Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gögüs kili ekilinde saçi taklit ediyor

Kellik her yas grubundaki erkegin en önemli görsel sorunlarinin basinda geliyor. Genç ve orta yas grubundaki erkekler özellikle de saçsizligi dert ediyor. Ancak gelisen tibbi yöntemlerle dökülen saçlarin yerine yeni saçlara kavusmak mümkün. Çünkü kelligi bir kader olmaktan çikaran saç ekim yöntemleri var. Peki, herkes saç ekim yöntemi yaptirabilir mi? Acibadem Bakirköy Hastanesi'nde hizmet veren “Saç Ekim Merkezi”nden Estetik, Plastik, Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Halil Ibrahim Canter’e kimlerin saç ekimi yaptirabileceginden saç naklinin nasil yapilacagina dair pek çok soru yönelttik.

Saç nakli yapabilmek için hangi kosullar gerekiyor?

Biz aslinda saçli deriye kil kökü nakli yapiyoruz. Ayrica sakal, biyik ve kas kaybi halinde de nakil yapabiliyoruz. Bunlarin disinda bazi ilaçlara, iç hastaliklarina, enfeksiyonlara bagli, yanik, ameliyatlara bagli saç kayiplari, bazi cilt hastaliklari nedeniyle olusan kayiplarda nakil olabiliyor.

Saç derisinde yanik varsa, yanan derinin beslenmesi iyi olmadigindan ve bu deriye nakil yaptiginizda iyi sonuç alinmadigindan farkli bir yöntem kullaniyoruz. Saç olan bölgelerin altina silikon balonlar yerlestiriyoruz, balonu sisirip saç olan bölgenin alanini genisletiyoruz. Ikinci seansta ise hastalikli saçsiz deriyi çikariyoruz. Balonlari da indirip elde kalan fazlalik dokulari, aldigimiz yanik dokunun yerine dogru kaydiriyoruz. Bu yöntemi erkek tipi kellik için degil, saçli bölgelerin yeniden yapilandirilmasinda kullaniyoruz.

Saç naklinde neler yapiliyor?

Saçli deriden büyük parçalar alininca tasinilan yerde yasamasi kolay olmuyor. Ayrica birbirinden ayri parçalar alininca çim adam görüntüsü ortaya çikiyor. Erkeklerin baslarinin arka tarafinda iki kulak hizasindaki bölgedeki saçlar, erkeklik hormonu testesterona daha dirençlidir. Bu nedenle ense saçlari dökülmezken, ön taraftaki saçlar daha çabuk dökülüyor.

Saç ekiminde hangi yöntemler kullaniliyor?

Saçlarin ikili üçlü demetler halinde çiktigindan tek tek ekilmiyor, mikro foliküler ünite dedigimiz ikili üçlü kök demetleri halinde ekiliyor.

FUT (Follicular Unit Transplantation):

Enseden 1-1,5 cm genisliginde, 10-12 cm boyunda bir saçli deri alani aliniyor. Arkadaki alan cerrahi dikisle kapatiliyor. Bu bölgedeki dikisler 15 gün sonra aliniyor. Birkaç ay sonra iyilesme tamamlandiginda saçi aldigimiz alanda çizgi seklinde bir iz kaliyor. Bu iz saçlarin uzamasiyla birlikte kapaniyor. Saçli deri birkaç milimetre kalinligindaki seritlere bölünüyor, her seritteki saçlar büyüteçli gözlükler altinda hazirlaniyor. Daha sonra minik minik deliklere tek tek her bir saç kökü ekiliyor. Saç kökleri hazirlanirken bir yandan da ekim yapiliyor. Ikinci bir ekip tarafindan yeni kökler hazirlanmaya devam edilebilir.

FUE ( Follicular Unit Extraction):

Hastanin ense bölgesi uyusturuluyor. Her bir ünite tek tek aliniyor. Saçlarin alindigi alanda çok küçük delikler açilmis oluyor. Deliklerin oldugu bölgeler iki üç gün içinde kabuklanmis oluyor. Bir hafta içinde de yara izleri görünmüyor. Yaklasik bir milimetre çapindaki yara izleri büzüserek iyilesiyor. Birbirinden çok daginik, saçlarin arasinda noktasal yara izleri de kimsenin gözüne batmiyor. Bu sayede yara izi olusturmadan saç ekimi yapiliyor.

Ekilen saçlarin çok önemli bir kismi dökülüyor. Bu dökülmenin ardindan 3-6 ay içinde yeni saç telleri uzayarak saçsiz kalan bölgede saçli doku olusuyor. Burada kil kökünün yeni kili olusturmasini saglamayi amaçliyoruz.

Saç ekimi için uygun olmayan hasta grubu hangisidir?

Erkek tipi saç ekiminde tüm dünyada kabul görmüs “Norwood” siniflamasini kullaniyoruz. Birden yediye kadar giden dökülmüs saç miktarina göre belirlenmis bir siniflandirmadan bahsediyoruz. Birden yediye dogru gittikçe dökülme orani artiyor. Eger çok genis bir bölgede saçsizlik varsa, kapatmaniz gereken alan artiyor, bu durumda saç ekim yönteminden fayda görülmesi mümkün olamiyor. Altinci ve yedinci tip dedigimiz ileri tip dökülmelerde, var olan saçlari açik alanlari kapatmaya yetmeyeceginden saç ekimine uygun olmuyorlar, bunun bilgisini de hastaya vermek gerekiyor.

Saç ektirecek kisilerin 20 yasindaki saçlarina kavusmasi mümkün mü?

Öndeki saçlari dökülmüs, tepesisi açilmis, ama arada serit tarzinda saçlari olan hastalar var. Hastalar bize 20 yasindaki fotograflarini getirip o hallerine dönmek istediklerini belirtiyor. Burada açikça sunu söylemek gerekiyor ki, saçsizlik sözkonusuysa eger 40-50'li yaslarindaki kisileri 20'li yaslarindaki hallerine getirmemiz mümkün degil. Önden fotografiniz çekildiginde çehrenizin görüntüsü sizin fotograf görüntünüzdür. Saç ekiminde amaç tüm saçli deriyi saçla donatmak degil ama hastanin önden bakildiginda görünen yüzünün yani fotograf görüntüsünün düzeltilmesidir. Saç çizgisini olustururken de bunu amaçliyoruz. Önden bakildigindaki saç çizgisini birkaç santim öne alarak, seyreklesmeye baslayan saçlarin arasini doldurunca genel görüntüyü önemli ölçüde düzeltmis oluyoruz.

Dermatolojik tedavilerin saç ekimi öncesinde faydalari nelerdir?

Bir grup saç ekimi hastasina dermatolojik muayene öneriyoruz. Ekimden önce saç bakimi yapilirsa ince telli saçlar güçleniyor, ayrica çikmamis ya da dökülmeye yüz tutan saçlar da güçlenmis oluyor. Saçlarin canli oldugu dönem uzatilabiliyor, bu tedavi ve yaklasimlar saç alinacak sahayi hazirlayip saç ekiminin basarisini artiriyor.

Kadinlarda da saç ekimi yapilabiliyor mu?

Kadinlarda belli alanda dökülüme varsa saç ekimi yapilabiliyor. Seyreklesmesi daha fazlaysa arkadan alinip öne dogru, önde seyreklesen saçlarin arasina ekilebilir. Saçli derinin her yerinde seyreklesiyorsa dermatolojik yöntemlerle canliligni, sikligini artirmak daha dogru olabilir. Kadinlarda erkek tipi kellik çok sik görülmüyor. Nadiren de olsa kadinlarda önlerin fazla seyreklesip, arkalarin sik kaldigi durumlarda önleri siklastirmak için ekim yapilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası