Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günes çocuklara daha mi çok zarar verir?

Günesten çok sayida radyoaktif isin evrene dolayisi ile dünyamiza ulasmaktadir. Ultraviyole isinlar (UVA, UVB, UVC) bunlarin bir kismidir. Gelen isinlarin degisen miktarlarda radyasyon içerirler

1. Günes neden bizlere zarar verir?

Günesten çok sayida radyoaktif isin evrene dolayisi ile dünyamiza ulasmaktadir. Ultraviyole isinlar (UVA, UVB, UVC) bunlarin bir kismidir. Gelen isinlarin degisen miktarlarda radyasyon içerirler. Yüksek radyasyon içeren isinlarin bir kismi atmosfer tarafinda filtre edilirken bir kismi bize ulasarak bedenimize zarar verir. Bu isinlardaki radyo aktivitenin özelligi nükleer santrallerdeki ya da cep telefonlarinki ile benzerlik gösterir. Yani enerji düzeylerinin yüksekligini göre yikici hatta yakici özellik gösterir. Bu sebeple bu isinlardan korunmamiz gerekir.

2. Günes çocuklara daha mi fazla zarar verir?

Günes isinlari her yastaki insana zarar verir. Ancak bagisiklik sistemi gelismekte olan bebek ve çocuklara daha fazla zarar verdigi bilinmektedir. 0-18 yas arasinda alinan total günes hasari hayatimiz boyunca basta cilt kanseri olmak üzere birçok hastalik ve cilt problemine zemin hazirlamaktadir. Çocuklarin hassas ciltleri, onlari günes yanigi yatkin hale getirirken tibbi istatistikler su gerçegi ortaya koyar; hayat boyu iki kez günese bagli cilt yanigi olusumu cilt kanseri riskini %50 arttirmaktadir.

3. Günesin genel olarak baska zararlari nelerdir?

Günesin zararlari sadece cilt yanigi, alerji ve cilt kanseri ile sinirli degildir. Son yillarda yapilan arastirmalar; cildimizin kendini koruyan bagisiklik sistemini zayiflattigi, uzun süreli yüksek dozlu günese maruz kalmanin ise sistemik yani tüm vücut bagisiklik sistemini baskilayarak basta kanser olmak üzere tüm hastaliklara karsi direncimizi oldukça düsürmesidir. Bagisiklik sistemimiz, günes isinlari tarafindan baskilandiginda çevremizde var olan mikrop ve bakterilere karsi da direncimiz düserek hastalanmamiz kolaylasmaktadir. Hijyen kosullarina önemsemekten daha önemlisi bagisiklik sistemini güçlü tutmaktir. Çünkü yasadigimiz ortamda mikrop ve bakteriden ve bulasici hastaliklardan uzak durmamiz mümkün degildir. Bagisiklik sisteminin baskilanmasi asi ve ilaç etkilesimlerini de azaltmaktadir.

4. Çocuklarimizi günesten nasil korumaliyiz?

Çocuklari günesten korumanin en güvenli yolu günes koruyucu kullanmaktir. Bunun disinda çocuklarimiz özellikle yaz aylarinda direk günesten mümkün oldugunca uzak tutmaliyiz. Plaj ve günesli alanlarda semsiye altlarini veranda altlarini tercih etmeliyiz. Kapali mayolar ve mayo üzerine açik renk kiyafetlerle günesten korumayi desteklemeliyiz. Tabi sapka ve günes gözlügünü de unutmamak gerekir. Günesin yüksek radyoaktivitede oldugu saat 11.00 ila 16.00 arasi mümkün oldugunca günessiz aktiviteler tercih etmeliyiz.

Dogru bir sekilde korunmak için sunlara dikkat etmek gerekir.

* Bebek ve çocuklara özel iyi marka günes koruyucular seçmeliyiz.

* Suda geçen aktiviteler nedeni ile suya uzun süre dayanikli koruyucular seçmeliyiz.

* Günes kremini günese çikmadan 10 - 15 dakika önce sürerek her 4 saatte bir tekrarlamaliyiz.

* Koruyucu su da geçen aktivitelerden sonra 4 saati beklemeden kullanilmalidir.

* Unutmayin günes koruyucunuz suya dayanikli olabilir ancak kurulanmaya ve ya sürtünmeye dayanikli degildir.

* Yeterli miktarlarda kullanin, günes korucunun her yere sürüldügünden emin olun.( Sadece Yüz bölgesinde bebek çocuklar için yarim çay kasigi, yetiskinler için 1 çay kasigi ürün yaklasik olarak yetecektir. Gramaj olarak 20 cm2 alana 2ml ürün yeterlidir.)

5. Günesin çocuklarimizin kemik sagligi ile iliskisi nedir korunmak gelisimi engeller mi?

Yillarca ülkemizde bebek, çocuk ve yaslilarin kemik sagligi için güneslenmenin önemi vurgulanmistir. Ancak bu konu bilimsel miktarlarin üzerinde abartilmaktadir. Kemik gelisimi için öncelikle yeterli miktarlarda kalsiyum tüketilmelidir. Bizim ülkemizde yetersiz olan durum budur. Kadinlardaki kemik erimesinin esas sebebi de ne yazik ki yetersiz kalsiyum alimidir. Kalsiyumun kullanilabilmesi için çok az miktarda UVB isinina ihtiyaç duymaktayiz. Bu miktar yaklasik çocuklarda 1 avuç içi kadar, yetiskinlerde ise 2 avuç içi büyüklügündeki bir alandan yazin 5 dk kisin ise en fazla 10 dk günes isini almak yeterlidir. Bunun için özellikle güneslenmeye ihtiyaç yoktur. Çünki tesadüfi olarak evde (günes isinlari camdan geçer), balkonda, günes koruyucu sürmedigimiz alanlarda, kiyafetlerimizin üzerinden, bol miktarda isin almaya devam etmekteyiz. Agizdan alinan kalsiyum türevlerinin sentezlenebilmesi için günes isinina ihtiyaç yoktur. Zaten sentezlenmis D vitamini ile birlikte kullanima sunulmustur.

Son yillarda bronzluk ile kömür karaligi arasinda gidip gelen gençlerimizi gören uzmanlar; "Saglikli bronzlasma yoktur, bronzlasan cilt sagligini kaybeder" diyor. Ve ekliyorlar; "Günesten korunmayan toplumlarin gelecek nesilleri günesten hasarli gen aktarimi sebebiyle cilt kanserlerine daha yatkin hale gelir. Günesten korunmak hem kisinin sagligini hem de gelecek nesillerin sagligini korur."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası