Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAK HAVALAR BAS AGRISINI TETIKLIYOR

“Günesi beynimde hissediyorum”

“ Hava sicakken kafam kazan gibi kayniyor”

“ Sizce de hava çok bunaltici degil mi, yoksa benim basim agriyor diye mi öyle hissediyorum?”…

Bu cümleler özellikle sicak havalarda bas agrisi çeken pek çok kisi tarafindan sikça dile getiriliyor. Peki gerçekten hava sicakliklari mi bas agritiyor yoksa bas agrisi sicakta daha da mi çok artiyor?

Memorial Sisli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardes, hava sicakliklarinin migren ve bas agrisi ataklarina etkisi hakkinda bilgi verdi.

Hava sicakliklarinin her geçen gün artmasi ile birlikte çevrenizdeki pek çok kisinin bas agrisindan sikayet ettigini gözlemlemissinizdir. Özellikle havanin çok sicak ve bunaltici oldugu günlerde bu yakinmalar ile acil servislere basvuranlarin sayisi da oldukça fazladir.

Migren hava durumundan direkt olarak etkilenir

Halk arasinda agriyan eklemlerin, yagmurun gelisine isaret ettigine inanilir. Aile büyüklerimizi dizlerini ovusturup bir yandan da “dizlerim agriyor kesin yagmur yagacak” derken görebiliriz ki; bu durum aslinda tibbi bir gerçege de isaret eder. Hava durumu, pek çok tibbi durumu etkileyebilir, yakinmalari kötülestirebilir ve hatta bazi hastalarda ölüm riskini artirabilir. Hava degisikliklerinin etkiledigi 5 adet tibbi durum net olarak bilinmektedir: Artrit, astim, seker hastaligi, kalp hastaligi ve migren.

Almanya’da yapilan bilimsel bir çalismada, yillarca hava durumu ve tibbi durumlar arasindaki iliskiyi incelenmis ve 7 günlük periyotlarla hava sicakligi, nem, barometrik basinç ve rüzgar hizi ile tibbi durumlarin iliskisini gösteren haritalar olusturulmustur. Hava ve sagligi iliskilendiren benzer programlar Ingiltere’de de mevcuttur.

Sicakliktaki 5 derecelik yükselis bas agrisini % 7.5 oraninda artiriyor

Pek çok insan, hava sicakliginin yakinmalarini artirabileceginin farkinda degildir. Bas agrilari, daha yüksek hava isisi ve daha düsük hava basinci ile baslayabilir. 7504 hasta üzerinde 7 yil süren bilimsel bir çalismada, hava sicakliginda 5°C artis, bas agrisi olusumunu, takip eden 24 saat içerisinde % 7.5 artirmaktadir. Basinç düsüsü ve bas agrisi arasindaki iliski daha düsüktür, basinç düsünce hastalar 2-3 gün sonra bas agrisi çekebilirler. Bu çalismalar, acil servislere basvuran hastalar üzerinde yapilmis, evde bas agrisi çekip hastaneye gitmeyen hastalar ihmal edilmistir. Ayrica bas agrisi öncesinde hastanin fiziksel durumu, stresi ve aldigi gida ve içecekler gibi, agriyi baslatabilecek diger faktörler de göz önüne alinmamistir.

Sonuç olarak, yüksek hava sicakligi, siddetli bas agrisi olusturabilmektedir. Hava basincinda düsüklük ise daha az bir risk tasimaktadir.

Ani sicaklik artisina karsi önleminizi alin

Önlem olarak, öncelikle hasta sicaklik artisinin agriya neden olup olmadigina dikkat etmelidir. Eger sicaklik agriya neden oluyorsa, ani sicaklik artislarina karsi önlem almak, klimatize ortamlarda bulunmak uygun olur. Kiyafet seçimi ve yeterli sivi alimi dikkat edilmesi gereken diger konulardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası