Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doktorlara açilan davalar sezaryeni artiriyor!

Son yillarin önemli tartisma konularindan biri sezaryen. Saglik Bakanligi’nin sezaryene kisitlama getirmesi konuyu bir kez daha gündeme getirdi.

Geçtigimiz yillarda yapilan bir arastirmaya göre tibbi gerekçelerle yapilan sezaryen orani yüzde 25. Tibbi gerekçe olmaksizin yapilan sezaryen orani ise bir hayli fazla. Anne ve hekimin istegi ile bazi özel hastanelerde yapilan sezaryen orani yüzde 80.

Ancak sezaryenle ilgili önemli bir nokta dikkat çekiyor; annelerin iyi beslenmesi ve iri bebek dogurma egilimi.

KONFORLU DOGUM, IRI BEBEK DOGURMA EGILIMI SEZARYEN TERCIHLERIProfesör Faruk Buyru, kadinlarin son yillarda iyi beslendigine, daha çok kilo aldigina ve iri bebek dogurma egiliminde olduguna dikkat çekiyor:

"Insanlar giderek daha iyi besleniyorlar. Gebeler daha fazla kilo alip daha iri bebek dogurma egilimindeler. Bu da iri bebeklerin normal dogumunu zorlastiran ve sezaryen gerektiren bir durum.” Prof. Faruk Buyru, hekimlerin sezaryeni tercih etmelerinin en önemli nedenlerinden birinin haklarinda açilan davalar oldugunu belirtiyor. “Günümüzde hekimler aleyhine açilan hakli veya haksiz davalar nedeni ile hekimler kolaylikla vaginal dogum yerine sezaryeni tercih ediyor. Dogumda iri bebegi dogurttugunuzda bebegin kolunda zedelenme olabilir. Bu geçici ya da kalici olabilir. Bu nedenle sezaryen tercih ediliyor. “

BUYRU:”SEZARYEN SONUÇTA BIR OPERASYON VE TIBBI GEREKÇELERLE YAPILMALI”

Profesör Buyru, sezaryenin önceden planlanabilmesinin yarattigi konforun da hekim ve aileyi sezaryene yönelttigini ifade ediyor.

Daha önce sezaryenle dogum yapan kisilerin normal dogum için ön kosullari olduguna da dikkat çeken Profesör Faruk Buyru, sezaryenin bir operasyon oldugunun ve tibbi gerekçelerle yapilmasi gerektiginin de altini çiziyor:

“Daha önce sezaryenle dogum yapmis kisiler normal dogum yapabilir. Ama bunun ön kosullari var. Daha önce sezaryenle dogum yapma gerekçelerini bilmek lazim.Örnegin kalça kemigindeki bir darliktan dolayi yapildiysa bir sonraki dogumda da bu gerekçe ortadan kalkmayacagi için yine sezaryen tercih etmek gerekir.Sezaryen sonuçta bir operasyon ve tibbi gerekçelerle yapilmali. Insanlarin giderek daha az dogum yapmasi, vaginal dogumdan sonra idrar kaçirma ve cinsel fonksiyon bozuklugu gibi sikayetlerin daha fazla gözükmesi sezaryeni tesvik eden baska nedenler olarak öne çikiyor.”

NORMAL DOGUMU TESVIK ETMEK IÇIN EPIDURAL ANESTEZI

Profesör Faruk Buyru, normal dogumu tesvik etmek için öne çikan yöntemlerden birinin de “epidural anestezi” oldugunu belirtiyor.

Buyru, özel ya da devlet hastanelerinde bu yöntemin gebeye sunulmasi halinde normal dogumun tercih edilir hale gelecegine dikkat çekiyor:

“Epidural anestezi yöntemi, dogum esnasinda agrilarin daha az hissedilmesini saglayan yöntemlerden biri. Bunun gerek özel hastanelerde gerekse devlet hastanelerinde yaygin olarak kullanilmasi ve gebeye bu hizmetin sunulmasi normal dogum oranini artiracaktir.

DOGUM ZAMANI VE KARAR

Dogum sekline gebeligin son haftasinda karar vermek gerektigine dikkat çeken Prof. Faruk Buyru, normal dogum için baslanilsa bile birtakim tibbi gerekçelerle sezaryen gerekebilecegini belirtiyor:

“Dogumun ilerlemedigi, rahim agzinin açilmadigi ya da bebegin kalp atislarinin bozuldugu durumlarda da dogum basladiktan sonra sezaryen karari verilebilir.”

Buyru, tibbi olarak degerlendirilebilecek bazi durumlarin ise sezaryeni tek tercih haline getirdigini belirtiyor:

“Bebegin ters olmasi, basinin yukarida olmasi ya da bebegin yan durmasi, suyunun az olmasi, iri bebek olmasi, tahmini agirligin 4 kilogramin üzerinde olmasi, annenin seker hastaligi, tansiyon yüksekligi gibi problemler önceden sezaryen karari verdiren durumlar.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası