerdir?

Tip-1 diyabet rahatsizligi, komayla ve tedavi edilmez ise ölümle bile sonuçlanabilir. Sonuç olarak tip-1 diyabet su an için ömür boyu insülin tedavisi gerektiren bir durumdur. Uzun dönemde tedaviye uyum iyi olmaz ve kan sekeri seviyeleri yüksek devam eder ise göz, böbrek ve sinir sisteminde komplikasyonlar gelisebilir.

Ailelere öneriler

Genel inancin aksine diyabet eriskinlerin yaninda çocuklarda da görülür. Bu nedenle çocugunuzda çok su içme, sik idrara çikma ve kilo alamama gibi yukarda bahsi geçen belirtileri gördügünüzde, hemen doktorunuza basvurmalisiniz. Ayrica çocuklarda eriskinlerin aksine, yüksek kan sekeri tespit edildiginde tedaviye hemen baslanmazsa seker komasi gelisebilir. Ek olarak, ailenizde tip-2 diyabet varsa çocugunuzu saglikli beslenme ve yasam tarzi aliskinligi kazandirmalisiniz. Aksi takdirde çocugunuz küçük yaslarda obezite ve sonrasinda tip-2 diyabetle karsilasabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası