Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DÜNYANIN EN BÜYÜK SIGORTA SIRKETLERININ CEO’LARI ISTANBUL’DA BULUSTU:

Kaiser Permenante’nin CEO’su ve ABD Baskani Obama’nin Saglik Danismani George Halverson da Türkiye’de!

Uluslararasi Saglik Sigortacilari Federasyonu (IFHP), dünya çapinda ülkelerinde lider konumda bulunan 100 sigorta sirketinin üst düzey yöneticilerinin üye oldugu bir federasyon. Federasyona Türkiye’den seçilen tek Türk üye olan Acibadem Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi ve Acibadem Saglik Grubu Is Gelistirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Baskan Danismani Dr. Ömer Karahan, hem ünlü CEO’lari, hem de federasyon üyeleri ve eslerinden olusan 400 kisilik bir heyeti Türkiye’ye ve Istanbul’a getirmeyi basardi.

Aralarinda dünyanin lider sigorta sirketleri arasinda yer alan Kaiser Permenante’nin CEO’u ve ABD Baskani Barack Obama’nin saglik danismani, saglik reform paketini hazirlayan ekibin de üyesi olan George Halverson’in da yer aldigi üyeler; daha ucuza kaliteli saglik hizmetinin nasil verileceginden, saglik turizmindeki yeni firsatlara kadar birçok önemli konuyu Istanbul’da Çiragan Sarayi’nda üç gün sürece toplantida masaya yatiriyor.

Çiragan Sarayi’nda 23 Mayis’ta baslayan toplantiya AXA, PPP, BUPA, HSBC, Pacific Blue Cross, Achmea, Bonitas, ETNA gibi her biri birkaç milyon sigortaliya sahip dev sirketlerin CEO’lari, Barcelona ve Roma’daki bulusmalarinin ardindan, Türkiye’nin çabalariyla 2010’daki toplantilarini Istanbul’da gerçeklestiriyor.

Toplantinin en önemli gündem maddesinin saglik hizmetini kaliteli ve ucuza mal etmenin yollari, formüllerini aramak olduguna deginen Acibadem Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ömer Karahan, “Yillardir tüm devletler, sigorta sirketleri ve saglik kuruluslari bunun yolunu ariyor. Bunu en iyi formüle eden sistemi, Kaiser Permenante kurmayi basarmis. ABD’de bir kisinin saglik hizmeti maliyeti 7500 dolarken, Kaiser sahibi oldugu 35 hastanelik HMO (sigorta ve hastane) modelinde 8 milyon kisinin kisi basina saglik hizmeti maliyetini 3500 dolara kadar düsürmüs. Bu saglikta bir zihniyet degisikligi, sistem devrimidir” diye konustu.

INSANLARI HASTA EDEREK DEGIL, SAGLIKLI TUTARAK MALIYETI DÜSÜRÜYORUZ

“Dünyanin Saglikteki En Etkili 100 Kisisi” listesinde, ABD’de hazirlanan yeni saglikta reform paketindeki önerileri, yaklasimlari, ürettigi çözümler ve sektördeki basarilari nedeniyle 78’inci siradan 12’inci siraya yükselmeyi basaran George Halverson, saglik sisteminde yarattigi bu devrimin formülünü soranlara, çok önemli buldugu birkaç noktanin altini çizerek söyle yanit verdi:

“Saglik hizmeti sunanlarin hastaliktan degil, sagliktan para kazanmalari gerekiyor. Biz hastanelerimizde ve kendi yarattigimiz sistemde insanlarin bize hastalanarak gelmelerini istemiyoruz. Önleyici tip ve koruyucu tip hizmetlerine çok önem veriyoruz. Hastalandiktan sonra tedaviyi bir sekilde gerçeklestirirsiniz. Asil önemli olan insanlari hasta etmeyecek, sagliklarini koruyacak önerileri onlara sunmak, bilinçlendirmek, kendi kendilerinin doktorlari olmalarini saglamaktir”

“ABD’de hastane enfeksiyonlari nedeniyle her yil 1,7 milyon insan ölüyor. Yani her 5 kisiden biri bu nedenle hayatini kaybediyor. Hastaneye yatiyorsunuz, yatarken sizde olmayan bir mikrobu kapip hastaneden çikiyorsunuz. Hastane enfeksiyonunu önlemek için çalismak saglik kuruluslarinin en önemli görevi olmalidir”

“Gelismis bilgisayarlarin oldugu ve çok hizli network aglarini kurabildigimiz bir dünyada yasiyoruz. Böyle bir dünyada yasayip bilgiye ulasmamamiz düsünülemez. Saglik hizmeti verirken isin en önemli püf noktalarindan ve maliyeti düsürmenin yollarindan biri, tüm doktorlarin hasta kayitlarina çok hizli bir sekilde ulasmasini saglayacak olan teknolojik altyapiyi olusturmaktir. Böylece hastayla ilgili tüm verilere aninda ulasabilirsiniz, bir testi ikinci defa yapmazsiniz. Testlerin ikinci tekrarlarinin gereksiz yere yapilmamasi da maliyetleri düsürür. Böylece saglik hizmetini ucuzlatirsiniz.”

“Iyi bir sigorta sistemi kurmak, saglik hizmetinin olmazsa olmazlarindandir. Bu konuda en büyük görev devletlere düsüyor. ABD’de sagliktaki yeni reform paketini hazirlayan ekipte yer alan bir kisi olarak, sigortanin önemini bir kez daha vurgulamak isterim. Yeni paketimizde sadece fakir ve çocuklu kadinlarin degil, fakir ve bekar erkeklerin, kadinlarin da sigorta semsiyesi altina alinmasini hedefliyoruz.”

“Nitelikli ve kaliteli saglik hizmeti sunan denizasiri ülkelere de hasta göndermeye sicak bakiyoruz. Türkiye bu anlamda iyi bir alternatif olabilir.”

SAGLIGIN TÜSIAD’INI ISTANBUL’DA TOPLADIK, ABD’DEN HASTA GETIRMEYE TALIP OLDUK

ABD Baskani Barack Obama’nin saglikta reform paketi ve denizasiri ülkelerden saglik hizmeti satin alinabilmesine sicak bakan yaklasimi nedeniyle, degisim rüzgarlarindan Türkiye’nin de yararlanmasi gerektigini belirten Dr. Ömer Karahan, bu amaçla bazi girisimleri oldugunu söyledi. Akredite Hastaneler Dernegi’nin çabalari sayesinde ABD’den Türkiye’ye akredite hastanelere hasta getirmeye hazirlandiklarini belirten Dr. Ömer Karahan sunlari söyledi.

“IFHP’nin toplantisinin Istanbul’da yapilmasi Türkiye adina çok önemli bir basaridir. Biz bu toplanti sayesinde gelecek 10 yilin, saglik turizminin kilometre tasi olabilecek adimlari atmis oluyoruz. ABD’den ve diger ülkelerden Türkiye’ye gelecek hastalar sayesinde, belki de 5 yil sonra milyar dolarlik cirolardan bahsedebilecegiz. Ülkemizde nitelikli ve kaliteli saglik hizmeti verildigini, bu hastanelerde hastane enfeksiyon oranlari konusunda büyük basarilar elde edildigini, hizmetin ucuza ama kaliteli bir sekilde sunuldugunu anlatmaya çalisiyoruz. Bu çerçevede yeni bir çalisma baslattik ve pilot bölge olarak da Chicago’yu seçtik. THY de bu projenin içinde yer aliyor. Oradan ülkemizdeki hastanelere gelecek olan hasta ve hasta yakinlarina indirim yapiliyor. Hastalar havaalanindan aliniyor, gerekli saglik hizmetini aliyorlar, Istanbul turu yapip ülkelerine dönüyorlar.”

Türkiye’de saglik hizmetinin ABD’ye göre yüzde 70 daha düsük maliyetle ama kaliteli olarak sunuldugunu dile getiren Dr. Ömer Karahan, “Önümüzdeki dönemde ABD’den hasta alip hastanelerimizde tedavi etmeyi umuyoruz. Orada bir kalp ameliyati 130 bin dolar, Türkiye’de 15 bin dolar. Üstelik sunulan hizmetin kalitesinde ABD’den eksik kalan hiçbir yan yok. Çok iyi ve ileri teknoloji kullaniyoruz, kendi alaninda en iyi hekimlerle çalisiyoruz. ABD’lilerin bizi tercih etmemeleri için bir neden göremiyoruz. Bu 10 yil önce hiçbirimizin inanmayacagi bir hayaldi, simdi gerçeklestirmek yönünde somut adimlar attik ve meyvelerini de toplayacagimiza inaniyoruz. Bugün Türk Saglik Sektörünün ve Acibadem Saglik Grubu’nun geldigi nokta ve Türkiye’yi tip turizminin gözdesi yapmakla ilgili hedeflerimizi anlattigimiz sunumda sigortacilarin büyük ilgisi ile karsilastik” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası