Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yasam boyu saglikli beslenme

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez, obezitenin artik çagimizin hastaligi oldugunu belirterek, “Türkiye’de kadinlarin yüzde 30’u, erkeklerin yüzde 20’si obeziteyle bogusuyor. Çocuklarda da bu oran yüzde 10’lara tirmandi. Bunu önlemenin yolu saglikli beslenme ve hareketli bir yasam sürmekten geçiyor” dedi.

ISTANBUL- Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez, obezitenin küresel bir hastalik haline geldigini vurgulayarak, “Türkiye’de kadinlarin yüzde 30’u, erkeklerin ise yüzde 20’si obizete sorunuyla karsi karsiya. Bunu önlemenin yolu küçük yastan itibaren saglikli beslenme aliskanligina sahip olmak ve spor yaparak hareketli bir yasam sürmek. Çocuk yasta kazanilan saglikli beslenme aliskanligi, ileriki yaslarda da devam etmeli” diye konustu.

“Saglikli Beslen, Çok Gol At” seminerlerinin 2.si, MEF Okullari’nda, Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Barilla Ülke Müdürü Günes Karababa’nin katilimiyla gerçeklesti. 3-4-5 ve 6. siniflarin dinleyici olarak katildigi seminerde, ilkokul ögrencilerine obezitenin zararlari, kalp ve damar hastaliklarinin olusumu ve vücuda zararlari ile hareketli bir yasam sürmenin önemi konusunda bilgi verildi. Çocuklar, oldukça çarpici bir sunumla çagimizin hastaligi obezite hakkinda bilgilendirilirken, seminer sonrasinda, katilimci ögrencilere UEFA ve Dünya Kalp Federasyonu’nun hazirladigi “Saglikli Beslen, Çok Gol At!” kitabi hediye edildi. Kitapta, 13 uluslar arasi milli futbolcunun seçtigi saglikli menülerin tarifleri ve sporla dolu hareketli bir yasamin önemi konulari isleniyor.

“KAMPANYAYI SAHIPLENIYORUZ”

Seminerin açilis konusmasini yapan Barilla Ülke Müdürü Günes Karababa, obezitenin sagliksiz beslenme ve hareketsizlikle ortaya çiktigini belirtti, Türkiye’de kadinlarin üçte birinin, erkeklerin ise beste birinin obeziteyle karsi karsiya oldugunu vurguladi. Sordugu sorularla çocuklara obezitenin tanimini yaptiran Günes Karababa, “Obezite, artik küresel bir hastalik. Bu hastalik, bilinçli tüketimle asilabilir. UEFA ve Dünya Kalp Federasyonu, saglikli beslenme ve hareketli bir yasamin önemini vurgulayan bir kitap hazirlamis ve yildiz futbolcular yoluyla bu konuda çocuklara önemli bir mesaj iletiyor. Biz de bu kampanyayi sahipleniyoruz. Bu sezon, destekledigimiz seminerlerle 7 okulda 2100 ögrenciye ulastik; gelecek sezon bu sayiyi 50.000’lere çekmeyi hedefliyoruz. Hepiniz birer uzman olacaksiniz ve çevrenizdekileri egiteceksiniz” diye konustu.

“HAYAT BIR SATRANÇ OYUNUDUR”

“Yasam, Tanri ile insan arasinda bir satranç oyunudur. Biz hekimler, bu oyunun daha uzun olmasi için çabaliyoruz” sözleriyle konusmasina baslayan Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez ise, her yil dünyada 70 milyon, Türkiye’de 200 bin kisinin kalp ve damar hastaliklari yoluyla hayatini kaybettigini ve bu hastaliklari önlemenin en önemli asamasinin saglikli beslenme oldugunu vurguladi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez, “Dünyada 1. oldugumuz seylerden biri kalp ve damar hastaliklari. Türkiye’de her yil 200 bin kisi bu nedenle hayatini kaybediyor; bu sayinin gelecek yil daha da artacagi tahmin ediliyor. Avrupa’da en genç by-pass ameliyati ortalamasi bizde. Neden? Zaman zaman hastalarim bana soruyorlar: Ne yiyelim doktor? Sanki bunun sihirli bir formülü varmis gibi. Bu pokerde 4 as bulmaya benziyor. Hatta 4 degil, 8 as bulmak… Kalp ve damar hastaliklarindan korunmak için, saglikli beslenmek, hareket etmek, dengeli yasamak ve daha pek çok seye dikkat etmek gerekiyor; bunlarin sadece birini degil, hepsini yapmaniz gerekiyor” dedi.

“AILELERE BÜYÜK GÖREV DÜSÜYOR”

Saglikli beslenme aliskanliginin ailenin tümünü kapsamasi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Bingür Sönmez, yeme aliskanliklari ve fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekti. Çarpici bir sunumla çocuklari adeta ekran basina kitleyen Sönmez, “Özellikle ailelere büyük görev düsüyor. Çünkü çocuk yasadigi çevreyi taklit eder. Anne babalar dikkat etmeli, çocuklarini spora tesvik etmeli, onlara dengeli beslenme konusunda örnek olusturmali. Bozulan aile yapisi aileleri fast-food aliskanligina yöneltti ama evde de fast-food yapilabilir. Tabii ki disarida yapilandan daha saglikli olacaktir” diye konustu.

Obezitenin bebeklikte basladigini belirten Sönmez, “Yapilan arastirmalar Türkiye’de çocuklarin yüzde 10’unun obez oldugunu ve bu oranin her geçen gün arttigini gösteriyor. Göz doktorlari, ‘Çocugunuz kör olacak, onu doktora götürün’ dediginde tesekkür ediyorlar, biz, ‘Çocugunuz obez olacak, doktora götürün’ dedigimizde, ‘Çocugumuzun psikolojisini bozuyorsunuz’ diye bize kiziyorlar” dedi.

“SAGLIKLI BESLEN, HAREKETLI BIR YASAM SÜR”

Dünyada 1 milyar fazla kilolu, 300 milyon obez insan oldugunu vurgulayan Sönmez, “Türkiye’de yasayan insanlarin genetigi kötü, bizim iyi kolestrolümüz çok düsük. Hareketsizlik var, kötü beslenme var, sonrasinda kilo fazlaligi nedeniyle psikolojik sorunlar yasaniyor. Bunlarin tümünü engellemek için saglikli ve dengeli beslenmek, hareketli bir yasam sürmek gerekiyor. Biz doktorlar ömrü uzatiyoruz ama gençligi uzatamiyoruz” dedi.

Daha sonra Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Barilla Ülke Müdürü Günes Karababa ile çocuklar arasinda 15 dakikalik soru cevap bölümüne geçildi ve seminer sonrasi katilimcilara “Saglikli Beslen, Çok Gol At!” kitabi hediye edildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası