Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar geldi polenler artti!

Baharin gelmesiyle, bir anlamda doga uykusundan uyanir, renklerini salar etrafa. Doganin bu uyanisi, bazi duyarliliklari olan çocuklara sorun yaratir ve alerjiler ortaya çikar maalesef. Bu yazimizda en sik görülen alerjilerin nedenlerini ve bunlarla mücadele yöntemlerini anlatiyoruz...

Yapilan arastirmalar, çocuklarin ortalama yüzde 10'unun alerjik nezle hastasi oldugunu gösteriyor. Baharin gelmesiyle birlikte alerji hakkindaki sikayetler de artarken, bu konuya deginmeden edemedik. Uzman Dr. Esra Dolar çocuklarda rastlanan alerjiler hakkinda: "Alerji veya asiri duyarlilik, vücudun zararli kabul edilmeyen bazi maddelere ve çevresel faktörlere karsi abartili ve beklenmeyen bir reaksiyon göstermesi durumudur. Bu reaksiyon bagisiklik sistemimiz araciligi ile verilir. Alerjik olmayan kisilerde herhangi bir yanit olusturmayan bu maddeler alerjik kisilerde bagisiklik sistemini tetikleyerek farkli yanitlara neden olabilir. Alerjiye neden olan ancak normalde zararli olmayan bu maddelere de 'alerjen' denir. Polenler, ev tozu akarlari, bazi gidalar, mantar ve küfler en sik görülen alerjenlerdir." diyor ve devam ediyor:

Alerjinin nedenleri nelerdir?

Bagisikli sisteminizin, alerjenlere verdigi yanit alerjenlerle savasan antikorlarin üretilmesi ile gerçeklesir. Antikorlar, size zarar verebilecek mikroorganizmalara karsi savasmak için bagisiklik sisteminiz tarafindan olusturulan özel proteinlerdir. Vücudunuz alerjik bir maddeyle, yani alerjen ile temas ettiginde salgilanan antikora Immunoglobulin E (IgE) adi verilir. Bu antikor, özel kan hücrelerinden histamin adi verilen bir maddenin salgilanmasina neden olur. Immunglobulin E ve histamin, birlikte alerjik reaksiyonlari ve dolayisi ile semptomlari baslatir.

Alerjik hastaliklarin ortaya çikmasi için atopik özellige sahip çocugunuzun belirli bir süre alerjenlerle temas etmesi gerekir. Buna, duyarlilik kazanma süresi denir ve birkaç haftadan birkaç yila kadar degisebilir.

Alerjene karsi verilen reaksiyonda anne-babadan gelen kalitsal bir alerjik yatkinligin oldugu bilinmektedir. Bu nedenle, bebeklik döneminden itibaren çevredeki alerjenlere karsi vücut duyarli hale gelir ve alerjik hastalik, daha sonra yineleyen karsilasmalar sonucunda gelisimini tamamlar. Genetik yatkinlik ve yeterli alerjen konsantrasyonunun bir araya gelmesi ile vücutta bebeklik döneminden itibaren bir duyarlilasma olusur.

Alerjik belirtiler nelerdir?

Alerji belirtileri çok çesitli olup, tutulan hedef organa bagli olarak gelisir. Burun tikanikligi, sabahlari hapsirik krizleri, burun akintisi, gözlerde yanma–batma, geniz akintisi, öksürük, nefes darligi, hirilti, kasinti, döküntü, dudakta–dilde sisme, tekrarlayan orta kulak iltihaplari, sinüzit en sik rastlanilan alerji belirtileridir.

En sik görülen alerjenler nelerdir?

1. Çevresel alerjenler:

• Ev tozu akarlari: Ev içi alerjenlerdir. Tibbi adlari "mite" olup, hali, kilim, yorgan, yastik, tüylü oyuncaklarda ve esyalarda yasarlar. Insan deri ve tüy döküntülerini yiyerek beslenirler.

• Polenler: Ev disi alerjenlerdir.

• Küf mantarlari: Ev içi ve ev disi alerjenlerdir. Siklikla ev içinde organik esyalarin, yemeklerin, ev disinda ise bitki ve hayvanlarin üzerinde yasayan mikroplardir.

• Hayvan alerjenleri: Ev içi ve ev disi alerjenlerdir. En sik görüleni kedi ve köpek alerjisidir.

2. Böcek alerjenleri:

En sik rastlanani ari alerjisidir. Alerji, arinin zehrinin içindeki protein yapisinda bazi maddelere karsi gelisir. Bunun gelismesi için kisinin önce bu zehir ile karsilasip duyarli hale gelmesi ve daha sonra tekrar karsilasmasi gerekir. Ari alerjisinin en korkulan yönü anafilaksi denilen ölümcül bir alerjik soka neden olabilmesidir.

3. Besin alerjenleri:

En sik rastlanani çocuklar için inek sütüdür. Ayrica yumurta, deniz ürünleri, findik-fistik, tahillar, et, muz, kivi gibi diger gidalar da diger alerjenlerdir.

4. Ilaç alerjenleri:

En sik bilineni penisilin ise de antibiyotikler, agri kesiciler, insülin, hormon preparatlari da sik alerji olusturan ilaç gruplaridir.

5. Mesleki alerjenler:

Üretim sektöründe kullanilan birçok madde ve meslek icrasi esnasinda temas edilen alerjenler ile meydana gelir. En sik görülenler lateks, nikel, lastik, koruyucu ve kimyasal reçinelerdir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası