Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DENIZ SPORLARI VE BIZ

Deniz zamani geldi. Tatil yaparak dinlenmenin ana unsuru olan denize girmek, yüzmek, dalmak ve digerlerini yaparken insanin yenilenmemesine ve tüm yilin yorgunlugunu geride birakmamasina imkan var mi? Arkadaslar, es veya sevgilimizle denize açilmak, günesin altinda yanmak ve aksamlari keyifli yemeklerle tadina doyulmaz sohbetlere dalmak deniz tatilinin olmazsa olmazidir. Ana unsur deniz olunca en basta gelen aktivite sicaktan bir nebze olsun kurtulabilmek, serinlemek ve suyun keyfini çikartmak için yüzmek ve dalmak insanin aklina geliyor. Herseyden uzaklastigimiz bu sporlar gerçekten insanin aklini baska alemlere yönlendirirken içerdigi tehlikelerin pek de farkinda olamiyoruz.

Tehlikelerin basinda suyun bizatihi kendisi geliyor. Tuzlu su kulak yolumuzun asit-baz dengesi üzerine olumsuz bir etki yaparak dis kulak yolumuzda enfeksiyon olusmasina ve tatilimizin kulak agrisi nedeniyle zehir olmasina yol açabilir. Ayrica kulak yolumuzda bulunabilecek olasi bir kirin daha ileriye kulak zarina dogru hareketlenerek veya su ile siserek kulagimizini tikanmasina ve çok keyifsiz hissetmemize yol açabilir. Ama asil tehlike biz yüzerken degil, eger dalarsak karsimiza çikabilir. Su altindaki muhtesem dünyanin görülmesindeki dayanilmaz cazibe yüz yillardir insanoglunun ilgisini çekmistir. Son zamanlarda teknik imkanlarin artmasi dalmayi kolaylastirdigi kadar yaygin bir spor haline gelmesini de sagladi. Ancak bu sporda bizi bekleyen tehlikeyi hiçbirimiz ilk bakista göremeyiz. Sadece vucudumuza uyguladigi kuvveti hissedebiliriz. Bu kuvvetin adi da su basincidir. Vücut bosluklarimiz ve damarlarimizdaki kan içindeki çesitli gazlarin basinci ile suyun derinligine göre degisen basinci o kadar hassas bir dengede olmadir ki biz dalarken basimiza kötü birseyler gelmesin. Bunu ayarlamaksa her zaman o kadar kolay degildir. Iyi bir basinç denge ayarinin yapilamamasi sonucu kulakta basincin dengelenemesine bagli olarak olusabilecek olumsuz durumlardan baslicalari kulak yolunda kanama ve kan oturmalari, kulak zarinda kanama, kan oturmasi veya yirtiklar, orta kulakta kanamalar veya sivi toplanmasi, iç kulakta hava baloncuklarinin olusmasi, basdönmesi, ani isitme kayiplari olarak özetlenebilir.

Kulak yolunda kanama veya kan oturmalarinda agri kesicilerle ve antibiyotikler kullanilir. Kulak zarinda kanama, kan oturmasi gibi durumlarda da agri kesiciler ve antibiyotikler kullanilabilir. Kulak zari yirtiklarinda izlenebilecek yol yirtigin büyüklügü ile degisebilir.

Küçük deliklerde antibiyotikli kulak damlasi kullanilabilir ve kendi kendisine kapanmasi beklenebilirken nadiren doktorunuz tarafindan zardaki delik üzerine sigara kagidi uygulamasi yapilarak delik kapatilabilir. Büyük deliklerin ise cerrahi yoldan onarilmasi gerekir. Orta kulakta toplanan kan veya sivilarin birkaç hafta içerisinde antibiyotik ve dekonjestan tedavisi ile gerilemesi veya kaybolmasi beklenir. Uzun süre sonrasinda kendi kendisine çözülmeyen ve tedaviye dirençli kan toplanmalari veya sivi birikmelerinde kulak zari kontrollü olarak delinip sivi veya kan bosaltilabilir. Hatta östaki borusunun iyi çalismadigi yönünde bir süphe varsa kulak zarina tüp takmak gerekir. Iç kulakta olusabilecek hava kabarciklari hastanin tekrar basinç odasinda indigi derinlige yakin basinç altinda uzun süre kalmasi ile geçebilir. Bu kabarciklar basdönmesi ve isitme kayiplari ile kendisini gösterirler. Tedavi edilmezlerse kalici hasar olustururlar. Bazen nadir olarak kendi kendilerine kaybolabilirler. Basdönmesi ani basinç degisikliklerine bagli olarak iç kulakta hava kabarciklarinin olusmasi ile kendisini gösterebilirken iç kulakta çesitli yerlerdeki veya iç kulagin orta kulak komsulugundaki zarlarin yirtilmasina da sebep olabilir. Bu gibi bir durumda iç kulataki zarlarin birbirinden ayirdigi hassas sivilar birbirine karisacagi için isitme kaybi ve basdönmesi olur. Isitme kayiplari geri dönüssüz olabilir. Orta kulak iç kulak arasindaki zarin yirtilmasi durumunda ise iç kulak sivisinin orta kulaga akmasiyla ani isitme kayiplari olabilir. Bu durumda hastanin ameliyata alinarak orta kulak ile iç kulak arasndaki zarin gözlenip kaçak yapan yerin bulunmasi ve onarim yapilmasi isitme kaybini ve basdönmesini engelleyebilir.

Ancak en önemli tehlike dalma derinliginin artmasi ile kanimiza karisan azotun aniden derinlik azalmasinda damarlar içerisinde bir anda gaz haline geçerek bloncuklar olusturmasi ve buna bagli olarak baloncuklarla tikanan, kalp, beyin, akciger gibi hayati organlarin kan ile beslenemesidir. Bu durum ölümcül olabilir. Derhal önlem alinmasi gerekir.

Aman dikkat! Tatilinizin zehir olmamasi için su ve suyun basinci ile ilgili bilgileri dogru olarak almadan suya girmeyin ve tatilinizi planlarken her zaman yukarida anlatmaya çalistigimiz tehlikelerden uzak durun. Hepinize iyi tatiller.

Amerikan Hastanesi
Kulak Burun Bogaz Klinigi
Doç. Dr. Erkhan Genç
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası