Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari v">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tüp bebekte yeni teknoloji

“Metabolomix" isimli yeni bir yöntemle, tüp bebekle çocuk sahibi olmada hem çogul gebelik önlenebiliniyor hem de gebelik sansi %80'e kadar çikiyor.

Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Üreme Sagligi Bölüm Baskani Prof. Dr. Aydin Arici, ayni zamanda ögretim üyesi oldugu Yale Üniversitesi’ndeki ekibi ile birlikte gelistirdigi “Metabolomix" isimli yöntemle en saglikli embriyonun seçilecegini ve artik çogul gebeliklerin önüne geçilecegini söyledi.

Prof. Arici, "Sonuçlar gayet basarili. Su an 35 yasindan genç kadinlarda, bugüne kadar varolan yöntemlerle görünüsüne bakarak seçilen tek embriyo transferiyle hamile kalma sansi yüzde 25-30 gibidir. Metabolomix yöntemiyle seçilen tek embriyo transferiyle hamilelik sansi yüzde 50’ye, iki embriyo transferinde ise hamilelik sansi yüzde 80’e çikmaktadir” dedi.

Metabolomix tekniginin kullanimi konusunda da bilgiler veren Prof. Dr. Aydin Arici; “Embriyolar, kendilerini besleyen bir sivinin içinde yasamlarini sürdürürler. Insanlar gibi yer, içer ve daha sonra aldiklari maddeleri idrar ve diski yoluyla atarlar. Bir insanin saglik sorununu belirlemek için nasil idrar ve diskisini inceliyorsak, yeni gelistirilen bu yöntemle artik embriyolarin da atiklarini inceleyebiliyoruz. Bu analizleri yaklasik yüzlerce atigi analize edebilen “spektrofotometre” dedigimiz çok gelismis bir alet ile degisik dalga boylari kullanarak gerçeklestiriyoruz. Bu yöntemle embriyonun profilini çikartabiliyor ve buna bagli olarak görünüse aldanmadan saglikli olup olmadigini belirleyebiliyoruz. En saglikli embriyoyu transfer ederek çogul gebeliklerin de önüne geçebiliyoruz” diye konustu.

ÇOGUL GEBELIGI ÖNLEME ORANI YÜZDE 99

Metabolomix yönteminin yüzde 99 oraninda çogul gebeliklerin önüne geçtigini söyleyen Prof. Dr. Aydin Arici, çok nadir de olsa, tek embriyo transfer ettiginiz halde dogal yollarla bölünüp ikiz gebelik olusabilecegini ifade etti.

YENI YÖNETMELIK SAGLIKSIZ DOGUMLARI ENGELLEYECEK

Prof. Dr. Aydin Arici, Saglik Bakanligi’nin tüp bebek konusuna çesitli düzenlemeler getiren “Üremeye yardimci tedavi uygulamalari ve üremeye yardimci tedavi merkezleri hakkinda yönetmelik” konusunda ise su degerlendirmede bulundu:

“Yeni yönetmelige göre, tüp bebek uygulanacak ailelerde kadinin yasi 35’in altindaysa, birinci ve ikinci uygulamada anne rahmine tek embriyo transfer ediliyor. Eger bu iki uygulamada kadin gebe kalamadiysa, sonraki denemelerde iki embriyo transfer edilebiliyor. Fakat ikiden fazla transfer yapilamiyor. 35 yasin üstündeki kadinlarda ise en fazla iki embriyo transfer ediliyor. Yani bu yönetmelik, ikinin üzerinde embriyo transferini tamamen yasakliyor. Bu gelisme sagliksiz dogumlari engelleyecek.

“Bugüne kadar kontrolsüz bir sekilde istenilen kadar embriyo transfer ediliyordu. Bu durum insan hayatina fazla deger vermeyen bir yaklasimi gösteriyordu. Benim gözümde basarili bir tüp bebek tedavisi saglikli ve tekiz bir hamileliktir. Ikiz kabul edilebilir, ama ikiz üzeri çogul gebelik aslinda tüp bebek tedavisinin basarisizligi demektir. Çünkü çok istenen bebek olayinda ikizin ötesinde çogul gebelik hem annenin, hem de bebeklerin büyük risklere maruz kalmasi demektir. Üçüz ve dördüz gibi bir durumda erken dogum riski çok yüksektir. Üçüzde erken dogum riski hemen hemen %60’a variyor. Bu da dogum sirasinda yasanabilecek komplikasyon riskini ve sagliksiz dogum ihtimalini yükseltiyor. Çok istenen bir bebegin sagliksiz dogmasi hem o bebege, hem de o aileye ömür boyu bir sorun oluyor.”

METABOLOMIX ÇIFTLERI EKONOMIK YÖNDEN RAHATLATACAK

Yeni yöntemin, tüp bebek tedavisi gören çiftleri ekonomik yönden de rahatlatacagini belirten Prof. Arici, “Bu yöntem çok pahali degil. Teknigin gelistirilmesi oldukça masrafli oldu ancak sonuçta her tüp bebek tedavisi gören kisiye uygulanabilecek bir yöntem ve maliyetleri çok fazla artirmayacak. Ayrica en saglikli embriyonun seçimine olanak tanidigi için mutlaka maliyet açisindan daha uygun olacak” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası