Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yargidan örnek “mesleki risk” tazminati

Ankara Numune Egitim ve Arastirma Hastanesinde kendisine KKKA hastaligi bulasan hekim, Saglik Bakanligindan tazminat almaya hak kazandi

Mahkeme, emsal teskil edebilecek bir karara imza atarak, kendisine Kirim Kongo Kanamali Atesi (KKKA) hastaligi bulasmis bir hekime tazminat ödenmesi gerektigine hükmetti. Yargi bu kararla, saglik sektöründe “mesleki risk” ilkesini kabul etmis oldu.

Davaya konu olan olay, 2008 yili Haziran ayinda Ankara Numune Egitim ve Arastirma Hastanesi 1. Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniginde yasandi. Burada KKKA teshisi ile yatan bir hastada, 6 Haziran 2008 tarihinde kardiyopulmoner arrest gelismesi üzerine, bu hastaya resüsitasyon için tibbi müdahalede bulunan görevli saglik personeline de ayni hastalik bulasti.

Görevi basinda ve görevi nedeniyle bu ölümcül hastaliga yakalanan bir hekime, 10 Haziran 2008 tarihi itibariyle KKKA hastaligina yakalandigi yolunda kesin tibbi teshis konuldu. Yaklasik 8 gün ayni hastanede yatan, 10 gün de evde zorunlu istirahat edip tibbi olarak takip edilen hekim, sagligina kavustuktan sonra tedavi sürecinde kendisine ödenmeyen döner sermaye payinin ödenmesi ve dogan maddi ve manevi zararlarinin karsilanmasi için Saglik Bakanligina yazili basvuruda bulundu, ancak bu basvurusu reddedildi. Bunun üzerine Ankara Tabip Odasinin sundugu hukuki destek kapsaminda Saglik Bakanligina karsi dava açan hekim, tazminat almaya hak kazandi.

“Mesleki risk” vurgusu

Ankara 11. Idare Mahkemesinin kararinda sunlar kaydedildi:

“Davacinin görevini ifa sirasinda hizmetin kurulus ve isleyisinden dolayi ugradigi zararin, zarar ile idari eylem arasinda nedensellik bagini ortadan kaldiracak haller olmadigi sürece tazmini gerekmekte olup, davacinin idarece saglanan imkânlar ölçüsünde gerekli tedbirleri aldigi, ancak henüz bulas yollari tam olarak ortaya konmamis KKKA hastaligina kendi kusuru sebebiyle veya nedensellik bagini ortadan kaldiracak baska bir sebebe dayali olarak yakalandigina dair somut bir bilgi veya belge bulunmadigindan davacinin varsa maddi ve manevi zararlarinin tazmini gerekmektedir. Ölümcül bir hastalik oldugu kamuoyunca da bilinen ve son yillarda sikça rastlanan KKKA hastaligina, bu hastaligi tedavi ettigi sirada salt görevinin sebep ve etkisi ile yakalanan ve bu konuda kusurlu davrandigi ortaya konmayan, hastaligin tedavi sürecinde ve sonrasinda manevi olarak agir elem ve üzüntü duydugu tartismasiz olan davacinin tazminat isteminin mesleki risk ilkeleri çerçevesinde takdiren kismen kabulü gerekmektedir.”

Saglik birimleri kurulmali

Ankara Tabip Odasindan yapilan açiklamada, saglik sektöründe “mesleki risk” ilkesinin kabul edilmesi ve bundan böyle benzer olaylarda saglik personelinin ugradigi zararlarin idarece karsilanmasi açisindan emsal deger tasidigi ifade edildi. Saglik sektöründe mesleki risk ilkesinin geçerli sayilmasi isteminden hareketle Saglik Bakanligina karsi açilan maddi ve manevi tazminat davasinda, Ankara 11. Idare Mahkemesinin hekim lehine manevi tazminata hükmettigi belirtildi.

Açiklamada, saglik çalisanlarinin çalisma ortamlari ve is yükleri nedeni ile en riskli meslek gruplarinin basinda geldigi, söz konusu risklerin siddete maruz kalmaktan enfeksiyonlara kadar çok genis bir yelpazede oldugu animsatildi. Hastalari için fedakârca çaba harcarken hekimlerin kendi sagliklari için de azami bir özen içinde olmalarinin çok önemli oldugu belirtilen açiklamada, sunlar dile getirildi:

“Bu konuda egitimin önemi tartisilmaz. Ancak çalisma kosullari da en az kisisel önlemler kadar önem tasimaktadir. Saglik çalisanlarinin, meslektaslarimizin çok yogun çalisiyor olmalari bu tür kazalarin ortaya çikmasini tetikleyebilmektedir. Dolayisiyla kisisel farkindalik kadar çalisma kosullarimizin düzeltilmesi de gerekmektedir. Bu konu saglik çalisanlarinin sagligi ve risk degerlendirmesi alaninda yapilacaklarla iyilestirilebilir.

Ankara Tabip Odasi saglik birimlerinde risk degerlendirmesi egitimi çalismasi baslatmistir. Ancak, vakit geçirmeksizin bütün saglik kuruluslarinda ‘Saglik Çalisanlarinin Sagligi Birimleri’ kurulmasi gerekmektedir. Çünkü bu sorun ciddi, sistemli bir birimin çalisanlarin sagligi alaninda yapacagi çalismalarla ortadan kaldirilabilir ya da en aza indirilebilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası