Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNES KORUYUCULARININ YARARINDAN ÇOK ZARARI VAR

Yazin güneslenirken vazgeçemedigimiz günes koruyuculari aslinda tehlike saçiyor.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Semsettin Karaca, günesin zararli isinlarindan korunmak için sürülen koruyucularin, kamuoyunda bilindiginin aksine tam bir koruma saglamadigini bildirdi.

Karaca, yaptigi açiklamada, günes koruyucularinin mutlak güvenli oldugunu söylemenin mümkün olmadigini ifade ederek, bu koruyucularda en az 10`un üzerinde kimyasal bilesik bulundugunu kaydetti.

ABD`de yapilan bazi arastirmalarin günes koruyucularin etkileri ile ilgili bilinen bazi bilgilerin tam tersi yönünde sonuçlar verdigini açiklayan Karaca, ``Son dönem çalismalar, günes koruyucunun koruma özelligine inanarak güneste daha uzun süre kalinmasina bagli hastaliklarin ortaya çikmasinin arttigi yönündedir`` diye konustu.

KUMSALDA GÜNESLENENLER DERMATOLOGLARIN DAIMI HASTASI OLUYOR

Kumsalda güneslenmenin akilci olmadigi görüsünü ifade eden Karaca, su bilgileri verdi:

``Kumsalda güneslenmek, sonuçlari hesap edildiginde hiçbir sekilde akillica bir davranis degildir. Bu insanlar orta yaslardan itibaren dermatologlarin daimi hastasi oluyorlar. Açik tenli biri, ne kadar koruyucu kullanirsa kullansin asla yeterince günesten korunur duruma gelemez. Sonuç olarak günes isinlarindan korunmak için kullanilan ürünler birçok bilesigi bünyesinde bulundurmaktadir. Bu ürünlerin mutlak güvenli ürünler olmadigi açiktir. Bu ürünlere bagli bazen alerjik reaksiyonlar ortaya çikabiliyor. Bu açidan da kullanicilarin bilinçli olmasi ve güvenilir markalari tercih etmesi gerekiyor.``

Hem mevsimsel hem de cografik açidan ülkemizde farkli bölgelerde günes isinlarinin farklilik arz ettigini belirten Doç. Dr. Karaca, sahil kesimindeki yerlesim yerlerinde günes isinlarinin zararli etkilerinin sadece yaz aylarinda söz konusu olmadigini kis aylarinda da siddetli olarak devam ettigini söyledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası