Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CILT SAGLIGINIZ IÇIN GÜNES KORUYUCUNUZU YANINIZDAN AYIRMAYIN

Yaz geldi, hem havuz deniz mevsimi açildi hem de tatiller basladi. Kimileri bronzlasma sevdasina karsi koyamiyor kimileri de günesten kaçmak için semsiye altlarina ya da sapka ve gözlüklerin arkasina siginiyor. Ancak günesle iliskileri dogru ayarlamanin yolu günes koruyucu ürün kullanmak ve bu konuda bilinçli olmaktan geçiyor. Memorial Etiler Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, “Cilt sagliginin korunmasinda, günes koruyucu ürünlerin önemi” hakkinda bilgi verdi.

Günes isigi, fakli dalga boylari içeren bir spektruma sahiptir. Deride hasarlanma yaparak; deri kanserlerine, deri yaslanmasina ve derideki renk degisikliklerine neden olur.

Ultraviyole isinlari üçe ayrilir:

1. UVA, derideki melaninin koyulasmasina neden olur.

2. UVB, derinin erken yaslanmasina ve günes yanigina neden olur. Deriye renk veren “melanosit” denilen hücreleri uyarir ve renk pigmentinin yapilmasini; sonuç olarak derinin bronzlasmasini saglar.

3. UVC isinlari, ozon tabakasinin engeline ugrar ve yeryüzüne ulasamazlar. Mikrop öldürücü etkileri vardir. Ameliyathanelerde kullanilir.

Görünür isik (400-760nm) gözle görülebilen isinlardir. Retinayi uyarir.

Infrared isini (760nm den uzun) sicaklik seklinde algilanir.

Deri günesten olumsuz etkilenmemek için bronzlasarak kendini savunmaya alir

Günes isigi cilde temas ettigi zaman, deride hücre düzeyinde bozulmalar yapar. Bu faklilasmadan etkilenmemek adina; deri kalinlasir, bronzlasir ve yeni hücre yapimi saglanmis olur. Bütün bu savunma mekanizmalarina ragmen; yine de deri hücrelerinde istenmeyen degisiklikler olur. Damarlarda genisleme geliserek, deri kizarmasi olusur. Maruz kalinan süre fazla ise, deride günes yaniklari olusur. Kronik maruziyet, genetik yatkinligi olan kisilerde; deri kanserleri, deride alerjik durumlar, deri yaslanmalari, kilcal damarlarda genislemeler, deride renk degisiklikleri gibi istenmeyen durumlara yol açar.

“Ille de bronzlasacagim” diyorsaniz günes koruyucusuz olmaz

Günes isinlarinin bu zararli etkilerinden korunmak amaciyla günes koruyuculari kullanilmalidir. Bu ürünler, zararli UV isinlarini emerek ya da yansitarak cildin zarar görmesini engeller. Kullanilan günes koruyucularinin sadece UVB’ye karsi degil; mutlaka UVA’ ya karsida da koruyucu özellikleri olmalidir.

Ozon tabakasinin delinmesi, zamanindan önce yaslanma, kirisikliklar ve deri kanserine yol açabilecegi düsüncesiyle bronzlasmaya karsi tepki gelismistir. Fakat bronzlasmanin getirdigi saglikli ve estetik görünüm bu gerçege karsi yinede insanlara cazip gelmektedir.

Çocugunuzu cilt kanserinden korumak için günesle iliskisini dogru ayarlayin

Özellikle çocukluk çaginda maruz kalinan günes isinlarinin 30-40 hatta daha uzun yillar sonrasinda deri kanseri ve erken deri yaslanmasina neden oldugu bilinen bir gerçektir. Bu yüzden bu ürünlerin mutlaka bebeklik döneminde kullanilmaya baslanmasi gerekmektedir. Kullanilan ürünlerin özellikle hem kimyasal hem de fiziksel ya da mekanik koruyucu dedigimiz özelliklere sahip olmasi gerekir. Sivi nitelikteki koruyucularin etkinlikleri tartisilmakta oldugundan, kati ve beyaz görüntü saglayan yogun koruyucular tercih edilmelidir. Bebeklik dönemleri itibariyle korunmus kisiler yillar sonra gelisecek deri kanseri ve deri yaslanmasindan etkilenmeleri açisindan daha az riske sahiptir. Koruyucular tek basina yeterli olmadigi için kiyafetler ve sapkalarla desteklenmelidir. Havuz yada denizde olmadiklari zamanlarda özellikle koyu renkli kiyafetlerle kamuflaj yapilmalidir. Eskiden açik renk kiyafet seçimi yapilirken son yillarda yapilan çalismalar koyu renkli kiyafetlerin günese karsi koruyuculugunun çok daha fazla oldugunu göstermistir. Ürün seçiminde “baby” ya da “child” ibareli ürün kullanimi tercih edilmeli ama eriskinler için kullanilan ürünlerin kullanilmasi da zarar verici sonuçlar yaratmaz. Bebeklere ve çocuklara bu ürünlerin kullaniminda dikkat edilecek diger bir durumda sudur: fazla terledikleri için daha sik tekrarlanmalidir. Sik tekrarlandiklari için deride alerjik yanitlar olusabilir. Bu yüzden de daha fiziksel özellikli koruyucu kullanmak gerekir. Bunlarin sürümü asla kolay degildir, kozmetik degildir, piyasada bulmakta da zorluk çekilir ama daha güvenlidir.

“Senede bir kere tatil yapiyorum” inanci içerisinde sere serpe günes altinda yatmanin yaratacagi vahim sonuçlara inanmak zor olsa da böyle bir gerçek vardir. Bu konuda yapilmis çalismalarda deri kanseri riskinin ileriki yillarda daha fazla gözlendigidir.

Kapali havalarda da günes koruyucu kullanin

Yine yapilan çalismalarda günesten korunmanin sadece yaz aylarina sinirli kalmamasi gerçegidir. Çünkü bulutlu, yagmurlu hatta karli havada bile UV isinlari mevcuttur. Rüzgar, kar ve soguk hava UV isinlarinin deri tarafindan emilmesini artirir. Sonuç itibari ile böylesine zarar veren bir faktörden kurtulmamiz gerekmektedir. Bunun için günes koruyucu ürünler üretilmistir. Bu ürünler 1920 yilindan beri Amerika da ilaç olarak, Avrupa da kozmetik olarak kullanilmaktadir. Ilk 50 yil UVA zararsiz kabul edildigi için sadece UVB ya karsi ürünler formülize edilmistir. Fakat simdi bilinen bir gerçek var ki her iki isindan korunma geregidir.

“Düsük faktörlü ürün ile daha iyi bronzlasilir” inanisi yanlis

Günes koruyucu ürün alirken bazi önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Iyi bir günes koruyucunun;

- Hem UVA hem UVB’ye karsi esit etkili koruma saglamasi

- Kullanici tarafindan iyi tolere edilmesi

- Kozmetik olarak kabul edilebilir olmasi

- Suya dayanikli olmasi

- Yüksek SPF’ye sahip olmasi gerekir.

Cilt tipinizi taniyin, buna göre ürün alin

Koruyucu etkilerine ve kullanicilarin deri tipine göre farkli günes koruyuculari üretilmistir. Risk grubuna veya deri rengine göre uygun ürün, mutlaka profesyonel kisilerce önerilmelidir. Günes isinlarinin zararli etkilerinden korunmak için; koruyucu kremler, jel ve losyon kullanilmalidir. Yüksek koruma faktörlü bir günes koruyucusuyla bile günesin zararli etkilerinden korunmak mümkün olmadigindan, yardimci koruma yöntemlerinden de yararlanmak gereklidir.

En yüksek koruma faktörlü ürün bile tek basina yeterli degildir

Koruyucu etkilerine göre ve de kullanicilarin deri tipine göre farkli günes koruyuculari üretilmistir. Risk grubuna veya deri rengine göre uygun ürün mutlaka profesyonel kisilerce önerilmelidir. Koruma faktörleri 4 ila 100 arasinda degisen ürünler vardir. Kim hangi faktör kullanmali sorusu uzman görüsü alinarak tespit edilmelidir. Krem, jel ve losyon seklinde degisik ticari sekilleri vardir. Kremler genellikle yagli bir görüntü sergilediklerinden jel ve losyon daha fazla kullanilmaktadir. Fakat bunlar da suya dayanikliliklari ve de koruyucu etkileri açisindan handikapli gibi görünmektedir. Genis bölgelere kullanim kolayliklari ise caziptir. Tüm bunlara ragmen en yüksek koruma faktörlü bir günes koruyucusuyla bile günesin zararli etkilerinden korunmak mümkün degildir. Kisinin yapmasi gereken yardimci koruma yöntemlerinden de yararlanmasi gerekmektedir.

HAYAT KURTARAN ÖNERILER

-Günesin dik açiyla geldigi 11:00- 15:00 saatlerinde disari çikmamak.

-Sapka, gözlük takmak ve açik renk kiyafetler giymek.

-Gölgede ya da semsiye altinda durmak.

-Disari çikmadan 20 dk. önce koruyucu sürmek.

- Her ne kadar 12 saat koruduklari söylenerek satilsa da; bu ürünleri 4 saat ara ile sürmek.

- Terleme, havuz, yikanma sonrasinda mutlaka tekrar günes koruyucu sürmek.

- Çocuklar için, hem fiziksel hem de kimyasal içerikli ürünler kullanmak.

- Sadece yaz aylarinda degil; hayat boyu, kis aylari da dahil, koruyucu kullanmak.

- Kullanilan ürünün deri tipine uygun olmasi, açik ve hassas derililerin yüksek korumali ürünler kullanmasi gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası