Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gülerken göbegi titremeyen adamdan korkacaksin

Böyle bir baslik esasinda kadinlar için atilamayacagindan onlar rahat. Gerçi erkek göbegi neticede bir kas. Fakat kadinlar onu bir kusur olarak gördüklerinden böyle oldu. Benim esas dikkat çekmek istedigim nokta baska... Saglikli bir beden, saglikli bir agiz, dislerle göbegin ne alakasi var demeyin. Dis Hekimi Cem Erdogan bu hafta Türkiye'nin önemli Imaj ve Iletisim Danismanlari'ndan Özlem Çakir'la konustu. Iste o söylesi:

O nokta su, samimi ve içten bir gülüsün hayatimizda ne kadar önemli oldugu. Sahi, en son gözlerinizden yaslar gelene kadar ne zaman güldünüz? Karsinizdakine içten bir gülümsemeniz ve sarilmaniz ne zamandi? Çogunuz hatirlamiyorsunuz, hatirlayanlar varsa onlar sansli olanlar.

Biz dis hekimleri sizlere kahkaha attiramayiz ama, sosyal çevrenizde iyi, güzel ve bakimli görünmenizi saglayacak gülüs dizaynlari yapabiliriz. Güzel bir sözle, sicak bir gülümseme ile belki de tüm olumsuz düsünceler tersine çevrilip, kapali kapilar sizin için açiliverir.

Günümüzün önemli dertlerinden biridir, kapilarin açilmasi. Bilgi birikimimiz, görüntümüz, sans, dogru yerde, dogru zamanda olmak... Bütün bunlar çok önemli. Fakat hepsini birden nasil yönetecegiz. Kisisel imajimiz için en basta saglikli görünmeliyiz. Buna kimsenin itirazi yok. Ben de bu yüzden, kisisel imaj konusunu seçtim. Bu saglikli görünme noktasina dikkat çekmek için sevgili arkadasim, Imaj ve Iletisim Danismani Özlem Çakir'la konustum.

Açikça, onunla daha önceki sohbetlerimizin hiçbirinde kisisel imajdan bahsetmedigimizden, konusmamizda; söyle giyinin, sunlari yapin, bunlari yapmayin diyecegini sanirken onun ilk cümlesi su oldu: "Kisisel imaj açisindan en önemli konu sahici ve samimi olmaktir..."

- Özlem, ilk karsilasmalarda genellikle ilk izlenimler neler olur. Insanlar nelere dikkat eder?

IÇTEN MI GÜLÜYORSUN YOKSA NUMARADAN MI

- Çakir: Sosyal psikolog Albert Mehrabian'in yaptigi bir arastirmaya göre yüzde 55 vücut dili yani göz temasi. Durus, jestler, yüz ifadesi, kilik, kiyafet, aksesuarlar. Bunlarin hepsi var. Fiziksel özellikler de var. Gülümseme, hijyen, bakim, disler. Iste bütün bunlarin hepsi birden yüzde 55'i olusturuyor. Yüzde 38'lik kismini konusma ve ses tonu, yüzde 7 ise ne söyledigimiz... Ama bunun ötesinde ben suna bakiyorum: En önemli konu sahici, samimi olmak. Gerçekten hissederek mi gülüyorsun, içten mi gülüyorsun. Imajda bu çok önemli.

- Yani senin vurguladigin sey, bir insan ne giyerse giysin, ne kadar egitimli olurlarsa olsun samimi olmadigi müddetçe iyi bir imaj sergileyemeyecek, öyle mi?

- Çakir: Imaj algilama hali demektir. Nasil algilandigmiz karsi tarafin bizimle ilgili hissettigi tüm duygular, düsünceler "algilanan imaj" oluyor. Daha en basta samimiyseniz 1-0 önde basliyorsunuz.

21. Yüzyil'in en önemli konulari su üçü: Tutarlilik, süreklilik ve tutku... Tutku, fark yaratmamiza yardimci olan bir sey. Imajin etkin ve basarili olmasini istiyorsan ne yaparsan yap tutkuyla yap. Yaptigin isi herkes yapiyorsa senin farkin tutku ile yapmak olmali.

- Büyük kentlerde yasayanlara bakildiginda neredeyse kural haline gelen bir durum var: "Eger benim bu adamdan çikarim yoksa benim için degersizdir..." Yani ben insanlari pek samimi algilayamiyorum.

ILISKI OLMADAN ILETISIM OLMAZ

- Çakir: Algilaman dogru. Bütün büyük metropollerde yasayan, ekonomik savas veren, zamanla ilgili kaygisi olan birçok insanin karsisina çikan problem. Ama bu insanlara iliski yöntemi açisindan bakildigi zaman. Çünkü, iliski olmadan iletisim olmaz. Bu kisiler yalniz kalabilir ve egosuna yenilip büyük sikintilar yasamaya baslar ve tükenmislik sendromu görülür.

- Metropol sorunlarindan biri de bu, kalabaliklar içinde yalniz kalmak.

- Çakir: Evet, onun için kendi kendine konusan insanlara çok rastliyoruz artik. Ben Newyork'ta gözlemlerdim. Simdi Türkiye'de de sikça karsilasiyorum. Insan sosyal bir varlik, çevresiyle var. Yalnizlik hissi ileriye dönük psikolojik problemler yaratabilir. Eger odaginiza insani koymaz ve ona yatirim yapmazsaniz (yatirim maddi anlamda degil) kaçinilmaz sonun adi, yalnizlik olur!

- Zamansizliktan mi insanlar bu kadar birbirlerinden koptular?

CENAZEYE GITMIYOR E-POSTA ATIYORUZ

- Çakir: Evet. Düsünsene, artik birisinin cenazesi oldugunda, birini tebrik edecegi zaman mutlu ya da üzüntülü günlerinde e-posta ya da kisa mesajlar kullaniliyor. Insani iliskileri, yasaminizin odagina koymadiginizda, zaman ayirmadiginizda bir yönünüz erezyona ugrar. Insanlar zamansizliktan chat dili ile konusmaya basladilar. Özellikle 81 ve 90 dogumlular arasinda çok samimi bir jenerasyon olmasina ragmen sözel iletisimde kendilerini ifade etmekte dili dogru ve etkin kullanmakta zorlaniyorlar.

- Biraz da agiz ve dis sagligina deginelim. Is dünyasinda verdigin seminerlerde önerilerinin arasinda agiz bakimindan, fonetikten, diksiyondan bahsediyor musun?

- Çakir: Agiz ve burundaki bir problem nedeniyle sesler yanlis çikabiliyor. Mesela burundaki tikaniklik sebebiyle sesler boguk çikabiliyor ya da konusurken tislamalar olabiliyor. Ayrica temiz olmayan agizlar, eksik disler ilk algilama da göze hos gelmiyor. Bazi durumlar için bahanemiz olabilir fakat temiz olmayan agzin bahanesi bence olamaz. Bir de en fenasi çok üst düzey is güç sahibi kisiler de bile bunun önemi kavranmamis, görebiliyoruz... Bence dis temizligi sart. Agiz kokusunu engellemek önemli. Yaptigim egitimlerde bunlarla ilgili slaytlara yer veriyorum.

- Özlem, insanlar fotokopiden çikmiscasina birbirine benzemeye basladi. Abartili seyler, güzel olarak algilaniyor.

- Çakir: Ben estetik yaklasima karsi degilim. Ama bu yapilacaksa bunun da dogal güzükmesi gerektigi inancindayim. Herkesin kendine göre bir tarzi olmali. Hiçbirimizin parmak izleri birbirine benzemiyorsa, nasil gidip de ben sunun gibi olmak istiyorum diyebilir ki?

- Sence en güzel kadin tarifi nedir?

EN GÜZEL KADIN ÖZGÜVENI YÜKSEK KADINDIR

- Çakir: Sunu söyleyebilirim. en güzel kadin özgüveni en yüksek kadindir. Altyapisi donanimlidir, yürüyüsü, durusu farklidir. Karsi tarafa bu yansidigi için o kisi o kadini güzel görecektir.

- Güzelligi, güzel görünmeyi takinti haline getiren insanlar var. Sürekli kendileriyle ugrasiyorlar. Alisverise gider gibi botoks yaptirmaya gidenler var.

- Çakir: Ben buna karsiyim. Doymuyor insanlar. Daha fazla, daha fazla... O yola girdikten sonra dönüsü yor. Çünkü, dünyada en güzel kadinlarin ne hale geldikleri ortada.

- Saglikli gözüken sey estetik görünüyor diyorsun yani.

- Çakir: Söylemek istedigim kisisel imaji sadece görüntü olarak algilanmamali. Görüntü en kolay ve en çabuk halledilebilecek kisim. Entellektüel birikimimiz bilgi ve görgümüzle ondan sonra iliski yönetimi, iletisim becerilerinin gelistirilmesini de sayabilirim. Yalniz hepsinin çatisinda ne var diyorsan, özgüven var. Bu çatinin altinda kendimizi gelistiriyorsak kisisel imajimiz dogru konumlanir.

Bastan asagi marka da giyinseniz statü sahibi olamaz, sinif atlayamazsiniz. Insan entellektüelligi ile yaptiklariyla, biraktigi izlerle, iliskileri, samimi davranislari, alçak gönüllülügü ile sinif atlar. Sadece marka giyinmek ve her seyi para ile satin alabilegini sanmak sig düsünenlerin küçük dünyalarinda düstükleri bir yanilgidir.

- Son sözün?

- Çakir: Gülerken göbegi titremeyen adamdan korkacaksin. Çünkü, samimi degildir.

Içten gülümseyislerle saglicakla kalin. Dis Hekimi Cem ERDOGAN


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası