Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hizli kilo vermek bir ilaci yanlis kullanmak gibidir

Son dönemlerde hizli kilo verebilmek adi altinda yasananlar bu durumun saglik üstüne olan etkisini bir kez daha gözler önüne serdi. Hizli kilo vermenin ve çok düsük kalorili diyetlerin vücutta yarattigi zararlarin her bakimdan çok yipratici oldugu artik yaygin olarak biliniyor. Kas kaybi ile baslayip, yag depolanmasi, açlik sinyallerinin sürekli hayat kalitesini kötü yönde etkilemesi ,enerji düsüklügü ve sinirlilik bu zararlardan sadece bir kaçi. Kadiköy Sifa Atasehir Tip Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay hizli kilo vermenin zararlarini ve diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenleri yazdi.

Özellikle obezite bazinda kilo problemleri yasayan kisiler için bu sekilde hizli kilo vermenin zararlari yukarda sayildigi kadar masum olmayabiliyor. Hizli kilo vermek bir ilaci yanlis kullanmak gibi birçok yan etkiye sebep olabilir. Zayiflama sürecinde eger dogru sekilde davranilmazsa, kalp kaslarinin erimesinden, kemik yogunlugunun azalmasina, böbrek ve karaciger fonksiyon bozukluklarina kadar hayati tehdit edici birçok durumla karsilasilabilir. Bu her zaman ölümcül olmasa da, kisileri hayat boyu dializ makinasina bagli kilmak gibi kalici bozuklulara yol açabilir. Bütün bunlardan dolayi mantikli, saglikli, kisiye özel, yasam tarzi adaptasyonu ve fiziksel aktivite ile birlikte kalici degisikliklerle kilo vermek en saglikli ve dogru yöntem olacaktir. Normal, hiçbir seyden asiriya kaçmadan beslenmek, saglikli beslenmenin temel kurallari arasinda yer alir.

Normal Beslenme Ne Demek?

Normal beslenme; düzenli zamanlarda tipik olarak 3 ana ögün ve 2 ara ögünle açlik duygusunu bastirmaktir. Normal beslenme açlik sinyalleriyle düzenlenmistir. Aç iken yemek, doydugumuzda yemegi birakmak gibi.

Normal Beslenme Sagligimizi Nasil Etkiler?

Normal beslenme “kendini zinde hissetmek” duygusunu gelistirir.
Insanlar saglik, enerji, mutluluk, günlük ihtiyaçlarin karsilanmasi ve sosyal nedenlerden dolayi yemek yerler.
Normal beslenmenin anlami gida seçeneklerinin çesitli ve dengeli olmasidir.
Normal beslenme zihnin daha iyi çalismasini ve modun sabitligini saglar. Okulda, is yerinde aile iliskilerinde ve sosyal yasantida daha iyi iliskiler içinde olmamizi saglar. (Yiyeceklerle kilo ile ve açlikla ilgili düsüncelerin toplami günün çok az bir kismini; %10-15’ini kaplamalidir.)
Normal beslenme sagligi iyilestirir, yasam dolu olmamizi, çocuklarin da daha saglikli bir sekilde büyümelerini ve gelismelerini saglar.

Fonksiyonsuz Beslenme ile Normal Beslenme Arasindaki Farklar Nelerdir?

Fonksiyonsuz veya hastalikli beslenme aliskanliklari (uzun süre aç kalma, kisa zamanda kontrolsüz bir sekilde çok büyük miktarda gida tüketme, yanlis diyetler yapma, ögün atlama) hayatinizda düzensizlik ve karmasa yaratir.

Fonksiyonsuz veya hastalikli beslenme aliskanliklari sizi halsiz, çok çabuk üsüyen, çabuk sinirlenen, degisken kisilikli, çabuk konsantresini kaybeden bir kisi haline getirir.

Açlik, yiyecek ve kilonuzla ilgili düsünceler gününüzün %20 - 65’ini veya fazlasini olusturur. Saglik problemlerinin ve kötü beslenmeye bagli rahatsizliklarin olusma riski arttirir.

Nasil Normal Beslenilebilir?

Ögünlerinin zamanlarini belirleyerek ve besin degeri yüksek ve kaliteli gidalar tüketmeye özen göstererek.

Kendini dinleyerek, açlik ve tokluk duygularini kendine ögreterek. (Yemek yerken baska seylerle ilgilenmemek, TV, bilgisayar gibi. Gerçekten aç olundugunda yemek yiyerek)

Normal beslenmeyi hayat tarzi haline getirerek

Evde çocuklariniza bu konuda iyi örnek olarak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası