Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRKIYE’DE HER YIL 1200 ÇOCUK LÖSEMI HASTASI OLMAYA ADAY…

Her yil biraz daha sayisi artan lösemi hastalarinin tedavisinde erken taninin önemi çok büyük. Löseminin her yastaki insanda görülme olasiligi var ancak özellikle çocuklarda risk faktörü fazla.

30 Mayis – 5 Haziran Dünya Lösemi Haftasi nedeniyle açiklamalarda bulunan Anadolu Saglik Merkezi Medikal Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Necdet Üskent, 0-16 yas grubundaki her çocukta löseminin görülebilecegini, çocuklarin kanserojen maddelerden, radyasyondan uzak tutulmasinin ve mümkün oldugu kadar, organik gidalarla beslenmesinin gerektigini belirtti.

30 Mayis- 5 Haziran Dünya Lösemi Haftasi nedeniyle Lösemi konusunda önemli noktalara deginen Anadolu Saglik Merkezi Medikal Onkoloji Uzmani Prof.Dr. Necdet Üskent, “Löseminin önemi diger kanser türlerinin aksine yaslilarin oldugu kadar çocuklarin ve gençlerin de bu hastaliga yakalabilmesinden dogmaktadir” dedi.

Lösemilerin kesin nedeninin belli olmadigini belirten Prof. Dr. Necdet Üskent sözlerine söyle devam etti; “Bazi virüsler, radyasyon, bir takim kimyasallar ve ilaçlar, beslenme ve genetik yatkinliklar gibi çevresel etkenler hastaligin ortaya çikisinda rol oynarlar” dedi.

“Hastaligin erken dönemlerinde belirtiler, nezle gibi sik rastlanan hastalik belirtileri oldugu için genelde gözden kaçar.”

Hastaligin belirtilerinin, enfeksiyona yatkinlik, mikrobik hastaliklar ve ates; kan pihtilasmasinda rol alan trombositlerin yapimindaki azalma ile cildde morarmalar seklinde kanamalar,dis eti kanamalari ve burun kanamasi gibi çesitli kanamalar oldugunu belirten Prof. Dr. Necdet Üskent, ayrica hastada kilo kaybi ve terlemelerin, lenf dügümlerinde sisliklerin, karinda da siskinlik hissinin olustugunu belirtti. “Hastaligin erken dönemlerindeki halsizlik, kemik ve eklemlerde agrilar gibi belirtiler ise nezle gibi sik rastlanan hastalik sikayetleriyle paralellik gösterir. Bu nedenle bu belirtiler genelde gözden kaçar” dedi.

“Lösemi tedavisi hastaligin tipine ve hastanin ihtiyaçlarina göre farklilik gösterir.”

Tedaviyi hastaligin yayginliginin yani sira hastanin yasi ve genel saglik durumunun da etkiledigini belirten Prof. Dr. Necdet Üskent, lösemi hastalarinin büyük çogunlugunun kemoterapi tedavisi gördügünü, kemoterapi tedavisinde tek bir ilaç kullanilabilecegi gibi birden fazla ilaçtan olusan kombinasyonlarin da uygulanabilecegini belirtti.

Sözlerine devam eden Prof. Dr. Necdet Üskent; “Lösemi tedavisinde radyasyon veya radyoterapi gibi isin tedavisi de uygulanabilir. Bu tedavi yönteminde yüksek enerjili isinlar kanserli hücrelere yönlendirilerek hücrelerin büyümesi engellenir. Hastaligin bir baska tedavi yolu da kemik iligi naklidir. Kemik iligi naklinde, lösemiye yol açan kemik iligi yüksek doz ilaç veya isinla ortadan kaldirilarak yerine saglikli bir kemik iligi dokusu konur. Saglikli kemik iligi bir vericiden alinabildigi gibi bazi hastalarda ise kendi kemik iligi de kullanilabilmektedir” dedi.

Çocukluk çagi lösemilerinde sadece standart konvansiyonel kemoterapi ile tam sifanin %90 oraninda saglanabilecegini belirten Prof. Dr. Necdet Üskent, eriskin çagi lösemilerinde 1980’lerde %10 olan iyilesme oranin simdi %40'lara çiktigini de ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası