Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklerde Kasik Fitigi Tehlikesi

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Yunus Söylet, yeni dogan bebeklerde görülen kasik fitiginin ihmal edilmemesi gerektigini, aksi takdirde hayati tehlikeye sebep olabilecegini söyledi.

Konuyla igili açiklamada bulunan Prof. Dr. Söylet, bebegin testislerinin torbasina inmesinden sonra kapanmasi gereken kanallarin bir ya da ikisinin bazen kapanmadigini belirterek, "Bu durumda karin içi sivisi kasiga veya testis torbasina akar ve burasini sisirir. Çocuk uyanik ve hareketliyken sislik artar, çocuk uyurken azalir. Bu duruma halk arasinda su fitigi ismi verilir. Eger açik kalan kanal genisse o zaman aglama ve ikinma gibi hallerde karin içinden bir barsak bölümü bu kanaldan disariya firlar. Kasik ve torba siser ve çocuk rahatsizlik hisseder. Iste bu kasik fitigidir" dedi.

Kasik fitigi durumunda çocugun o taraftaki bacagini tam açamayacagini ve hareketlerinin kisitlanacagini, bazen de kusabilecegini belirten Prof. Dr. Söylet, hastaligin daha ziyade erkek bebeklerde görüldügünü belirtti. Kiz çocuklarinda daha az rastlanan kasik fitiginda disari firlayan organin yumurtaliklari olacagini ifade eden Prof. Dr. Yunus Söylet, "Fitik mümkün olan en kisa sürede tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavide gecikmeler oldugunda barsak dügümlenmeleri, barsak ve yumurtalik çürümeleri kaçinilmazdir. Halk arasinda fitik bogulmasi diye tanimlanan böyle durumlarda birkaç saat içinde dogru müdahaleler yapilmazsa sikisan organlarin kanlanmalari ve beslenmeleri bozulur ve çürüme meydana gelir. Geç kalindiginda hem hayati tehlike meydana gelir, hem de organlarin çürüyen kisimlarini çikarmak gerekir" diye konustu.

Kasik fitiginin, tedavideki gecikme sebebiyle testislerin bozulmasi ya da ehil olmayan kimselerin yaptiklari ameliyatlar sonucu kisirliga yol açacagini belirten Prof. Söylet, ameliyatin kesinlikle uzmanlar tarafindan yapilmasi gerektigine isaret etti. Kasik bagi ve korse gibi metotlarin artik kullanilmadigini ve tehlikeli oldugunu söyleyen Prof. Söylet, "Fitigin kesin tedavisi ameliyattir. Diger yöntemlerle hem hastalik geçmez hem de hayati tehlikeler ortaya çikabilir. Burada önemli bir nokta, çocuk cerrahisi uzmanlarinca ve çocuklara özgü yöntemler kullanilmasidir" dedi.

Kasik fitigi ameliyatinin teshis konduktan sonra en kisa sürede yapilmasi gerektigini belirten Prof. Söylet, hastalarin ameliyat edildigi gün taburcu edilebildigini kaydetti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası