Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk cerrahlara "en iyi video" ödülü

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tip Fakültesi Ögretim Üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Ayhan Kuzu, Doç. Dr. Ibrahim Halil Açar ve Doç. Dr. Ahmet Kessaf Aslar ödülün sahibi oldu.

Prof. Dr. Kuzu baskanligindaki ekip tarafindan hazirlanan video sunumu, bu yil 111. yasini kutlayan Amerikan Kolon-Rektum Cerrahisi Dernegi tarafindan 14–19 Mayis tarihleri arasinda ABD'in Minneapolis kentinde düzenlenen uluslararasi kongrede, bilim insanlari ile paylasildi.

Kalin bagirsak kanserinde ameliyat teknigini ögretmek amaciyla hazirlanan video sunumu, dünya genelinde çesitli ülkelerden yaklasik 2 bin 500 bilim insaninin katildigi kongrede, büyük begeni kazandi ve takdir topladi.

Kongrede, kalin bagirsak ameliyatinin tüm detaylarinin gösterilerek anlatildigi video sunumunun ardindan, katilimcilara teknigin eski yöntemden farklari açiklandi ve kadavra üzerinde uygulamalara yer verildi. Ankara Üniversitesi Iletisim Fakültesi ögrencileri ve cerrahlar tarafindan hazirlanan üç boyutlu çizgi film uygulamalari da bulunan video çalismasinin, ameliyat hemsirelerinin operasyonu tanimalari açisindan da faydali oldugu belirtildi. Video seti, 4.5 ve 2 saatlik iki ayri bölümden olusuyor. Video setinin, çok yakinda dünya çapinda dagitimi yapilacak.

''KALIN BAGIRSAK KANSERI EN SIK GÖRÜLEN KANSER ARASINDA''

AÜ Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Kuzu, kalin bagirsak kanserinin, Türkiye dahil dünya genelinde hem kadin hem de erkekte en sik görülen kanser türleri arasinda yer aldigini söyledi. Kalin bagirsakta görülen kanserlerin önemli bir kisminin, kalin bagirsagin makata yakin bölümünde gelistigini anlatan Kuzu, rektumda gelisen kanserlerin tedavi prensiplerinin yerlesim yeri itibariyle kalin bagirsagin diger yerlerinde yerlesen kanserlerden önemli ayricaliklar gösterdigini dile getirdi. Rektum bölgesinde yerlesen kanserlerin tedavilerinde ameliyat tekniginin önemine deginen Kuzu, sunlari kaydetti:

''Kanserli bagirsagin tamamen alinmasi sirasinda komsu organlara dikkat edilmesi ve özellikle cinsel organlara giden sinirlerin hasar görmemesi gerekiyor. Bu nedenle, Türk hekimlerinin egitim videosu yoluyla cerrahlara göstermek istedikleri ameliyat tekniginin iyi bilinmesi ve iyi uygulanmasi, ameliyat sonrasi ciddi sorunlara neden olabilecek yanlislik ve eksiklikleri gidermede çok büyük rol oynayacak. Bu sayede, kanser hastaliginin tekrarlamasi, sinir hasarina bagli idrar yapma islevinin bozulmasi ve cinsel iktidarsizlik probleminin görülmesi gibi sorunlarin neredeyse ortadan kaldirilmasi mümkün olabilecek. Türk cerrahlarindan olusan ekibimiz tarafindan rektum kanseri ameliyat teknigini ögretmek amaciyla hazirlanan egitim DVD'si, bu endikasyonlara neden olmadan operasyonun nasil yapilacagini ayrintilariyla gösteriyor. Bu DVD egitimi alan hekimler, teknigi uygulamaya hazir hale geliyor.''

AA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası