Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doktorlara açilan davalar sezaryeni artiriyor!

Son yillarin önemli tartisma konularindan biri sezaryen. Saglik Bakanligi’nin sezaryene kisitlama getirmesi konuyu bir kez daha gündeme getirdi.

Geçtigimiz yillarda yapilan bir arastirmaya göre tibbi gerekçelerle yapilan sezaryen orani yüzde 25. Tibbi gerekçe olmaksizin yapilan sezaryen orani ise bir hayli fazla. Anne ve hekimin istegi ile bazi özel hastanelerde yapilan sezaryen orani yüzde 80.

Ancak sezaryenle ilgili önemli bir nokta dikkat çekiyor; annelerin iyi beslenmesi ve iri bebek dogurma egilimi.

KONFORLU DOGUM, IRI BEBEK DOGURMA EGILIMI SEZARYEN TERCIHLERIProfesör Faruk Buyru, kadinlarin son yillarda iyi beslendigine, daha çok kilo aldigina ve iri bebek dogurma egiliminde olduguna dikkat çekiyor:

"Insanlar giderek daha iyi besleniyorlar. Gebeler daha fazla kilo alip daha iri bebek dogurma egilimindeler. Bu da iri bebeklerin normal dogumunu zorlastiran ve sezaryen gerektiren bir durum.” Prof. Faruk Buyru, hekimlerin sezaryeni tercih etmelerinin en önemli nedenlerinden birinin haklarinda açilan davalar oldugunu belirtiyor. “Günümüzde hekimler aleyhine açilan hakli veya haksiz davalar nedeni ile hekimler kolaylikla vaginal dogum yerine sezaryeni tercih ediyor. Dogumda iri bebegi dogurttugunuzda bebegin kolunda zedelenme olabilir. Bu geçici ya da kalici olabilir. Bu nedenle sezaryen tercih ediliyor. “

BUYRU:”SEZARYEN SONUÇTA BIR OPERASYON VE TIBBI GEREKÇELERLE YAPILMALI”

Profesör Buyru, sezaryenin önceden planlanabilmesinin yarattigi konforun da hekim ve aileyi sezaryene yönelttigini ifade ediyor.

Daha önce sezaryenle dogum yapan kisilerin normal dogum için ön kosullari olduguna da dikkat çeken Profesör Faruk Buyru, sezaryenin bir operasyon oldugunun ve tibbi gerekçelerle yapilmasi gerektiginin de altini çiziyor:

“Daha önce sezaryenle dogum yapmis kisiler normal dogum yapabilir. Ama bunun ön kosullari var. Daha önce sezaryenle dogum yapma gerekçelerini bilmek lazim.Örnegin kalça kemigindeki bir darliktan dolayi yapildiysa bir sonraki dogumda da bu gerekçe ortadan kalkmayacagi için yine sezaryen tercih etmek gerekir.Sezaryen sonuçta bir operasyon ve tibbi gerekçelerle yapilmali. Insanlarin giderek daha az dogum yapmasi, vaginal dogumdan sonra idrar kaçirma ve cinsel fonksiyon bozuklugu gibi sikayetlerin daha fazla gözükmesi sezaryeni tesvik eden baska nedenler olarak öne çikiyor.”

NORMAL DOGUMU TESVIK ETMEK IÇIN EPIDURAL ANESTEZI

Profesör Faruk Buyru, normal dogumu tesvik etmek için öne çikan yöntemlerden birinin de “epidural anestezi” oldugunu belirtiyor.

Buyru, özel ya da devlet hastanelerinde bu yöntemin gebeye sunulmasi halinde normal dogumun tercih edilir hale gelecegine dikkat çekiyor:

“Epidural anestezi yöntemi, dogum esnasinda agrilarin daha az hissedilmesini saglayan yöntemlerden biri. Bunun gerek özel hastanelerde gerekse devlet hastanelerinde yaygin olarak kullanilmasi ve gebeye bu hizmetin sunulmasi normal dogum oranini artiracaktir.

DOGUM ZAMANI VE KARAR

Dogum sekline gebeligin son haftasinda karar vermek gerektigine dikkat çeken Prof. Faruk Buyru, normal dogum için baslanilsa bile birtakim tibbi gerekçelerle sezaryen gerekebilecegini belirtiyor:

“Dogumun ilerlemedigi, rahim agzinin açilmadigi ya da bebegin kalp atislarinin bozuldugu durumlarda da dogum basladiktan sonra sezaryen karari verilebilir.”

Buyru, tibbi olarak degerlendirilebilecek bazi durumlarin ise sezaryeni tek tercih haline getirdigini belirtiyor:

“Bebegin ters olmasi, basinin yukarida olmasi ya da bebegin yan durmasi, suyunun az olmasi, iri bebek olmasi, tahmini agirligin 4 kilogramin üzerinde olmasi, annenin seker hastaligi, tansiyon yüksekligi gibi problemler önceden sezaryen karari verdiren durumlar.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası