Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ayak kokusu kabusunuz olmasin!

Insan psikolojisini bozan saglik sorunlarinin basinda gelen ayak kokusu, kisilerin çevresel iliskilerini degistirmeye yol açan bir probleme dönüsebiliyor…

Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Klinigi'nden Dr. Burçak Bozdemir Aral, yaz aylarinin korkulu rüyasi ayak kokusu hakkinda açiklamalarda bulundu:

Ayak kokusu; insanlarin ayaklarini etkileyen bir vücut kokusu tipidir. Ayak kokusu birkaç saatte özellikle yeterli havalandirma olmayan çorap ve ayakkabilardan meydana gelir.. Insan ayagi ter bezleriyle kaplidir. Bu terleme ve sicaklik artisi, devamli islakliga bagli cildin kabarmasi tahris olmasi sonucu sürekli çogalan bakteriler ve mantarlar (fungiler) için ideal sartlari saglamaktadir.

YAZ AYLARINDA ARTAN FIZIKSEL AKTIVITE KOKUYU DA TETIKLIYOR

Aslinda bakteri ve mantarlarin varligi kokunun kaynagi degildir. Bakteriler ölmüs deri hücrelerini ve ortamdaki nemi(teri) tüketmektedirler. Tüketilen bu ürünler artik materyallere dönüsür. Iste bu artik materyaller ayak kokusunun asil nedenidir. Fiziksel aktiviteler arttiginda, ayak terlemesi, bakteriyel büyüme ve bakteri artik ürünlerinin tümü artmaktadir. Bu durum kokunun siddetini artirmaya neden olmaktadir. Ayaklardaki killar, özellikle parmaklar üzerindeki bakterilerin daha etkili olmalari için özel bir ortam saglamaktadir. Bu durum daha fazla kokunun olusmasini da saglamaktadir.

Polyester ve naylon çoraplar çok kullanilan tekstil ürünleridir. Ancak bu sentetik polimerler pamuk kadar havalandirma saglayamazlar. Böylece polyesterden ve naylondan üretilen çoraplar giyildiginde terleme orani artmaktadir. Böylece ayak kokusu çogalmaktadir. Çoraplar ayaklardan olusan terlemeyi çok miktarda absorbe ettiklerinden, çorapsiz olarak ayakkabi giyildiginde ayakla temas eden terin miktari ve kokuya neden olan bakteriyel aktivite artar.

Ayak kokusu toplumsal bir sorundur. Insanlarin ayak kokusu, çevrelerindeki iliskilerini degistirebilecek bir problemdir. Ayak kokusu, ayagi sürekli temiz tutmakla giderilebilir.. Ancak bu her zaman ise yaramaz. Bazi bünyelerdeki mikrop orani o kadar etkindir ki hemen çogalir.

EN ETKIN ÖNLEM AYAKLARIN KURU TEMIZ OLMASINI SAGLAMAK.

Bati ülkelerinde ayakkabilar günün büyük kisminda hatta evlerde bile giyilir, çogu insan ayakkabilarini çikartmaktan kaçinirlar. Ama ayak terlemesini azaltmanin en etkili yolu ayakkabilari çikarmaktir. Ayak kokusu için antimikrobiyal çoraplar, sprey ve krem seklinde çesitli tedaviler kullanilmaktadir. Ayak kokusuna son vermek için en önemli önlem; ayaklarin kuru ve temiz olmasini saglamaktir.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası