Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UZMANINDAN "SEMIZ OTUNU GÜN ASIRI TÜKETIN" UYARISI

Içerdigi mineraller ve vitaminlerle saglik veren semizotunun, bir çok özelliginin yani sira sinirleri de dinlendirdigi bildirildi.

Uludag Üniversitesi (UÜ) Saglik Uygulama ve Arastirma Merkezi Bas Diyetisyeni Sevinç Yetisen, AA muhabirine yaptigi açiklamada, beslenmede önemli bir yeri bulunan sebzelerden semizotunun, sahip oldugu mineral ve vitaminlerle saglik verdigini belirtti.

Yetisen, yüksek oranda lif içerdigi için kabizliga iyi gelerek bagirsaklari yumusatan semizotunun, vücudu mikroplara ve soguk alginligina karsi da korudugunu belirterek, semizotunun beyin yorgunluguna da iyi geldigini vurguladi.

Bu sebzenin sinirleri dinlendirip, uykunun düzene girmesine de yardimci oldugunu anlatan Yetisen, söyle konustu:

``Kani temizleme etkisiyle kanin üre ve benzeri maddelerden temizlenmesini saglar. Idrar söktürerek böbreklerdeki kum ve tasin dökülmesini kolaylastirir. Içerdigi omega-3 sayesinde kalp sagligi için de önemlidir. Devam eden arastirmalarda gut hastaligina, bas agrisi ve bedendeki diger agrilara iyi geldigi saptanmistir. Yaslilar, midesi hassas olan kisiler ve seker hastalarina da faydali olan semizotu, düsük kalorisi sayesinde formda kalmaya yardimci olarak, zayiflamak isteyen kisiler tarafindan da rahatlikla tüketilebilir. Madensel tuzlar ve vitaminler yönünden oldukça zengin olan semizotu nisan, mayis ve haziran aylarinda haftada 3-4 kez tüketilmelidir.``

KOYU YESIL YAPRAKLI OLANLARI TERCIH EDIN

Yetisen, semizotunu satin alirken, yapraklarinin koyu yesil ve diriligini kaybetmemis olmasina dikkat edilmesi gerektigine de deginerek, bitkinin tepelerinde tohum olmamasina özen gösterilmesini önerdi.

Topraga fazla yakin bir bitki olan semizotunun tüketilmeden önce iyi yikanmasi ve çok çamurlu ise sirkeli suda bekletilmesi gerektigini ifade eden Yetisen, söyle devam etti:

``Semizotu, elle biçak kullanmadan parçalanmalidir. Parçalanan semizotu bekletilmeden sicak ortamla temasa getirilerek C vitamininin kaybina yol açan askorbik asit oksidaz enzimi yok edilmelidir. Dogal rengini korumak için, oksidasyona fazla olanak saglamadan kisa sürede pisirilmelidir. Fazla suda, uzun süre pisen sebze çok yumusar, ezilir. Bu durum yemegin görünümünü de etkiledigi gibi fazla kaynatildiginda besin degerinde de kayiplar olusur. Semizotu kaynama derecesindeki isida fazla karistirmadan, çok az sicak su konarak pisirilmeli ve pisme suyu asla atilmamalidir. Içerdigi kuzukulagi asidi nedeniyle mayhos bir tada sahip olan semizotunun küçük, yuvarlak yesil yapraklarinin yani sira körpe saplari da yenmelidir.``

Yetisen, semizotunun kiymali ve zeytinyagli olarak pirinçle pisirilerek yemegi yapildigi gibi, yapraklarinin çig halde limon ve zeytinyagi eklenerek ya da üzerine sarimsakli yogurt dökülerek salata seklinde de tüketilebildigi söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası