Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocukta idrar kaçirma aritmi belirtisi olabilir

Çocukta idrar kaçirma aritmi belirtisi olabilir

Aritmi, yani kalbin yavas atmasiyla ilgili ritim bozukluklarinda bayilma, büyüme geriligi ve gece idrar kaçirma gibi sorunlar görülüyor.

Ritm bozukluklarinda kalp, ya çok hizli atiyor ya da yavas. Her iki durumda da degisik belirtiler veren aritminin mutlaka takip ve tedavi edilmesi gerekiyor. Aksi halde yasam kalitesinde düsme, kalp fonksiyonlarinda hasar ve kalp yetmezligi gibi birçok sorunun nedeni haline gelebiliyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Elektrofizyoloji Aritmi ve Kalp Pili Klinigi'nden Çocuk ve Kardiyoloji Uzmani Prof. Dr. Alper Çeliker, ailelerinde ani ölüm ve bayilma öyküsü olanlar basta olmak üzere, tüm anne ve babalarin aritmi belirtilerine önem vermesi gerektigini söylüyor.

Düzenli doktor kontrollerinde kalbin yavas attiginin fark edilebildigini söyleyen, "Ancak ani atakla olan hizli kalp atimlari, doktor kontrolünde anlasilmayabiliyor. Çünkü bu durum ani belirtiler gösteriyor ve atak, ancak muayene sirasinda olursa fark ediliyor" diyen Prof. Çeliker, çocuklarda aritminin fark edilmemesinin ne gibi sonuçlar doguracagini söyle anlatiyor:

"Yavas kalp atimlari tedavi edilmezse, çocuk ani bayilmalar yasiyor ve gelisme geriligi gösterebiliyor. Bu çocuklara kalici kalp pili takilmasi gerekiyor. Hizli giden ritim bozukluklarinda ise ataklar uzun sürerse, örnegin 8-10 saati geçerse kalp yetmezligi olusabiliyor. Çarpinti oldugu zaman kalp hizi 130-20’e kadar çikabiliyor. Kalp hiziyla aylarca, hatta yillarca yasarsa kalbinde büyüme ve fonksiyon bozuklugu olusuyor. Tasikardilerin bir diger türü de kronik tasikardi. Örnegin, kalbi aslinda dakikada 90 kez atmasi gereken bir çocugun kalbi dakikada 130 atiyorsa, bu rakam çok yüksek görülmüyor. Çünkü çarpinti oldugu zaman bu rakam 180-200’a kadar çikabiliyor. Ancak, kronik tasikardide hasta 130 olan kalp atimiyla aylarca, hatta yillarca yasarsa kalbinde büyüme ve fonksiyon bozuklugu olusuyor."

Bayilma, büyüme geriligi ve gece idrar kaçirma gibi sorunlarin aritmi belirtisi oldugunu söyleyen Prof. Çeliker, aritminin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkinda su bilgileri veriyor:

"Eger ritim bozuklugu çarpinti olarak geliyorsa, ataklar seklinde ortaya çikiyor. Atak oldugunda çocuk birden bire sarariyor, kusuyor, karni ve gögsü agriyor, ani gelen terleme ile birlikte halsizlik hissediyor. Çok ciddi bir atakta bayilma da olabiliyor. En fazla ergenlik döneminde ortaya çikan aritminin görülme sikligi hem yasla beraber artiyor, hem de çocuk sikâyetini daha rahat söyleyebildigi için hastaligin tanisi ergenlik çaginda daha rahat konuyor.

GENETIK GEÇIS GÖSTERIYOR

Çarpintiya neden olan aritminin bilinen bir nedeni yok. Hastaliga anne karnindaki bir takim faktörler neden olabiliyor. Durum, anne karnindayken ya da çocuk dogdugunda anlasiliyor. Eger annenin diger çocuklarinda aritmi varsa, hamileligi sirasinda mutlaka gerekli testleri yaptirmasi öneriliyor. Annede bag dokusu hastaligi, özellikle lupus varsa, aritmisi olan bebek dogurma olasiligi yükseliyor. Ayrica, genetik geçisli olan ve kalpte görülen iyon kanal hastaliklarinda öldürücü ritim bozukluklarina rastlanabiliyor. Bu durum ailevi geçis gösterdigi için çok dikkat etmek gerekiyor.

ATAKLARDA ÇEKILEN EKG ILE TANI KONUYOR

Hizli atimlardaki ataklarda EKG çekilmesi çok önemli. Çünkü atak bittigi zaman kalpte tamamen normal bir tablo olusabiliyor. Bu durumda teshis zorlasiyor. Ayrica 24 saatlik Holter EKG de tani için kullanilan önemli bir baska yöntem. Holter EKG’de hastanin, vücuduna 24 saat tasiyacagi bir alet takiliyor ve bu sürenin sonunda bu aletin yaptigi kayitlar inceleniyor.

Diger yöntemler arasinda efor testi ve sikâyetin nadir olarak ortaya çiktigi durumlarda uygulanan uzun süreli kaydediciler bulunuyor. 6 ayda bir ya da daha uzun sürede ortaya çikan sikâyetleri tespit etmek için de cilt altina yerlestirilip 1-2 sene süreyle kalan cihazlar kullaniliyor. Bir baska yöntemde de burundan ve yemek borusundan girilerek çesitli ölçümler yapiliyor.

ARITMI ÇOCUGUN HAYATINI NASIL ETKILIYOR?

Her türlü aritmide çocugun hayat kalitesi düsüyor, tek basina sokaga çikmasi ya da arkadaslariyla oynamasi, bayilma ihtimali nedeniyle tehlikeli oluyor. Çocuk, tüm spor türlerinden mahrum kaliyor. Çocuklarinda yavas kalp atimi rahatsizligi olan bazi aileler “Pil takilmazsa ne olur?” diyorlar. Eger böyle bir rahatsizligi olan çocuga pil takilmazsa, çocuk hiçbir zaman hayatini normal olarak yasayamiyor. Bu, psikolojik açidan da çok fazla etkilenmesine neden oluyor. Zaten tedavilerin amaci yasam kalitesini artirmak. Tasikardi için de ayni durum geçerli. Bu nedenle bulug çagina gelen çocuklarda girisimin mutlaka yapilmasi öneriliyor. Ancak tedavi olan, kalp pili takilan ya da ilaç kullanan çocuklar kisa sürede normal yasantisina dönebiliyor.

ARITMININ KESIN TEDAVISI VAR MI?

Kalp hizinin yüksek seyrettigi ritim bozukluklarinda iki tedavi seçenegi var. Bir tanesi ilaç kullanimi. Çarpintinin ne zaman gelecegi belli olmadigi için her gün düzenli kullanilmasi gerekiyor. Ikinci seçenek ise 1990’li yillardan beri kullanilan ve radyofrekans enerjisiyle uygulanan bir tedavi sekli. Bu tedavi sekline halk dilinde “yakma” deniliyor. Bir katater ile kasiktan girilerek kalpte çarpintiya neden olan nokta bulunuyor, radyo frekans akimi verilerek yakiliyor. Tedavi ömür boyu kalici oluyor.

Küçük çocuklarda hayati tehdit eden bir durum yoksa, bu tedavi için genellikle 4-5 yasini geçmesi bekleniyor. Operasyon 1,5 saat sürüyor. Benzer yöntemlerden biri olan “Dondurarak yok etme” tedavisi de son yillarda gelisiyor. Iyon kanal hastaliklari denilen genetik geçisli hastalikta ise ilaç tedavisi uygulaniyor ve bazi durumlarda sok vererek çarpinti engelleniyor. Yavas atimlarda ise kalp pili kullaniliyor."www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası