Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tütün endüstrisinin hedefi kadinlar

Türk Toraks Dernegi, Dünya Saglik Örgütü’nün öncülügünde 1987’den bu yana gerçeklestirilen “31 Mayis Sigarasiz Dünya Günü” ile ilgili yaptigi açiklamada tütün salgininin farkli bir boyutuna dikkat çekti. 31 Mayis Sigarasiz Dünya Günü ile ilgili dünyada ve ülkemizde gerçeklestirilen etkinlikler kapsaminda, “Tütünsüz Gençlik”, “Pasif Içicilik Öldürücüdür”, “Dumansiz Kapali Alanlar”, “Saglik Çalisanlari Tütüne Karsi”, “Tütünün her sekli öldürücüdür, aldanmayin!”, “Tütün VEYA Saglik: Sagligi Seç!” gibi temalara yer veriliyor.

2010 yili “Sigarasiz Dünya Günü” etkinliklerin ana temasi ise “Tütün endüstrisinin, kadinlarda sigara içiciligini arttirmaya yönelik pazarlama taktiklerine vurgu yapilarak, kadinlarimizi sigara konusunda uyarmaktir”. Bu nedenle Türk Toraks Dernegi tarafindan “Uyariyoruz; Kadinlar Hedefte” slogani ile yapilan bilgilendirmede;

Dünya genelinde her 5 sigara içicisinden birisi kadindir.

Her geçen yil daha çok sayida kadin sigara bagimlisi olmaktadir.

Tütün endüstrisi kazançlarina kazanç katmak için kadinlari hedef seçmistir.

Tütün endüstrisi, sigara içen kadini daha özgür, daha sosyal, basarili, seksi ya da cazibeli gösterecek sekilde sigara reklâmi yapmakta ve kadinlarda sigara içiciligini arttirmaya yönelik yeni pazarlama taktikleri gelistirmektedir.

Bugünkü sigara kullanicilarinin yarisini, gelecekte sigara ile iliskili bir hastalik nedeniyle kaybedeceklerini çok iyi bilen tütün endüstrisi, yeni kullanicilar yaratmak ihtiyaci içindedir. Bu sebeple “Kadinlar Hedef”tedir. ifadesine yer verildi.

Kadinlar Türkiye’de de hedef!

Kadinlarin sosyoekonomik bagimsizliklarini kazanmasi ve sosyal hayatta erkek tipi davranislar gösterdikleri zaman muhatap alinmalari nedeniyle ne yazik ki Türkiye’de yillar içerisinde kadinlarda sigara içim orani erkeklerin aksine artmaktadir. Türkiye’de halen 18 yas üstü kadinlarda yaklasik 6 kadindan birisi sigara içmektedir.

Sagliksiz Kadinlar, sagliksiz gelecek demektir

Dünya Saglik Örgütü (DSÖ)’nün ‘Kadin ve Saglik’ raporu, dünya üzerinde birçok esitsizlige maruz kalan kadinlarin saglik konusunda da erkeklerin gerisinde oldugunu göstermistir. Rapor; kadinlarin erkekler ile ayni saglik sorunlarini paylasmasina ve biyolojik nedenlerle daha uzun yasar görünmelerine ragmen, yasamlarini genel olarak erkeklere göre çok daha kalitelisiz ve sagliksiz sürdürdüklerini ortaya koyar. Tütün endüstrisi, kadinlarin bu sagliksiz ve kalitesiz hayatlarina bir de sigara içiciligini ve nikotin bagimliligini sokmaya çalismaktadir.

Sigara içiciliginin ve nikotin bagimliliginin kadinlardaki etkileri, erkeklere göre çok daha yikici ve yok edicidir. Tütün kullanimi kadinlarda da kalp ve akciger Hastaliklari basta olmak üzere birçok hastaliga ve organ hasarina sebep olur, ölümcül sonuçlar dogurur. Sigara içiciligi, kadinin sagligini ve güzelligini bozar.

Oysa unutmayalim ki;

“Kadin sagligini korumak ve iyilestirmek, yalnizca günümüz toplumu için degil gelecek nesillerin sagligi ve gelisimi için de kritik öneme sahiptir.”

Kadinlarda Sigara Kullanimi ve Kisirlik;

Bugüne dek yapilan birçok arastirmada; kadinlarin sigara içmesinin üreme fonksiyonlari üzerine olumsuz etkilerinin oldugu gösterilmistir yani “sigara, kadinin dogurganligini azaltir”.

Gebelik isteyen kadinlarin yaklasik yarisinda; eger sigara içiyorsa beklenen gebelik için ortalama 1 yil kadar gecikmeye neden olmaktadir yani “sigara, beklenen gebeligi geciktirir”

Sigara içiciligi, suni döllenme veya tüp bebek gibi yardimci üreme yöntemlerinin basarisini da olumsuz etkiler. Hatta bazi ülkelerde, tüp bebek uygulamalarinda sigara içen kisiler programa alinmamaktadir. Yani “sigara yardimci üreme yöntemlerini güçlestirir”.

Kadinlarda Sigara Kullanimi ve Gebelik;

Gebe iken sigara içen annelerin kanindaki nikotin ve karbonmonoksid gazi plasenta yolu ile anne karnindaki bebege kolayca geçmektedir. Yani anne karnindaki bebek, anne her sigara içtiginde tütünün zararli etkilerine dogrudan maruz kalmaktadir. Bu durum “erken düsüklere ve anne karninda ölümlere” yol açmaktadir.

Gebe iken sigara içen annelerde; “erken dogum ya da düsük dogum agirlikli bebek” ve “ani bebek ölümleri” daha sik karsilasilan bir durumdur.

Gebe iken sigara içen annelerin çocuklarinin; dogumda normal görülmelerine karsin ileri hayatlarinda “ögrenme ve kavrama yeteneklerinin daha az gelistigi” gösterilmistir.

Kadinlarda Sigara Kullanimi ve Çocuklardaki Etkisi;

Kadinlarin sigara içicisi olmasi çocuklarin çok erken dönemde sigarayla karsilasmalarina neden olmaktadir. Annenin sigara içiyor olmasi, çocuk ve gençler için sigaraya baslamada bir etkendir.

Ayrica tüm gün evde olan anneler, evin herhangi bir kapali alaninda sürekli sigara içiyor ise; ev içinde o havayi soluyan çocuklarda pasif içicilige yol açabilir. Bu durum, çocuklarin sik sik havayolu enfeksiyonu geçirmesine, akciger sagliginin bozulmasina ve genel olarak daha sagliksiz olmalarina neden olmaktadir.

31 Mayis 2010 tarihi itibariyle ÜLKEMIZ KADINLARINA seslenmek istiyoruz:

Tehlike kapimizda!!! Gelismekte olan ülkelerin kadinlarinda sigara içiciligini arttirmaya yönelik gelistirdikleri yeni pazarlama taktikleri ile; tütün endüstrisinin yeni hedefi sizlersiniz. Bu tuzaga düsmeyin. Bu günden itibaren sadece sigaraya degil tütünün her sekline hayir deyin. Unutmayin; sizlerin bu konudaki dogru tutumu yalnizca günümüz toplumu için degil gelecek nesillerin sagligi ve gelisimi için de kritik öneme sahiptir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası