Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günes kremleri hakkinda bilmediklerinizYazin gelmesi ile birlikte günes kremi kullaniminda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalari haberimizde bulabilirsiniz.

Deniz Sporlarini Yapanlar ve Clubber’lar için nanopartikül teknolojisi Mikro-Gen Arge Direktörü Dr. Özgür Göknel, yazin gelmesi ile birlikte günes kremi kullaniminda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalari açikladi. Dr. Göknel’e göre günesin zararli etkilerine karsi nanopartikül titanyum dioksit içeren günes kremleri tercih edilmeli ve günes kremi yeterince sürülmeli. Çünkü gerekli olan miktardan daha az uygulanan kremin koruma degeri düsüyor ve günesin zararlarina karsi pek de bir ise yaramiyor. Dr. Göknel günes kremleri ile ilgili uyarilarini söyle sürdürüyor;

Nanoteknolojik günes kremlerinin en büyük özelligi günde bir kez uygulandiginda tüm gün sizi korumasi. Böylece hem ekonomik hem de tedirgin olmadan saglikli bir koruma saglayabiliyorsunuz.. Nanoteknoloji, özellikle tipta, mühendislikte, üretim teknolojilerinde, iletisimde, çevre teknolojilerinde çok yogun olarak kullanilmaya baslanmistir. Son yillarda nanoteknoloji ile gelistirilmis günes filtreleri ve bunlar ile gelistirilen günes kremleri, yaz tatlinde rehavete kapilan kullanicilara çok büyük kolaylik ve fayda saglamaktadir.

Nanoteknoloji ile elde edilen günes filtreleri içinde hem UVA hem UVB’yi engelleyen titanyum dioksit ve çinko oksit bulunmaktadir. Bu maddeler nanoteknoloji ile parçaciklari küçültülerek boyutu 100nm’nin altina indirilmis yapilardir. Günesten korunmak için ideal bir günes kremi olusturmak amaciyla 35 nm’den küçük nanopartikül titanyum dioksit gelistirilmistir. Bu kadar küçük parçaciklar cilde uygun bir krem formulasyonu ile uygulandiginda cildin ölü hücre tabakasina girip yerlesmekte ve cilt hücrelerinin 24 saatlik döngüsü ile vücuttan uzaklasmaktadir. Bu da en az 8-10 saatlik etkili bir günes korumasi saglamaktadir. Özellikle isiga duyarlilikla giden cilt hastaliklarinda, en az 50 SPF degeri içeren nanopartikül teknolojisi ile üretilmis günes kremleri seçilmelidir.

Bu çok küçük parçalar, cildin en üst katmani içinde uzun süre yerlestigi için, önceleri tip dünyasi tarafindan temkinli karsilanmistir. Ancak 2009 yilinda yayimlanan arastirmalarda, nanopartikül titanyum dioksitin, cildin sadece en üst tabakasinda biriktigi, kana karismadigi, vücuda dagilmadigi ve bu nedenle çok güvenli oldugu sonucuna ulasilmistir.

Nanopartikül titanyum dioksit içeren günes kremleri; günese çikmadan en az yarim saat önce sürülmelidir. Cilde uygulandiktan kisa süre sonra cilt içine, ölü hücre tabakasina depolanir ve hücreler atilincaya kadar orada kalir. Bu tür günes kremlerinin günde bir kez uygulanmasi ile gün boyu günesin zararli etkilerinden korunmak mümkün olabilmektedir. Özellikle her 2 - 4 saatte bir günes kremi uygulamaya üsenen, spor yapip fazla terleyen, isi geregi daima günes altinda çalisanlar için çok büyük bir kolaylik saglamaktadir. Nanopartikül günes filtreleri sabunlanma, keselenme sirasinda cilt hücreleri ile birlikte uzaklasabildiklerinden, bu tür uygulamalardan sonra güneslenme devam ediliyorsa, tekrar uygulanmalidir. Küçük çocuklarda nanopartikül günes kremlerinin uygun olup olmadigi henüz netlesmemistir. Bu nedenle çocuklarda pek sik kullanilmamaktadir. Günes kremlerinin kullanimi bir lüks degil, cilt sagliginin korunmasi için bir gerekliliktir.

EN DIKKAT EDILECEK NOKTA…

Günes kremlerinin üzerinde yazan SPF degerleri yeterli miktarda günes kremi sürüldügünde yani ideal miktarda, elde edilecek degerdir. Örnegin; etiket bilgisindeki SPF degeri elde etmek için en az yarim tatli kasigi günes kremi yüz bölgesine sürülmelidir. Daha az uygulama SPF 30 olarak bildirilen degerin ciltte SPF 7’lik bir etki göstermesine yol açar. Bu nedenle tüm günes kremlerinde bolca uygulayiniz diye yazmaktadir. Az sürmek ya da uygulamayi tekrarlamamak, ciltte olusturulan SPF degerinin çok düsmesine yol açar. SPF 50 olan günes kremi az uygulandiginda ciltteki SPF koruma degeri SPF 2,7’ye kadar düsmektedir.

GÜNES KREMI NE KADAR SÜRÜLMELI

Günesten yeterli derecede korunmayi saglayacak vücuda uygulanmasi gereken günes kremi miktarlari her bir bölge için söyledir:

Yarim tatli kasigindan fazla miktarda yüz ve boyun bölgesine, sag ve sol kola;Bir tam tatli kasigindan fazla miktarda ise gögüs bölgesi, sirt bölgesi, sag bacak, sol bacak bölgelerine uygulanmalidir.

Nanoteknoloji, parçacik boyutu 100 (nm) nanometreden küçük yapilar olan nanopartiküllerin gelistirilmesini saglayan, günümüzün en ileri teknolojik gelismelerinden biridir. 100 nm yaklasik olarak bir virüs büyüklügü iken 1nm bir glikoz molekülü boyutudur.

Cildin cm2’sine 2mg günes filtresi içeren krem uygulamasini gerektirmektedir.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası