Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOKTORUNUZA UGRAMAN TATILE ÇIKMAYIN

Uzmanlar, özellikle kalp-damar hastalari basta olmak üzere kronik rahatsizliklari bulunanlarin, çikacaklari uzun süreli tatil öncesi genel muayeneden geçip, doktorlarin verecekleri önerileri uygulamalarini istiyor.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tip Fakültesi Arastirma ve Uygulama Hastanesi Bashekim Yardimcisi ve MEÜ Kalp-Damar Cerrahisi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Murat Özeren, AA muhabirine yaptigi açiklamada, havalarin isinmaya baslamasiyla özellikle koroner kalp hastaligi, kalp kapagi hastaligi olanlar ile sayilari çok fazla olan hipertansiyon hastalarinin kendilerine daha fazla dikkat etmesi gerektigini söyledi.

Bu yil, son 10 yilin en sicak yazinin yasanacagina iliskin açiklamalar oldugunu animsatan Özeren, rahatsizligi ne olursa olsun hastalarin bol su içmesini, bunun da asgari 2,5 litre olmasini önerdi.

Yaz aylarinda en çok tansiyon düzensizligi sorunun yasandigina dikkati çeken Özeren, ``Hasta düzenli ilaç almiyorsa kalp-damar tikanikligi (koroner arter) olanlarda anjina dedigimiz gögüs agrilari tetiklenebilir. Özellikle kapak degisimi yapilmis hastalar suyunu eksik etmemeli. Zaten ömür boyu kani sulandirici ilaç kullanmalari gereken bu hastalar bol su tüketmeli`` dedi.

Kis mevsiminden yaz mevsimine geçilmesi ile vücutta dengelerin degisecegini, bu nedenle de hastalarin sagliklari açisindan daha dikkatli olmalari gerektigini vurgulayan Özeren, söyle konustu:

``Normalde kis mevsiminde metabolizma sogugun etkisiyle yavas çalisir. Ancak havalarin isinmasiyla beraber vücut ister istemez isiyi dengelemek için terlemeye baslar. Bununla birlikte ciltten tuzlar atilirken, bu oran zaman zaman fark ettirmeden istemedigimiz oranin üzerine çikabilir. Dolayisiyla kisin `sifir tuz` dedigimiz özellikle kalp kapak ve hipertansiyon hastalari, yazin da tuzsuz yedikleri zaman halsiz düsebilirler. Bu nedenle hastalar yaz aylarinda mevcut durumlarina göre tuz tüketimine dikkat etmeli.

Öte yandan cilt bir aracin motorunun isi dengesini saglayan radyatör gibi vücudun isisini dengelemeye yarar. 70 kiloluk bir insanda sogukta kalp ortalama 5 litre kan pompalar. Bunun yüzde 5 ile 10`u isi dengelemesi için cilde gider. Fakat sicak ortamda dengeleme ihtiyaci dolayisiyla terleme ihtiyaci artacagi için bu oran yüzde 50`lere kadar çikar. Sicak ortamda kan akimi cilde kayar. Bu durumda da kalp soguk havalara göre ritmini artirma moduna girer.``

TATILDEN ÖNCE DOKTORUNUZA GÖRÜNÜN

Özeren, kalp ve damar hastalarinin kullandiklari ilaçlarin dozajlarinin kis ve yaz aylarinda farklilik gösterebilecegini söyledi.

Bu nedenle yaz tatiline çikacak hastalarin tatil öncesi mutlaka muayene olmalarini öneren Özeren, ``Çünkü tatil öncesi ilaç dozlarinda degisiklik olabilir. Tansiyon hastasi damar genislemesinden dolayi kisin kullanilan tansiyon düsürücü ilaci yaz aylarinda da ayni dozda kullanirsa bu oran fazla olur. Zaten hastalarimiza 6 ayda bir kontrol öneriyoruz. Bunu tatil öncesine denk getirerek kontrolden geçmeleri, doktorlara danisarak tavsiyeler almalari ve gidilen yeri mutlaka doktora bildirmeleri önem tasiyor`` diye konustu.

YASAM TARZI VE YEME ALISKANLIKLARI

Yaz aylarinda özellikle kalp ve damar hastalarinin kendilerine daha fazla özen göstermeleri gerektiginin altini çizen Özeren, bunda yasam tarzi ve yeme aliskanliklarinin önemine isaret etti.

Yazin gelmesiyle zaman zaman yemeklerin dozunun kaçtiginin, bunun da kalp hastalari için oldukça sakincali bir durum oldugunu vurgulayan Özeren, söyle devam etti:

``Yaz mevsiminde agir yiyeceklerden kaçinilmasi, hayvansal gidalar ve bol yagli yiyeceklerden uzak durulmasi gerekiyor. Kalp ve damar hastalarina özellikle Akdeniz mutfagi denilen bol yesil sebze ve zeytinyagli yemekleri tavsiye ediyoruz. Az ögünde çok yemek yerine, çok ögünde az yemegin tercih edilmesi gerekiyor. Etlerde, özellikle beyaz etler tercih edilmeli ve alkolden de uzak durulmali.``

ÖNERILER

Hastalara bir takim önerilerde bulunan Özeren, yaz aylarinda aktivite yapilacaksa, bunlarin günesin yatik oldugu ve aksam saatlerinde olmasina özen gösterilmesi gerektigini belirtti.

Asiri performans gerektiren aktivitelerden uzak durulmasini öneren Doç. Dr. Özeren, özellikle stent takilan, koroner by-pass ve kapak degisimi olan hastalarin tatille özdeslesen denizde yanlarinda birileri olmadan fazla açilmamalari uyarisinda bulundu.

Terleme ihtiyaci dogan vücut için ince ve açik renkli kumaslarin tercih edilmesi gerektigini vurgulayan Özeren, sunlari kaydetti:

``Tansiyon ilaci alip günes isigina çikilmasini önermiyoruz. Çünkü tansiyon veya benzer damar genisletici ilaç alip dogrudan günes isigina maruz kalinmasina bagli olarak damar bir anda genisler, beyne gelen kan miktari azalir. Bu durumda kiside bilinç kaybi yasanabilir. Istenmeyen yerde yasandigi takdirde daha ciddi sorunlarin ortaya çikmasina neden olabilir.

Alkol tercihen tüketilmemeli. Tansiyon hastalari koroner by-pass, koroner arter hastalari damar genisletici ilaç aldiklari için, alkol de alirlarsa damarlari iyice genisler. Ani tansiyon düsmeleri ve bilinç kayiplari ile karsilasip daha ciddi sorunlar yasayabilirler. Bu konuya da dikkat edilmesi gerekiyor.``
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası