Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Felçliler Için Büyük Umut

'Inosine' isimli bir dogal bilesim enjekte edilen felçli fareler, yürümeye basladi. Bu gelisme, felç yüzünden yataga bagli bir yasam sürenler için müjde oldu.

Kobaylar üzerinde yapilan bir arastirmada, dogal bir bilesimin felçten sonra beyinde meydana gelen hasari giderebildigi saptandi. Beynin hasarli olmayan bölgesine enjekte edilen 'inosine' adli bilesimin, yeni sinir fiberleri olusturarak, kobaylarin felç olan bacaklarinin çalismasini sagladigi gözlendi. Inosine bilesiminin, hasarli sinir hücrelerini uyararak, felç sirasinda ortadan kalkan iletisimin saglanmasina yardimci oldugu belirtildi.

Harvard Tip Okulu uzmanlarindan Dr. Lary Benowitz, bilesimin, beynin bazi kisimlarinda yeni sinir hücreleri meydana getirerek, felçle birlikte kaybolmus bazi vücut islevini yeniden kazandirabildigini açikladi. Felcin yaygin olarak beyne giden damarlarin tikanmasindan meydana geldigini belirten Dr. Benowitz, bu durumun beyinde vücut islevini yerine getiren hücrelerin ölmesine yol açtigini kaydetti.

Insanlarda da felçten sonra beynin bazi kisimlarinin ayni sekilde yenilenebildigini ve kaybolmus vücut islevlerini tekrar kazanilabildigini saptayan uzmanlar, inosine bilesiminin de ayni sekilde beyne yardimci olabildigini düsünüyor.

Sinirler olustu

Kobaylarin beyinlerini mikroskopla inceleyen uzmanlar, bilesim enjekte edilen hayvanlarin beyinlerinin hasarli kisminda yeni sinir dokularinin meydana gelmis oldugunu gözledi. Bilim adamlari, beynin saglam kisminda olusan sinir dokularinin, hasarli kisma kadar ulasarak, beynin hasarli kisminda sinirsel iletisimi saglayabildigini belirtiyor. Yale Tip Okulu uzmanlarindan Dr. Lawrance M. Brass, arastirma ile insan beyninin de inmeden sonra kendisini yenileyebildiginin güçlü deliller ile ortaya konuldugunu, bu durumun ilginç, sevindirici ve önemli oldugunu belirtti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası