Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiri çalismak kalp krizine neden olur mu?

Yillardir “asiri çalismak beni öldürüyor!” diye hayiflaniyorsaniz muhtemelen haklisiniz.

Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Dr.Tolga Özyigit Eger yillardir “asiri çalismak beni öldürüyor!” diye hayiflaniyorsaniz muhtemelen haklisiniz. Çünkü Ingiltere’de yapilan bir çalismanin sonucuna göre günde 3-4 saat fazla çalismak kalp hastaligi riskini yaklasik %60 arttirdigini belirtti.

Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Dr.Tolga ÖzyigitKURUMSALHABERLER , 10.06.2010 -- Gelismis ülkelerde uzun çalisma saatleri sik karsilasilan bir durum. OECD (Ekonomik Kalkinma ve Isbirligi Örgütü) verilerine göre bu açidan en kötü durumdaki ülkeler ABD, Yunanistan, Meksika, Güney Kore, Avusturalya ve Japonya. Çalisma saatleri, sanayilesme, issizlik orani ve çalisma saatlerini düzenleyen yasalara göre ülkeden ülkeye degiskenlik göstermekte. Nitekim bu açidan yasalari daha siki olan Isviçre, Norveç, Hollanda ve Fransa gibi ülkelerde çalisma saatleri çok daha kisa. Örnegin Güney Kore’de bir isçi yilda ortalama 2.390 saat çalisirken, ayni isçi Hollanda’da yasiyor olsaydi 1.309 saat çalisacakti.

Uluslararasi Çalisma Örgütü’ne göre Türkiye’de ise tüm çalisanlarin yaklasik %50’si haftada 50 saatin üzerinde çalismakta. Peki bu durumun saglik üzerine herhangi bir etkisi var mi? Arastirmalar fazla çalismanin, hipertansiyon, uyku bozukluklari, depresyon gibi hastaliklara neden olabilecegini ortaya koyuyor.

Avrupa Kalp Dergisi’nde geçtigimiz ay sonuçlari yayimlanan bir çalismada; yaslari 39 ile 61 arasinda degisen ve baslangiçta herhangi bir kalp hastaligi olmayan 6.014 Ingiliz devlet memuru, yaklasik 11 yil boyunca takip edilmis ve çalisma saatlerinin uzunlugu ile kalp hastaligi arasindaki iliski arastirilmis. Çalismanin sonucu gösteriyor ki günde normalden 3 saat ve daha fazla çalisan insanlarin kalp hastaligina yakalanma riski (kalp krizi ve ölüm dahil) daha az çalisanlara göre %60 daha fazla. Bu konuda yapilmis olan tek çalisma bu da degil. Tip literatüründe asiri çalismanin kalp-damar sagligini tehdit ettigini gösteren çok sayida çalisma mevcut.

Fazla çalismanin kalbi nasil olumsuz etkiledigine bakacak olursak; Kisinin kendisine ayiracak yeterli vaktinin olmamasi, sürekli gerginlik, uyku süresinin kisalmasi ve kalitesinin bozulmasi vücutta birtakim hormonal ve biyokimyasal degisikliklere neden olarak zaman içinde kalp damar sistemine zarar vermekte. Asiri stres bir risk faktörü olarak kabul edilmekle birlikte bahsedilen çalismada stres düzeyi düsük olanlarda dahi fazla çalisma ile kalp hastaligi riskinin arttigi gösterilmis.

Dolayisi ile stres disindaki diger faktörlerin de çok önemli oldugu görülmektedir. Özellikle uyku bozukluklarinin saglik açisindan ne kadar önemli oldugu günden güne daha iyi anlasiliyor. Öyle ki, sigara içmek, seker hastaligi, kolesterol yüksekligi, hipertansiyon gibi geleneksel risk faktörleri olmasa dahi, asiri çalisma ve uykusuzlugun tek basina kalp hastaligi riskini arttirdigi yapilan çalismalarla gösterilmistir. Ayrica bu kisilerde düzensiz beslenme, hareketsizlik gibi kalp-damar hastaligi riskini arttiran hayat tarzinin daha sik gözlemlendigini söylersek sanirim yanilmis olmayiz.

Özet olarak uzun çalisma saatleri sadece depresyon, uyku bozukluklari gibi saglik problemlerine neden olmamakta ayni zamanda hipertansiyon, kalp krizi gibi hastaliklara yol açarak insan hayatini tehdit etmektedir. Çalisma ve dinlenme saatleri arasinda saglanacak denge, kisinin kendisine daha fazla vakit ayirmasi, düzenli beslenme ve egzersiz, yeterli ve kaliteli bir uyku, fazla çalismanin kalp sagligi üzerinde yarattigi olumsuz etkilere karsi bir kalkan olacaktir. En etkili tedavinin hastalanmadan alinacak tedbirler oldugu günümüzde Kanuni’nin su sözleri daima hatirda tutulmali: “Olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi”.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası