Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Okunmus pirinçten astrolojik tüyolara SINAV ÖNCESI EN SIK YAPILAN 9 RITÜEL

Ülkemizde sinavlar hiç bitmiyor. Daha ilkokul döneminden üniversiteye kadar pek çok sinav çocuklari bekliyor. Tabii ki her sinav, basarama kaygisi, hayatta bir yere gelememe korkusu, iyi bir egitim alamama gibi streslere yol açiyor. ALES, KPDS, ÜDS derken ömrümüz sinavlarla geçiyor. Sinavlarin stresinden kurtulabilmek için insanlar belli ritüellere basvuruyor. Dua okumak, okunmus pirinç tasimak, türbe ziyaret etmek, astrolojik tüyolar, sinava özel kalem, seker alma, sinava özel beslenme çantasi hazirlama, sinava yakin deniz kiyisinda dolasma gibi ritüelleri daha da çesitlendirmek mümkün.

International Hospital’dan Psikolog Ferahim Yesilyurt, sinav ritüllerinin ögrenci ve velilerin inaçlarina göre eger psikolojik rahatlama, stres atmaya yardimci oluyorsa uygulanabilecegini belirtiyor ve uyariyor: “Ancak her seyde oldugu gibi ritüelleri uygulamada da abartiya kaçmamak gerekiyor. Çünkü bazi ögrenciler bu ritüellere o kadar kendini kaptiriyor ki, ders çalismaya zaman ayiramiyor. Stresi atmada dozunda uygulanacak yöntemler etkili olabiliyor.”

Ritüel özel durumlarda tekrarlanan ve aliskanlik kazanilan davranislar olarak tanimlanabilir. Hayatimizin pek çok alaninda çesitli ritüeller var. Her sinav kendi içinde ayri bir öneme sahip. Özellikle küçük yasta girilen sinavlar ögrenciler açisindan oldukça stresli geçiyor. Ögrenci ve veliler sinav ortamini tam anlamiyla kontrol edemeseler de sinav basarisini artiracaklarina inandiklari çare arayisi içindeler. Bunlarin bir bölümü yapilmasi gerekli ve mantikli önlemlerken bir bölümü ise durumu kontrol etmede çok az etkisi olan ya da hiç etkisi bulunmayan davranislar olabiliyor. Her yil ayni ritüeller farkli kisiler tarafindan tekrar tekrar gerçeklestiriliyor. Veliler sene baslangicinda bu ritüellere pek inanmasalar da bir süre sonra çevrelerinde olusan panikle yapmak mecburiyetinde hissediyor. Ritüeller yapildiginda çocuklarinin sinav performansini çok etkilemese de en azindan veliler kendilerini daha rahat hissediyor.

Sinav stresinin gençlerde kusma, çarpinti, karin agrisi ve bas agrisi gibi sikayetlere yol açtigini anlatan Ferahim Yesilyurt, “Veliler ise daha çok beklentilerinin altinda ders çalisan ya da sinavlarda istedigi puani alamayan çocuklarindan dolayi yasadiklari hayal kirikligi nedeniyle, bas agrilari, sinirlilik ve depresyonlar yasayabiliyor” diyor. Veliler tüm bu ritüelleri sinav aninin çocuklari için iyi geçmesine katkida bulunmak için yapiyor. Ferahim Yesilyurt büyük ölçüde düzenli çalisan, motivasyonunu yil içine yayabilen ögrencilerin sinavlarda daha basarili olabildiginin altini çiziyor.

ÖGRENCI VE VELILER SINAVDAN ÖNCE DOKUZ RITÜELE BASVURUYOR

Kutsal Yerlere Ziyaret: Sinav öncesinde kutsal yerlere bir ziyaret akini gerçeklesiyor. Bazi veliler dua ederek türbede seker dagitirken bazi veliler ise yanlarinda getirdikleri kalemleri türbe duvarina sürerek sinav için çocuklarina veriyor. Bazi veliler ise ögrencilerin daha önce çalistiklari dergilerin bazilarini da yanlarinda getirerek ögrencilere türbede soru çözdürmeye çalisiyor.

Okunmus Pirinç Vermek: Ögrenciye okunmus pirinç veya çörekotu yedirilmesi veya okunmus su içirilmesi, hangi dualarin okunacagina karar verilmesi sözkonusudur. Bazi kisiler galip çikma duasi okunmasini öneriyor…

Sinav Öncesi Açik Hava Ve Deniz Kiyisina Akin Etme: Sinavdan bir önceki gün ögrencinin kendisini iyi hissetmesi, açik hava ve bol günesli deniz kenarlarinda ögrencilerin gezdirilmesi sikça yapiliyor. Sahillerde o gün sinava girecek tüm ögrencileri görebilirsiniz.

Sinav Kalemi Alma: Sinavda kodlama yaparken kolaylik saglayan, silindiginde ise iz birakmayan kalem arayisi içerisine giriliyor. Önceleri herhangi bir kalem tercih edilirken simdilerde aileler aralarinda çesitli markalarin modellerini öneriyor.

Sinav Sekeri Alma, Sinav Için Beslenme Çantasi Olusturma: Sinav aninda yenilmesinde fayda oldugu düsünülen besinler için alisverise çikilmasi da sik görülen bir diger ritüeldir. Bisküvi, çikolata, kola, su ve seker en çok tercih edilen besinler. Ayrica son yillarda sinav sekeri adi verilen sekerler de (pek ise yaramasa da ) aileler tarafindan talep görüyor.

Zeka Açan Besinler Arayisina Girme: Sinav aninda zihin açtiginan inanilan çesitli besinler temin edilmeye çalisilir. Bunun için aktarlar dolasilmaya baslanir.

Astrolojik Tüyolar Alma: Gazetelerde yayinlanan burçlara göre sinavi öncesi özgüven asilayan önerilerin okunarak bu dogrultuda hareket edilmeye çalisilmasi. Sinava girecek ögrencilerin heyecanini yenmesine yardimci olacak astrolojik tüyolar alinmasi da sik görülen davranislar arasinda yer aliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası