Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kasik agrisinda yeni tedavi

Kadinlarin hayatini karartan, kasikta uzun süre geçmeyen pelvik agriya karsi uygulanan yeni tedavi sonuç veriyor.

Kadinlarin büyük bölümünün hayatini karartan, göbek altindaki bölgede uzun süre geçmeyen “pelvik agri”nin tedavisinde, yeni yaklasimlardan biri olan “Luna Yöntemi” ile “yüz güldürücü” sonuçlar aliniyor.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Dernegi Baskani Prof. Dr. Ismail Mete Itil, basit gibi görülen agrilarin kimi zaman son derece kompleks olabildigini ve tedavilerinde güçlük çekilebildigini söyledi.

Kadinlarin çok büyük bölümünde, göbek altindaki bölgede görülen ve uzun süre geçmeyen “pelvik agri”nin da bu tür agrilardan oldugunu kaydeden Itil, bunun hem yakinmasi olan kadinlari, hem de pelvik agriyi tedavi etmeye çalisan hekimleri son derece yordugunu anlatti.

Pelvik agri gibi geçmeyen agrilarin siddetinin ve süresinin degistigini ifade eden Itil, sunlara dikkati çekti:

“Kronik pelvik agri, tedavi gerektiren ve fonksiyonel yetersizlige neden olan, en az 6 ay süren göbek altindaki agridir. Kadin hastaliklari hekimlerine basvurularin yüzde 10'u bu nedenledir. Bu agrinin jinekolojik, ürolojik, gastrointestinal (bagirsak sistemi), kas ve iskelet sisteminden kaynaklanan ya da sinirsel nedenleri olabilir. Bu hastaliklarla ilgili ayirici tani gerekir. Hastaligin nedenlerini arastirirken bu branslardan destek alinmalidir.”

Pelvik agri 18-50 yas arasi kadinlarda yüzde 25 civarinda

Daha çok sag veya sol kasik bölgesi, göbek alti ve karnin iç kisimlarinda hissedilen pelvik agrinin, 18-50 yas arasindaki kadinlarda yüzde 14-25 oraninda görüldügünü bildiren Itil, hastalarin yüzde 35'inde herhangi bir bulguya rastlanmadigini, yüzde 33'ünün endometriyozis, yüzde 24'ünün ise yapisikliklardan kaynaklandiginin saptandigini bildirdi.

Kronik pelvik agrisi olan hastalarin yüzde 53'ünün agri kesiciye ihtiyaç duydugunu, yüzde 50'sinin doktorun ilgi ve tedavisinden tatmin olmadigini, yüzde 43'ünde hayat kalitesinin düstügünü, yüzde 35'inin ise psikolojisinin bozuldugunu ifade eden Itil, “Pelvik agri, kadinlarin cinsel yasamini da olumsuz etkiler” dedi.

Pelvik agrinin tedavisinde çesitli ilaçlarin, agri kesicilerin kullanildigini, hatta akupunkturun bile denendigini anlatan Itil, “Simdilerde ise bu agrinin tedavisinde 'LUNA' adi verilen yöntem uygulaniyor” diye konustu.

Tedavide yüz güldürücü sonuçlar alinan yöntemin Antalya'da bugün baslayan ve 23 Mayisa kadar devam edecek Türk Jinekoloji ve Obstetrik Dernegi'nin 8'inci Ulusal Kongresi'nde de daha genis yönleriyle ele alinacagini açiklayan Itil, bu yöntemle ilgili gelismelerin Türk hekimlerine aktarilacagini bildirdi.

Sabah ameliyat olup aksam eve gidilebiliyor

Itil, “Rahme uzanan sinirler kesilerek yapilan LUNA tedavisiyle hastalar sabah ameliyat olup aksam evlerine gidebiliyor, bir hafta sonra da normal yasantilarina dönebiliyor. Tedavi, uygulayici hekimlerin artmasiyla daha genis bir kesimde uygulanabilir” ifadesini kullandi.

Pelvik agriya neden olan herhangi bir bulguya rastlanmayan hastalarda, “Laparoskopik Uterosakral Nevre-Sinir-Ablasyonu” denilen yöntemle rahme uzanan sinirlerin laparoskopi yoluyla kesildigini belirten Itil, “Bu yöntemle agri yüzde 80 azalirken hastalarimiz artik agrisiz adet görüyor, seksüel yasamlari da düzeliyor” seklinde konustu.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası