Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklerde Ishale Dikkat

Türk Infeksiyon Vakfi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Semra Çalangu, yaz aylarinda ''rota'' virüsünden kaynaklanan ishalin, özellikle bebekler için öldürücü olabilecegini bildirdi.

Fatih'te insaat halinde bulunan Türk Infeksiyon Vakfi Dispanseri'nde düzenlenen ''Yaz Enfeksiyonlari ve Sulardan Geçen Hastaliklar'' konulu basin toplantisinda konusan Prof. Dr. Çalangu, Türkiye'deki bebek ölümlerinin tamamina yakininin ishalden kaynaklandigini vurguladi.

''Yazin, özellikle rota virüsünden kaynaklanan ishaller, bebekler için öldürücü olabilir'' diyen Prof. Dr. Çalangu, ishale yakalanmalaridurumunda bebeklerin sivi kaybinin takviye edilmesinin önemine isaret etti.

Prof. Dr. Çalangu, sivi kaybinin giderilmesi için de eczanelerde satilan ishal tozlarinin bebeklere verilmesi gerektigini söyledi.

Eriskinlerde ise ishalin, iyi yikanmamis sebze ve meyveler ile kirli sularin kullanimindan kaynaklandigini anlatan Prof. Dr. Çalangu,açikta satilan sularin tüketilmemesinin büyük önem tasidigini belirtti.

Yazin birçok içecekte kullanilan buzlarin, genellikle temizligine dikkat edilmeyen sularla hazirlandigini kaydeden Prof. Dr. Çalangu, iyi pisirilmemis tavuk eti ve yumurtada üreyebilen ''Salmonella'' virüsünün neden oldugu ishalin, mide bulantisi, kusma ve karin agrisiyla seyrettigini ifade etti.

Prof. Dr. Çalangu, ishal olunmasi halinde ishal kesicilerin kullanilmamasi gerektigini bildirdi. Yaz aylarinda havuzlarin mantar ve kulak iltihabi hastaliklarina kaynaklik ettigini de belirten Prof. Dr. Çalangu, ''Özellikle açik büfelerde, sineklerin üzerine konduklari bazi yiyeceklerin toksin üretmelerinden dolayi da tatil köylerinde toplu zehirlenmeler olabilir'' diye konustu.

Türk Infeksiyon Vakfi Yönetim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. NeahatGürler de yaz aylarinda, kaynagi bilinmeyen sularin kesinlikle içilmemesi gerektigini ifade ederek, midye ve mayonezle hazirlanmis yiyeceklerin tüketilmemesini önerdi.

Prof. Dr. Gürler, hafif klor kokusu olmayan havuzlar ile bol yosunve deniz anasi bulunan denizlerin temizliginden süphe edilmesi gerektigini kaydetti.

Bu arada vakif uzmanlari, havuza girerken lenslerin çikarilmasini,aksi takdirde ise görme kaybiyla sonuçlanan enfeksiyonlara yakalanma ihtimali oldugunu bildirdiler.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası