Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AGIRLIK KALDIRMAK TESTOSTERON HORMONUNU ARTTIRIYOR

Hayatin aslinda her gün süren bir ölüm-kalim mücadelesi oldugunu hiç düsündünüz mü? Siz fark etmeseniz de her geçen gün kas kütleniz, saç telleriniz, hafiza kapasiteniz hatta cinsel isteginiz azalir. Bedeniniz gözle fark edilmeyecek bir sekilde agir agir yaslanir. Bu süreçteki en karmasik durumlardan biri de testosteronun-yani kaslarin büyümesini ve yag kaybini tetikleyen, sizi güçlendiren, daha agresif ve rekabetçi kalmanizi saglayarak libido patlamalarina sebep olan yegane hormonunuzun-üretiminin yavaslamasidir.

MUSCLE&FITNESS dergisinde yayinlanan habere göre testosteron hormonunu ile ilgili yapilan arastirmalar da yasla beraber testosteron seviyesinin düsmesinin gayet dogal oldugu belirtildi. Buradaki iyi haber ise, eger yeteri kadar ter dökerseniz kaybettiginiz testosteronlari geri kazanmanin mümkün olmasidir. Bilimsel olarak ele alindiginda; testosteron hormonu, bilindigi gibi kaslarin gelismesi üzerinde önemli bir role sahiptir. Testosteron kas hücrelerine ulasir ve burada kendisini androjen reseptörlerine baglar. Sonra birbirine bagli bu testosteronlar hücrenin çekirdegine girer ve kas büyüten genleri harekete geçirir. Connecticut Storrs Üniversitesi’nde yapilan bir arastirmaya göre antreman sirasindaki testosteron artisinin kaslardaki androjen reseptörü seviyelerini aninda yükselterek erkeklik hormonunu arttirdigi belirlendi.

MUSCLE&FITNESS dergisine göre testosteron hormonunu arttirici özel çalisma programi ile daha iri ve erkeksi görünmenin 5 kurali…

KURAL 1

AGIRLIK ÇALISIN

Hafif agirliklarla ve çoklu tekrarlarla çalisarak testosteron hormonu olusumunu arttirabilirsiniz. Yapilan arastirmaya göre 10 tekrarda kaldirilabilinen maksimum agirlik ile testosteron seviyelerinde yüzde 10 artis sagladigini ortaya koymustur. Ancak maksimum seviyenin yüzde 40’i ile çalismak testosteron seviyelerinde ya çok az ya da hiç degisim olmuyor.

KURAL 2

HER ANTREMANDA ÇOKLU KAS GRUPLARINI ÇALISTIRIN

Danimarkali arastirmacilarin çalismalarina dayanan bu yöntem kol çalismalarina bacak çalismasininda eklenmesiyle, testosteron seviyesinde yüzde 40’lik bir artisla ani bir yükselme kaydediliyor. Diger yandan sadece büyük kas gruplarinin çalistirilmasiyla da yüksek testosteron seviyelerine ulasmak mümkün.

KURAL 3

ANTREMANLARINIZDA ÇOK YÖNLÜ EGZERSIZLER YAPIN

Çok yönlü egzersizler yapmanin en basit yollarindan biri farkli kas gruplarini hedef almaktir. Bu yaklasim kural 2’yi uygulamanizi da saglamis olur. Çok yönlü egzersizlerle, daha büyük agirliklar kaldiracaginiz için ayni zamanda diger egzersizleri de yaparak seviyeyi bir üste tasiyabilirsiniz.

KURAL 4

ANTREMANIN HACMINI ARTTIRIN

Yapilan arastirmaya göre sporcular üç ayri egzersize tabi tutularak her egzersiz sonunda testosteron seviyeleri ölçülüyor. Bunlardan ilki 10 tekrarda kaldirabilecekleri max. Agirliga dayaniyor. Test sonunda yüzde 75’lik bir artis görülüyor. Tekrari birkaç kez yapanlarda ise yüzde 90 oraninda testosteron arsti saptanmis.

KURAL 5

KIPIR KIPIR

Çalisma aralarinda oturup dinlenmeyi seçenlerdenseniz karsiliginda testosteron ve kaslarinizda hiçbir degisiklik olmayacagini bilmeniz gerekmekte. Arastirmalar gösteriyor ki antremanlar arasindaki bir dakikalik dinlenme ile testosteron seviyesinde artis gözleniyor ama bu süre çogaldiginda artmanin yaninda testosteron seviyesinin hizla alt seviyelere indigi görülüyor. Bu da genel olarak gösteriyor ki daha canli ve hareketli kisiler normal tempoda ki erkeklere göre çok daha fazla testosteron salgiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası