Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KISA BOYLU ÇOCUGA NE YAPMALI?

Büyüme döllenme ile baslayip, ergenligin sonuna kadar devam eden bir süreçtir. Büyüme kapasitesi genetik olarak belirlenmis olsa da baslica beslenme olmak üzere pek çok faktör büyümeyi etkiler.

Dogum öncesi dönemde anne ve fötusun sagligi ile annenin beslenmesi büyümeyi etkileyen en önemli faktörlerdir. Dogum sonrasindaki ilk iki yilda büyümede baslica etken beslenmedir. Iki yasindan sonra genetik boy kapasitesi ön plana çikar. Daha sonraki yillarda ergenligin baslama yasi ve ilerleme hizi da nihai boyda önemli bir paya sahiptir. Bir çocugun genetik zeminine (ailenin boy kapasitesi) uygun büyümesi için, öncelikle büyümeyi etkileyecek kromozomal bir hastaliginin olmamasi, büyümeyi direkt olarak etkileyen tiroid ve büyüme hormonlarinin normal düzeyde salgilanmasi gereklidir. Çocugun herhangi bir kronik hastaligi yoksa, ayni zamanda da yeterli ve dengeli besleniyorsa genetik zeminine uygun büyümesi beklenir.

Büyüme kontrolleri bebeklik döneminde siktir, doktor büyüme egrisi üzerinden degisimleri kolaylikla fark ederek önlemleri alabilir. Oyun ve okul çocuklugu döneminde ise hasta oldukça doktora götürülen çocugun büyüme kontrolleri aksayabilmektedir. Ancak okulda arkadaslarindan belirgin olarak kisa olan çocuklarin aileleri bu nedenle doktora basvurmaktadirlar. Büyüme egrisinde önceki araliga göre gerileyen veya genetiginden beklenen araliktan daha asagida olan çocuklar ileri incelemeye alinirlar. Incelemelerde çocugun kronik bir hastaligi, basta tiroid olmak üzere hormon eksikligi ya da ergenlik ile ilgili bir sorunu olup olmadigi degerlendirilir.

Tüm incelemeler normal olsa bile kisa boylu çocuga yaklasimda sorgulanmasi ve gerektiginde düzeltilmesi gereken durumlar vardir. Bunlar birçok kez gözden kaçar; saglikli beslenme, düzenli uyku ve yasina uygun fiziksel aktivite. Beslenme bozuklugu sanilandan çok karsilasilan bir durumdur. Son yillarda sebze ve meye sevmeyen, fast food tarzi beslenme egilimi gösteren çocuk sayisinda artis görülmektedir. Bu beslenme tarzi ile obezite, insülin direnci, tip 2 diyabet, erken ergenlik ve bunlara bagli sorunlar gelisebilmektedir. Ayrica gidalarin üretiminde kullanilan hormon ve kimyasallar bilebildigimiz ve henüz bilemedigimiz sorunlara yol açmaktalar. Asitli içecekler fazla tüketilirse erken osteoporoz nedenidirler. Rafine edilmis gidalarla gelisebilen vitamin eksiklikleri vb. büyümeyi etkileyen önemli faktörlerdir.

Çocukluk döneminde yeterli miktarda alinmasina önem gösterilmesi gereken besin gruplari vardir. Öncelikle kaliteli protein olarak kabul edilen et ve yumurta tüketimi denetlenmelidir. Günde en az bir yumurta ya da 3 köfte kadar et alinmasi yeni doku yapimi ve hasarli doku tamiri için gereklidir. Kemik büyümesi ve sagligi yönünden süt grubunun önemi büyüktür. Günde 2 su bardagi süt ya da süt ürünü beslenme içerisinde bulunmalidir. Ergenlik döneminde ayrica kalsiyum takviyesi de gerekebilir. Bu arada büyümek için D vitamini, demir ve çinkonun da yeterli alindigindan emin olunmalidir. Çinko, badem, ceviz, findik, et, kabuklu deniz ürünleri, tohumlu bitkiler, süt grubu gidalarla takviye edilebilirse de D vitamini gidalarla yeterli miktarda alinamaz. Günesten yeterince yararlanamayan günümüz çocuklarinda D vitamini eksikligine tahmin edilenden daha sik rastlanmaktadir. Eksikligi durumunda takviyesi yapilmalidir. Yapilmasi gereken tüm besin gruplarindan yeterli ve dengeli olarak yararlanilmasinin saglanmasidir.

Uyku, vücudun metabolizmasinin dengelendigi, doku yenilenmesinin yapildigi, hormonlarin yogun bir sekilde salgilandigi bir dönemdir. Büyüme hormonunun da yogun olarak gece uykusunda salgilandigi düsünülürse, yetersiz bir gece uykusunun büyümeyi ne kadar olumsuz etkileyebilecegi tahmin edilebilir. Fiziksel aktivite kemik ve kas gelisimi yönünden son derecede önemlidir. Ayrica aktivite kisinin kendini iyi hissetmesini saglar, kalp-damar sagligina olumlu etkileri vardir ve kaliteli bir uykuya yardimci olur. Çocuklara dogal aktivitelerini göstermelerine firsat taninmasi bu bakimdan yeterli olur. Günümüzde sehirlesme ve sinavlarin çoklugu nedeniyle evlerde kapali kalan çocuklar için çözümler üretilmesi gereklidir.

Sonuç olarak, saglikli ve bedensel bir özrü olmadigi halde büyüyemeyen çocuga yardimci olmanin temel ilkeleri sunlardir; Yeterli ve dengeli beslenmesi, vitamin eksikliklerinin önlenmesi, olabildigince dogal gidalarla beslenmesi, özellikle süt içmesi desteklenmelidir. Saglikli uyku ve fiziksel aktivite için uygun ortamlar saglanmali, çocuk ve ergenin kötü bir alisanliginin olmadigindan emin olunmalidir.

Amerikan Hastanesi
Pediatrik Endokrinolog
Dr. Nihal Memioglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası