Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


50 yas üstünde prostat tehdidi büyüyor

Prostat büyümesi 40 yasindan itibaren basliyor. Arastirmalara göre bu hastalik 50 yas üstü her 2 erkekten 1'inde var.

Sisli Etfal Egitim ve Arastirma Hastanesi Üroloji Kliniginden Doç. Dr. Muammer Kendirci, idrar kesesinin altinda yer alan prostatin, uretra denilen dis idrar kanalini çevreleyen, eriskin erkeklerde ortalama 20 gram agirligindaki bir salgi bezi oldugu söyledi.

Prostatta, temel olarak 3 ana hastaligin ortaya çiktigini belirten Kendirci, bunlarin prostatin iyi huylu büyümesi (BPH), prostat kanseri ve iltihabi olarak siralanabilecegini dile getirdi. Kendirci, prostatin iyi huylu büyümesinin (Benign Prostat Hiperplazisi), bu 3 hastalik içinde en sik gözlenen rahatsizlik oldugunu dile getirerek, “Prostat büyümesi, 50 yasin üzerindeki hemen her iki erkekten birini etkileyebilmesi nedeniyle en sik karsilastigimiz ürolojik rahatsizlik” dedi.

Kalitsal geçis gösteriyor

Prostat büyümesinin, ortaya çikma nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, yaslanmayla dogrudan iliskili oldugunun düsünüldügünü ifade eden Kendirci, söyle konustu:

“Yaslanmaya bagli olarak özellikle kan ve prostattaki androjen hormonlarinin düzeylerindeki degisiklikler, yapisal bazi degisikliklere yol açarak prostat büyümesine neden olmakta. Yani, hastaligin baslamasi için temel neden yaslanmadir. Ancak, baska bazi faktörler de hastaligin olusumuna katkida bulunmakta. Yapilan arastirmalarda prostat büyümesinin kalitsal bir geçis gösterdigi ispatlanmistir. Ailesinde prostat büyümesi olan bireylerin bu hastaliga yakalanma riski olmayan olgulara göre 4 kat daha fazladir.”

Yas ve hastalik iliskisi

Kendirci, yapilan çalismalarda, 40-50 yaslari arasindaki erkeklerde prostat büyümesi olasiligi yüzde 15-20 oraninda izlenirken, bu oranin 50 yasin üzerinde yüzde 50'ye, 60 yasin üzerinde yüzde 65'e ve 80 yasindan sonra ise yüzde 90'lara çiktigina dikkati çekti.

Dolayisiyla prostat büyümesinin, yaslanmayla dogrudan iliskili bir hastalik oldugunun söylenebilecegini belirten Kendirci, “Prostat büyümesi özellikle 40 yasindan itibaren baslamakta ve 50 yasin üzerindeki her iki erkekten birinde görülmektedir” dedi.

Kendirci, Dünya Saglik Örgütü'nün 2009'da yayimladigi ve 193 ülkeyi kapsayan ölçümlerinde, ülkemizdeki erkeklerin yasam beklentisinin son 7 yilda 4 yas artarak 71'e ulastigini kaydederek, yasam süresinin uzamasinin, prostat hastaligi nedeniyle ürologlara basvuracak erkek sayisinin her geçen yil daha da artacagi anlamina geldigini vurguladi.

Prostat kanseri ikinci sirada

Kendirci, prostat kanserinin, prostatin iyi huylu büyümesinden tamamen farkli bir durum oldugunu dile getirerek, Türkiye'de akciger kanserinden sonra erkeklerde en sik görülen 2. türün prostat kanseri olduguna dikkati çekti.

Genel olarak tüm yas gruplari göz önüne alindiginda, herhangi bir nedenle üroloji polikliniklerine gelen her 10 erkekten 3'ünün prostata bagli bir hastalik yüzünden basvurdugunun hesaplandigini belirten Kendirci, sunlari kaydetti:

“Yas grubu ve bölgesel dagilima göre degismekle birlikte, bir ürologa basvuran 50 yasin üzerindeki her 3 erkekten birinde, tedavi gerektiren prostat büyümesi saptanmaktadir. Her prostat büyümesi tedavi edilmelidir diye bir kural yok. Ancak, bu hastaliga bagli sikayetleri olan ve yasam kalitesi olumsuz yönde etkilenen hastalar tedavi için adaydirlar. Yapilan çalismalarda, prostat büyümesine bagli yakinmalari olan her 10 erkekten 3'ünün hayatlarinin bir döneminde prostata yönelik cerrahi müdahale geçirdikleri gösterilmistir. Bu cerrahi müdahale, hastalarin yüzde 60'inda teshis konduktan sonraki 1 yil içinde gerçeklesmektedir.”


A.Awww.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası