Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kolay üsüyorsaniz dikkat!

Sürekli yorgun ve halsiz misiniz, yoksa kolay mi üsüyorsunuz? Çarpinti ve nefes darliginiz da mi var? Aman dikkat!

Demir eksikligi ülkemizde sik rastlanan bir saglik sorun. Yaklasik her 100 kisiden 40’inda bu soruna rastlaniyor. Demir eksikligine bagli olarak kansizlik gelisiyor. Kansizlik ise pek çok yeni soruna zemin hazirliyor.

Kadinlarda demirin vücuttan kaybolmasina yol açan en önemli nedenler arasinda adet kanamalari, sik dogumlar, demirden fakir beslenmek, asiri çay-kahve tüketmek, uzun süren ishaller, kronik enfeksiyonlar, barsak parazitleri, reflü, özefajit gibi mide hastaliklari yer aliyor.

Demir eksikligi bebek ve çocuklarda görülürse, büyüme-gelismede geriliklere, hastaliklara yakalanma sikliginda artisa, algilama ve ögrenme geriliklerine ve okulda basarinin düsmesine yol açiyor. Çocuklarda yanlis beslenme, besinlerle ihtiyaç olan demirin yeterince alinmamasi, erken dönemde inek sütüne baslama ve çok fazla inek sütü alimi nedeniyle kansizlik artiyor.

Demir eksikligi 6 saglik sorununa yol açiyor

International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmani Dilem Irkin, yetiskinlerde demir eksikligine bagli kansizligin baslica 6 saglik sorununa yol açtigini belirterek bunlari söyle siraliyor:

• Sürekli yorgunluk ve halsizlik hali uzun vadede depresyon

• Kolay üsüme

• Çarpinti ve nefes darligi

• Sik hastalanma

• Bas dönmesi

• Saç dökülmesi ve tirnak kirilmalari

Kansizligin temelleri ise bebeklikte atiliyor. Çocuklukta ve genç kizlik dönemindeki yanlis beslenme tarzi da sorunu agirlastiriyor. Özellikle gelisme çaglarinda genç kizlar tarafindan yapilan düsük kalorili ve tek tip diyetler demir eksikliginin görülmesine neden oluyor. Üstelik bu tip beslenme, sadece anemi görülmesine degil, yanlis ve yetersiz beslenmeye bagli birçok saglik sorununu da beraberinde getiriyor.

Bu sorunlardan bazilari söyle siralanabilir:

• Yetersiz enerji alimina bagli olarak büyüme gelisme gerilikleri

• Boy uzunlugunun yeterli olmamasi

• Yag aliminda yetersizliklere bagli gecikmis geç adet dönemi

• Adet dönemindeki düzensizlikler

• Demir eksikligine bagli çabuk yorulma

• Bas dönmesi

• Çarpinti

• Ciltte solukluk

• Saç dökülmesi

• Tirnak kirilmalari

Kalsiyum içeren gidalar da demiri kaçiriyor

Demir eksikliginin görülme nedenleri arasinda yetersiz demir aliminin yaninda, yetersiz emilimi de önemli. Bazen demir alimi yeterli olsa bile emilimde sorun varsa demir eksikligi gelisebiliyor. Bu emilim bozuklugunun altinda metabolik sistemdeki bozukluklar yer alabilecegi gibi, beslenme tarzindaki yanlislar da neden olabiliyor.

Gidalarla vücuda demir alinirken beraberinde C vitamini alinmasi emilimi artirirken, kalsiyum içeren gidalarin çok tüketilmesi demirin emilimini azaltiyor. Çay kahve tüketimi de demir eksikligine neden olabiliyor.

Adet kanamalari asiriysa doktora gidilmeli

Aneminin kadinlarda daha sik görülmesinin nedenlerinden biri de aylik kanamalar. Bir kadin ortalama 5 gün süren bir adet döneminde yaklasik 30 ml kan kaybedebiliyor. Bu da 20-50 mg bir demir kaybina neden oluyor.

Bu dönemin uzun ve yogun geçmesini engellemek ve tedavi etmek amaciyla mutlaka bir kadin dogum uzmanindan destek alinmasi gerekiyor. Emilimde bozukluklar, aylik adet kanamalarinda çok fazla kan kaybi, sik dogumlar ve iki dogum arasindaki dönemler kansizligin yetersiz demir alimi disindaki nedenlerinden birkaçi.

Doktora sormadan demir ilaci almayin

Uzmanlar, demir eksikligi tedavisinde ilk amacin anemiye neden olan sorunun tedavi edilmesi olduguna dikkati çekiyor. Bunun için de yetersiz demir içeren besinlerin tüketimi yerine, demir içeriginden zengin besinler alinmasini saglayacak bir beslenme programinin hazirlanmasi gerekiyor. Ayrica mide ya da bagirsaktan kaynakli bir emilim bozuklugu varsa bunun tedavi edilmesi, aylik adet kanamalarindan kaynaklaniyorsa bu dönemlerin düzenlenmesi büyük önem tasiyor.

Kansizlik tedavisinde demir içeren ilaçlarin kullanimi mutlaka doktor önerisiyle yapilmali, düzenli olarak kullanilmali ve bunun yaninda demirden zengin bir beslenme programi uygulanmali. Demir eksikligi düzeyinin saptananak, eksiklik belirlenmesi halinde ilaç ve diyet tedavisisi planlanarak, kan düzeyleri takip edilmeli.

Sik görülmese de demirin eksikligi gibi fazlaligi da sorun yaratabiliyor. Depolanma özelligi oldugu için gereksinimden fazla demir alimi demir fazlaligina neden olabiliyor. Demir fazlaligi sonucu halsizlik, bulanti, kalp çalismasinda sorunlar görülüyor. En sik etkilenen organlar ise karaciger, dalak, kalp ve pankreas oluyor. Ayrica deride kizillik ve kahverengilik görülüyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası